Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 12d. 23:05

Estija dėl plaunamų rusų pinigų įspėta dar 2006 m., tai pranešęs rusų pareigūnas – nužudytas

Pinigų plovimas (asociatyvinė)
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Estija dėl plaunamų rusų pinigų įspėta dar 2006 m., informaciją nutekinęs rusų pareigūnas – nužudytas

Rusijos Centrinio banko pareigūnas 2006 metais keliavo į Estiją, kad įspėtų apie pinigų plovimo operacijas, planuojamas įvykdyti per šios šalies finansų sektorių. Po trijų mėnesių pareigūnas buvo nužudytas, o po 12 metų paaiškėjo, kad jis tuo metu įspėjo apie vieną didžiausių pinigų plovimo operacijų istorijoje – „Danske“ banko skandalą, rašo „The Daily Beast“.

2006-ųjų vasarą į Estiją keliavęs Rusijos Centrinio banko vadovo pirmasis pavaduotojas Andrejus Kozlovas po trijų mėnesių buvo rastas nužudytas.

Vėliau paaiškėjo, kad iš pinigų plovimo schemų galėjo pasipelnyti Rusijos prezidento Vladimiro Putino giminaičiai ir Federalinės saugumo tarnybos (FST) darbuotojai.

Remiantis „The Daily Beast“ matyta diplomatine telegrama, JAV pareigūnai po A.Kozlovo mirties vykdė trumpą tyrimą dėl jo kelionės į Estiją, tačiau tuo metu machinacijų mastas nebuvo žinomas.

ic.pics.livejournal.com nuotr/Andrejus Kozlovas
ic.pics.livejournal.com nuotr/Andrejus Kozlovas

2006 m. rugsėjo 13 d. 41 metų amžiaus A.Kozlovas ir jo asmeninis vairuotojas buvo nušauti prie Maskvos „Spartak“ stadiono. Garbingas pareigas einantis A.Kozlovas turėjo ne tik daug pinigų, bet ir gerą reputaciją: ją užsitarnavo bandydamas „apvalyti“ Rusijos finansų sektorių.

Tuo metu A.Kozlovas buvo aukščiausio rango pareigūnas, nužudytas V.Putino prezidentavimo laikotarpiu. Vėliau tą mėnesį buvo nužudyta Kremliaus kritikė, garsi Rusijos tyrimų žurnalistė Ana Politkovskaja.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ana Politkovskaja 2005 metais
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ana Politkovskaja 2005 metais

Iškart po A.Kozlovo mirties Rusijos pareigūnai viešai spėliojo, kad Rusijos centrinio banko vadovo pirmojo pavaduotojo nužudymas – kerštas už kelių mažų bankų licencijų panaikinimą.

„Visai įmanoma, kad su jais (bankais – red.) susiję gangsteriai galėjo užsakyti žmogžudystę“, – kalbėjo Borisas Gryzlovas, V.Putino partijos „Vieningoji Rusija“ pirmininkas.

Šios spekuliacijos buvo greitai „patvirtintos“: pareigūnai apkaltino „VIP“ banko, iš kurio Rusijos centrinis bankas atėmė licenciją, savininką Aleksejų Frenkelį už tai, jog jis A.Kozlovo nužudymui pasamdė tris ukrainiečius.

A.Frenkeliui, neigiančiam savo kaltę, buvo skirta 19 metų kalėjimo.

„Turėjo pavojingesnių priešų“

„The Daily Beast“ rašo, kad A.Kozlovas tuo metu turėjo kur kas pavojingesnių priešų.

2006 m. centrinio banko pareigūnas nuvyko į Estiją, kad asmeniškai įspėtų vietos pareigūnus, jog milijonai rublių išplaunami per „Sampo“ banko padalinį Estijoje. Suomių banką vėliau tais metais nupirko „Danske“ bankas.

„Scanpix“ nuotr./Danske bank
„Scanpix“ nuotr./Danske bank

Atvykęs į Taliną A.Kozlovas Estijos finansų priežiūros tarnybos (FSA) Pinigų prevencijos padalinio vadovui Andresui Palumaai pasakė, kad rusiški pinigai plaunami per jo prižiūrimą finansų sistemą.

A.Kozlovas reikalavo, kad būtų uždarytos kelios banko sąskaitos.

Apie neįprastą A.Kozlovo vizitą praėjus mėnesiui po jo mirties pirmiausia pranešė Estijos tyrimų laikraštis „Eesti Ekspress“.

Pasak „The Daily Beast“, šis vizitas niekada nepateko tarp pasaulinių naujienų, kadangi nusikaltimo, kurį A.Kozlovos norėjo atskleisti, mastas buvo laikomas paslaptyje.

Apie įspėjimą pranešė Rusijai

Praėjus 12-ai metų „Danske“ bankas pripažino, kad per šią šalį buvo išplauta apie 200 mlrd. eurų. Danijos laikraščio „Berlingske“ duomenimis, išsiaiškinta, kad kai kurios įtartinos sąskaitos priklausė V.Putino šeimos nariams ir FST pareigūnams.

„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

JAV ambasada Taline atkreipė dėmesį Estijos laikraščio straipsnį. Remiantis viena iš 2010 m. „WikiLeaks“ nutekintų diplomatinių telegramų, iškart po istorijos publikavimo JAV pareigūnai apklausė A.Palumaą.

Anot telegramos, Estijos finansų priežiūros tarnyba nepakankamai rimtai įvertino A.Kozlovo įspėjimą. A.Palumaa pripažino, kad galėjo kilti klausimų dėl minimų sąskaitų legalumo, tačiau nebuvo jokių nusikalstamos veiklos įrodymų.

Nutekinta telegrama: „Palumaa sakė, kad po Kozlovo įspėjimo FSA susisiekė su pareigūnais Maskvoje, tačiau rusai pareiškė neturintys informacijos, kuri galėtų įrodyti Kozlovo metamus kaltinimus.“

„Palumaa sakė, kad po Kozlovo įspėjimo FSA susisiekė su pareigūnais Maskvoje, tačiau rusai pareiškė neturintys informacijos, kuri galėtų įrodyti Kozlovo metamus kaltinimus“, – rašoma telegramoje.

Kitaip tariant, po birželio susitikimo A.Palumma apie A.Kozlovo antikorupcinę operaciją pranešė pareigūnams Maskvoje.

„The Daily Beast“ rašo, kad Rusijos pareigūnai jau galėjo žinoti apie A.Kozlovo bandymus užkirsti kelią politinio elito korupcijai.

Pinigų plovimo centre – „Sampo“ bankas

Manoma, kad „Sampo“ banko padalinys Estijoje, kurį tais metais nusipirko „Danske“ bankas, yra centrinė rusiškų pinigų plovimo ašis.

Kaip praėjusį mėnesį išsiaiškino pats bankas, daugiau nei 200 mlrd. eurų užsienio valiuta galėjo „pereiti“ per „Danske“ banko sąskaitas jau po to, kai A.Kozlovas įspėjo apie planuojamas operacijas.

Pasak „The Daily Beast“, naudingų pažinčių turintiems rusams potencialios kliūties – A.Kozlovo – pašalinimas pasirodė esąs labai pelningas.

Pasak „The Daily Beast“, naudingų pažinčių turintiems rusams potencialios kliūties – A.Kozlovo – pašalinimas pasirodė esąs labai pelningas.

„Danske“ banko užsakymu vidinį tyrimą vykdžiusi Danijos teisinių paslaugų įmonė „Bruun & Hjejle“ nustatė didžiausius tarptautinius skandalus, susijusius su „Danske“ banko sąskaitomis Estijoje.

OCCRP nuotr./Tyrimas „Laundromat“ apėmė daugiau nei 30 valstybių
OCCRP nuotr./Tyrimas „Laundromat“ apėmė daugiau nei 30 valstybių

Vienas jų – tarptautinis tyrimas „Laundromat“, atskleidęs, kad iš Rusijos buvo išplauta daugiau nei 20 mlrd. dolerių, iš kurių daugiau nei 1,5 mlrd. – per Estijos „Danske“ banką.

Praėjusią savaitę „Danske“ bankas paskelbė, kad JAV pareigūnai pradėjo tyrimą dėl pinigų plovimo, panašūs tyrimai vyksta Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Danijoje ir Estijoje. Jie gali tęstis metų metus.

A.Frenkelio kalte abejojama

Paskutinį kartą A.Kozlovo žmogžudyste apkaltinto A.Frenkelio apeliacija buvo atmesta 2012 metais.

Abejonės, kad jaunas finansininkas A.Frenkelis užsakė A.Kozlovo nužudymą, pasirodė po to, kai jį viešai apkaltino V.Putinui artimas Rusijos generalinis prokuroras Jurijus Čaika. Jam, remiantis Magnickio sąrašu, yra skirtos JAV sankcijos.

TAIP PAT SKAITYKITE: Lietuvos Magnickio sąraše – teisininko budeliai ir milijonų grobstytojai

Po A.Kozlovo mirties J.Čaika teigė asmeniškai besiimsiantis tyrimo kontrolės.

Nutekinta telegrama rodo, kad reakcija Maskvoje buvo dvejopa. Vieniems įspūdį padarė tai, kad Generalinė prokuratūra pirmą kartą pademonstravo tokį ryžtą.

„Scanpix“/AP nuotr./Jurijus Čaika
„Scanpix“/AP nuotr./Jurijus Čaika

„Pirmą kartą pareigūnai nubaudė ne tik tuos, kurie įvykdė nusikaltimą, bet ir tuos, kurie jį užsakė ir už jį sumokėjo. Be to, tai pirmas kartas, kai atsakomybę tenka prisiimti rusui, o ne ukrainiečiui ar kartvelui“, – teigė vienas šaltinis.

Kiti šaltiniai abejojo, kad „Frenkelis galėtų suorganizuoti tokią žmogžudystę“.

Austrijos vyriausybė taip pat abejojo oficialia A.Kozlovo nužudymo versija.

A.Kozlovas palaikė ryšį su Austrijos finansų priežiūros tarnyba – įspėjo ją dėl nelegalių iš Rusijos pervedamų pinigų. Likus kelioms savaitėms iki A.Kozlovo nužudymo, jis įsakė uždaryti mažą Rusijos banką, atliekantį įtartinas operacijas Austrijos bankų sektoriuje.

2007 m. balandį, kai A.Frenkelis jau buvo už grotų, Austrijos vidaus reikalų ministerija paviešino ataskaitą apie savo tyrimą dėl A.Kozlovo mirties.

Jame teigiama, kad Viena Rusijos generalinei prokuratūrai perdavė tyrimui aktualius duomenis, tačiau nesulaukė jokio atsakymo.

Austrijos pareigūnai patvirtino glaudžiai bendradarbiavę su A.Kozlovu ir užkirtę kelią pinigų plovimui iš Rusijos. Jų teigimu, negalima atmesti „pareigūnų korupcijos“ kaip A.Kozlovo nužudymo motyvo.

Visą tyrimą rasite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Nerijaus Numavičiaus patikėtinė Diana Dominienė vėl apklausta STT

Kultūra

Kultūrininkai į ministro postą siūlomam M.Kvietkauskui linki kantrybės, tačiau nesutaria, ar reiktų tęsti reformas

Gyvenimas

15min studijoje – H.Vasiliauskienė ir A.Davidavičius apie gyvenimą be smurto

Aktualu

Konferencijoje Vilniuje Vokietiją ragino drąsiau imtis lyderystės: „Europai jūsų reikia“

Vardai

Argentiniečiai pasmerkė 16-metės išprievartavimu kaltinamą serialų dievaitį: apsupo jo namus

Gazas

Balys Bardauskas Dakare sieks įveikti tai, kam iki šiol nesiryžo nė vienas lietuvis

Verslas

Ar darbdavys teisingai perskaičiavo algą – pasitikrinkite skaičiuoklėje

Sportas

Čempionų lygos aštuntfinalio burtai: „Man Utd“ teko PSG, „Bayern“ kovos su „Liverpool“

Verslas

Prabangus džipas Kazlų Rūdos savivaldybei – svarbiau nei įstatymai, spjovė ir į VPT

Vardai

Meghan Markle tėvas ragina dukrą susitaikyti: prašo karalienės pagalbos

Aktualu

Baltijos šalių premjerai sutarė dėl bendros laiko juostos, atsisakius laikrodžių sukiojimo

Verslas

2019 metai: kaip keisis vaiko pinigai, pensijos, MMA?

Aktualu

Kaune – mįslinga policijos operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

24sek

Ballų šou – linksmybės su tanku Lietuvoje ir muštynės su LKL žaidėju

Verslas

Maskvos srityje sulaikyta 20 tonų lietuviško sūrio siunta bus sunaikinta

Sportas

Buvęs Rusijos rinktinės žaidėjas po aferos Afrikoje atrodo lyg benamis

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: Pati gražiausia eglutė. Kokia ji?

Gyvenimas

Po mokslininkų tyrimo – žiupsnelis patarimų: štai kas padės nepriaugti svorio per šventes

Gyvenimas

Ketvirtadienį miškininkai nemokamai dalys eglių šakas

Aktualu

Sergejus Lavrovas: Rusija nepritaria branduolinės ginkluotės sutarties išplėtimui

Naujienos

24sek

N.Woltersas nusilenkė varžovams ir Šarui: „Per metus nebuvau tiek išmokęs“

Aktualu

Dalyvaukite fotokonkurse „Judėti smagu“ ir laimėkite stilingą paspirtuką. (Konkurso taisyklės)

Vardai

Virtuvės šefo Ruslano Bolgovo patiekalais Panevėžyje mėgavosi ir Simas Jasaitis

Aktualu

Utenoje vaikų susilaukusios šeimos gaus po 100 eurų

Aktualu

Šiaulių policija tiria smurto dailės pamokoje aplinkybes: vaikinas sudavė merginai

Aktualu

Siūloma spręsti dėl Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros likimo

Aktualu

Indonezijoje per potvynius ir nuošliaužas žuvo mažiausiai 10 žmonių

Aktualu

Du panevėžiečiai gali švęsti antrą gimtadienį: apsivertė, bet nenukentėjo

Aktualu

Baltarusijoje viešintis V.Putinas apsilankė prezidento A.Lukašenkos tėviškėje

24sek

NBA arenose – „Lakers“ pergalė prieš „Warriors“ ir graiko G.Antetokounmpo šou

Šių laikų šnipinėjimas

Interviu Aktualu

K.Segbersas: klaidinga sakyti, kad vyksta pabėgėlių krizė – į Europą atvyksta ne tik jie

Aktualu

Po septynias gyvybes nusinešusių protestų Izraelis sustabdė kuro tiekimą į Gazos Ruožą

Aktualu

V.Landsbergis apie Sausio 13-osios bylą: mūsų teisėsauga nėra visai nepriklausoma

24sek

„Gran Canaria“ veteranas vos debiutavęs tapo Eurolygos rekordininku

Gyvenimas

Kaip pasikeičia santykiai po neištikimybės

Interviu Kultūra

Martyno Starkaus filme – Peru kalėjimuose sėdinčių lietuvių mulų istorijos

24sek

Liūdnas startas Eurolygoje: „Žalgiris“ krito prieš „Baskonia“

Aktualu

Seimas linkęs atsisakyti atskiros Laisvės kovų komisijos, nors tremtiniai prašo ją palikti

Aktualu

„Auksinės krivūlės“ apdovanojimai – už bendradarbiavimą su kariuomene, sveiką maitinimą

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min