Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas: „Puolantys Ukrainą puola ir Europą“

Toomas Hendrikas Ilvesas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Toomas Hendrikas Ilvesas
Šaltinis: BNS
0
A A

Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas pareiškė, kad tie, kas puola Ukrainą, puola Europą.

„Europos Sąjunga (ES) ir NATO pernai ir šių metų sausį demonstravo tvirtą vienybę. Tačiau mums reikia savo bendras vertybes ginti pastebimiau, įtikinamiau ir veiksmingiau. Mums ir ateityje bus reikalingas tikrumas, tad ankstesnis konsensusas išliks“, – sakė valstybės vadovas pirmadienį per Tartu taikos sutarties tarp Estijos ir sovietų Rusijos pasirašymo 95-ųjų metinių minėjimą.

„ES ir NATO turi suformuoti transeuropinį ir transatlantinį moralinį branduolį, saugantį demokratines vertybes ir laisvę“, – pridūrė T.H.Ilvesas.

Pasak prezidento, sankcijos, kurios praeitais metais buvo paskelbtos Ukrainos nepriklausomybę atakuojantiems agresoriams, rodo Europos Sąjungos moralinę stiprybę.

„Kai kas ja jau spėjo suabejoti. Užsienio pajėgų įsiveržimas į Gruziją 2008 metų rugpjūtį ir Počio bei Gorio apšaudymai greitai buvo atleisti ir užmiršti siekiant grįžti prie ankstesnių įprastų santykių, tarsi nieko nebūtų nutikę. Nesinorėjo nieko pykdyti; ekonominiai ryšiai atrodė naudingesni. Iš esmės tai priminė ankstesnį susitarimą padalyti Europą į įtakos zonas“, – sakė T.H.Ilvesas, akivaizdžiai turėdamas omenyje Molotovo-Ribbentropo paktą, sudarytą tarp nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos prieš įsiplieskiant Antrajam pasauliniam karui.

T.H.Ilvesas pabrėžė, kad Malaizijos keleivinio lainerio numušimas virš Rytų Ukrainos praeitų metų liepą ir sausį įvykdytas pietrytinio Mariupolio uostamiesčio bombardavimas raketomis yra šiurpūs nusikaltimai, kurių organizatoriai, taip pat rėmėjai ir ginklų tiekėjai turėtų stoti prieš tarptautinį teismą.

„ES ir NATO turi suformuoti transeuropinį ir transatlantinį moralinį branduolį, saugantį demokratines vertybes ir laisvę“, – pridūrė T.H.Ilvesas.

„Tų nusikaltimų sumanytojams ir vykdytojams bus taikomos demokratinių šalių sankcijos. Kaip ir tiems, kurie pažeidžia karo įstatymus, žeminančiai elgdamiesi su karo belaisviais, – aiškino Estijos lyderis. – Amoralu kalbėti užuominomis. Tie, kas puola Ukrainą – puola ir Europą, mūsų vertybes ir visą iki šiol veikusią tarptautinę tvarką.“

Prezidentas pažymėjo, kad agresija negali būti pateisinama ir už ją neturėtų būti atleidžiama.

„Prie jos nepriprantama, kaip, deja, jau pradėta priprasti prie įšaldyto konflikto Padniestrėje, Pietų Osetijoje arba Abchazijoje“, – sakė jis.

Estiją pasiekė NATO pratybose dalyvausiantys Nyderlandų šarvuočiai

Estijos prezidentui karingai peikiant Rusijos veiksmus Ukrainoje į šalies šiaurės vakarinį uostamiestį pirmadienio vakarą atplaukė laivas, atgabenęs Nyderlandų karinių pajėgų šarvuotąją techniką, kuri dalyvaus vėliau šį mėnesį Estijoje vyksiančiose NATO pratybose, pranešė kariškiai.

Paldiskio uoste buvo iškrauta 14 pėstininkų kovos mašinų CV90 ir techninio aptarnavimo mašinos "Leopard", nurodė Estijos gynybos pajėgų generalinis štabas.

Antradienį šios mašinos ir tuo pačiu laivu atplaukę motorizuotosios pėstininkų kuopos kariai vyks į Lesnos karinę bazę, esančią į rytus nuo sostinės Talino.

Į Estijoje vyksiančias pratybas atvyks iš viso 250 olandų karių iš Nyderlandų 43-osios mechanizuotosios brigados.

Vasario 2-17 dienomis Estijos žvalgybos batalionas kartu su sukarintos Gynybos sąjungos (Kaitseliit) savanoriais ir olandų bei JAV kariais mokysis vykdyti operacijas žiemos sąlygomis šalies centriniame kariniame poligone. Tose pratybose dalyvaus iš viso apie 1,2 tūkst. karių.

Pratybų kulminacija įvyks vasario 13 dieną, kai kariai mokysis atakuoti sąlyginį priešą, dalyvaujant Estijos ir Nyderlandų šarvuotajai technikai.

Estija planuoja įsigyti iš Nyderlandų 44 šarvuotąsias pėstininkų kovos mašinas CVO9035, kurios turėtų būti perduotos šalies ginkluotosioms pajėgoms 2016-2018 metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min