Dabar populiaru
Publikuota: 2013 lapkričio 28d. 23:25 , Atnaujinta: 2013 lapkričio 29d. 00:03

ES vadovai Vilniuje neįtikino Ukrainos dėl asociacijos sutarties

Vilniuje susirinko ES vadovai
Roberto Dačkaus nuotr. / V.Janukovyčius atvyko į Vilnių

Europos Sąjungos (ES) vadovai Vilniuje ketvirtadienį neįtikino Ukrainos prezidento pasirašyti istorinę asociacijos ir laisvos prekybos sutartį.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė BNS sakė, kad Ukrainos vadovas Viktoras Janukovyčius neįsiklausė į argumentus, kokią naudą tokios sutartys davė naujosioms ES valstybėms narėms.

„Deja, kol kas atrodo, kad šie argumentai nepasiekė Ukrainos prezidento nei ausies, nei minties, ir kol kas matome, kad pozicijos dar nėra pasikeitusios“, – BNS sakė prezidentė po ES ir Rytų partnerystės šalių vadovų susitikimo.

Pasak D.Grybauskaitės, Ukrainos prezidentas susitikime bandė siūlyti trišales ES, Ukrainos ir Rusijos derybas. ES pareigūnai jau anksčiau yra atmetę tokį pasiūlymą.

„Šalys narės dar kartą išgirdo argumentus iš Ukrainos prezidento. Didele dalimi Ukrainos prezidentas kalbėjo ne apie sutartį, ne apie jos pasirašymą, o apie ekonomines problemas, kurios yra šiuo metu Ukrainoje ir kurias reikia spręsti, norėjo, kad šios problemos būtų sprendžiamos tiek ES, tiek ir Rusijos kartu“, – kalbėjo Lietuvos prezidentė.

„Toks vaizdas, kad buvo truputį painiojamasi tarp ES laisvosios prekybos sutarties naudos ir konkrečios ekonominės situacijos, kurią išgyvena dabartinė Ukraina“, – teigė D.Grybauskaitė.

„Visos šalys, ypač 12 naujųjų šalių, pasakė ir parodė savo pavyzdžiu, ką reiškia laisvosios prekybos sutartis su Europa, ir suartėjimas su Europa, ir kad per 15 metų 12 naujųjų europinių šalių tokią pažangą padarė būtent todėl, kad pasirašė tokią sutartį“, – sakė šalies vadovė.

Ukrainos vyriausybė praeitą savaitę paskelbė nusprendusi atidėti asociacijos sutarties pasirašymą, argumentuodama būtinybe stiprinti prekybą su Rusija.

Vis dėlto Ukrainos prezidentas nusprendė atvykti į viršūnių susitikimą Vilniuje, ir tai suteikė vilties, kad jis paskutinę minutę gali pasirašyti susitarimą.

Dar turėjo vilčių

Prieš ketvirtadienio susitikimą D.Grybauskaitė dar nebuvo praradusi vilties. „Viskas yra jų pačių rankose“, – prieš pat susitikimą žurnalistams sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Nors Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius jau buvo pareiškęs sutarties Vilniuje nepasirašysiantis, galutinis dokumento likimas esą dar neaiškus. „Viskas viskas išsispręs šiandien ir rytoj“, – ketvirtadienį pažymėjo Lietuvos vadovė.

Tuo metu Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, kad durys Ukrainai išlieka atviros, bet pripažino netikinti, kad sutartis galėtų būti pasirašyta Lietuvoje Rytų partnerystės viršūnių susitikimo metu.

„Neturiu vilties, kad tai įvyks šį kartą, bet durys yra atviros“, – žurnalistams sakė į susitikimą Valdovų rūmuose atvykusi Vokietijos kanclerė.

Sveikinimai Moldovai ir Gruzijai

ES sveikinimų Vilniuje sulaukė Moldova ir Gruzija, – Vilniuje galutinai sutarta dėl asociacijos sutarčių parafavimo su jomis. Šias sutartis tikimasi pasirašyti kitais metais. Moldova Vilniuje taip pat turėtų užsitikrinti bevizį režimą su ES.

Valdovų rūmuose ketvirtadienį posėdį surengė ES valstybių ir vyriausybių vadovai, vėliau prie jų prisijungė Ukrainos, Gruzijos, Armėnijos ir Azerbaidžano prezidentai, Moldovos premjeras ir Baltarusijos užsienio reikalų ministras.

Penktadienį parodų centre „Litexpo“ vyks plenarinė sesija ir baigiamoji spaudos konferencija.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

04:35
12:16

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

01:10:33
01:21
02:27

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min