TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Euro zonos finansų ministrai sutarė gelbėti Graikiją 110 mlrd. eurų paskolų paketu

Derybos
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Derybos
Šaltinis: BNS
0
A A

Šešiolikos euro zonai priklausančių šalių finansų ministrai sekmadienį sutarė skolų naštos prislėgtai Graikijai per trejus metus skirti 110 mln. eurų paskolų, kad padėtų išvengti nemokumo.

Šiuo Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paskolų paketu taip pat siekiama užkirsti kelią Graikijos skolų krizei išplisti į kitas finansiškai nestabilias šalis, tokias kaip Ispanija ir Portugalija, tokiu metu, kai Europa dar tik brenda iš recesijos liūno.

Mainais Graikija sutiko įgyvendinti griežtą taupymo programą, pagal kurią bus smarkiai apkarpytos valstybės išlaidos ir padidinti mokesčiai, o šalies gyventojai šias skausmingas priemones jaus daugelį metų.

Šiam planui dar turės pritarti kai kurių šalių parlamentai. Tačiau euro zonos valstybių finansų ministrus vienijančiai euro grupei vadovaujantis Liuksemburgo premjeras Jeanas Claude'as Junckeris sakė, jog Graikija pirmąją išmoką gaus iki gegužės 19 dienos, kad Atėnai galėtų įvykdyti savo skolinius įsipareigojimus – sumokėti obligacijų turėtojams 8,5 mlrd. eurų.

Nerimas, kad pinigų skyrimą gali blokuoti įtakinga euro zonos narė Vokietija, kurios dauguma gyventojų pasisako prieš finansinę pagalbą Graikijai, praėjusią savaitę sukėlė sąmyšį rinkose.

Tačiau Europos Sąjungos (ES) prezidentas Hermanas van Rompuy pranešė, jog penktadienį, gegužės 7 dieną, rengia specialų euro zonos šalių viršūnių susitikimą, kuriame „bus baigtas visas procesas“, kai nacionaliniai parlamentai „per kelias ateinančias dienas“ išnagrinės šį klausimą.

Berlynui būtinas parlamento pritarimas pagalbos Graikijai skyrimui, tačiau finansų ministras Wolfgangas Schaeuble ir kanclerė Angela Merkel sakė, jog iki penktadienio šis klausimas gali būti išspręstas.

„Tai nelengvas sprendimas, bet kitos alternatyvos nėra“, – sakė W.Schaeuble, kai euro zonos šalių finansų ministrai skubiai sušauktame susitikime Briuselyje pritarė pagalbos paketui.

Jungtinių Valstijų iždo sekretorius Timothy Geithneris, kuris sekmadienio vakarą kalbėjosi telefonu su Graikijos premjeru Georgu Papandrėju, taip pat sveikino Graikijos „ambicingą reformų programą“ ir „didelio masto finansinį paketą, dėl kurio sutarė TVF ir Europos Komisija“.

J.C.Junckeris sakė, kad euro zona prie pagalbos prisidės 80 mlrd. eurų, iš kurių 30 mlrd. eurų bus skirti šiais metais. Likusius pinigus skirs TVF.

ES ekonominės ir pinigų politikos komisaras Olli Rehnas sakė, kad paskolų, kurias Graikijai skirs kitos euro zonos valstybės, palūkanų norma sudarys „maždaug 5 procentus“.

Kadangi ši palūkanų norma yra didesnė nei taikoma euro zonos valstybėms, jos galėtų uždirbti iš pagalbos paketo. Tačiau tokia palūkanų norma yra gerokai žemesnė nei ta, kuri būtų taikoma Graikijai, jei ji mėgintų skolintis pinigų tarptautinėje rinkoje, kur jos skolinimosi kainos smarkiai išaugo investuotojams būgštaujant, kad šalis gali tapti nemoki.

Atėnai sakė, jog šis pagalbos planas leis Graikijai atsikvėpti, kad būtų galima imtis įgyvendinti naujas griežtas taupymo priemones, kurias šalis paskelbė anksčiau sekmadienį ir kurios turėtų padėti stabilizuoti ekonominę padėtį.

„Šis mechanizmas yra milžiniškas žingsnis į priekį Europai ir, žinoma, Graikijai“, – sakė Graikijos finansų ministras Georgas Papakonstantinas.

Tarp naujų taupymo priemonių, apie kurias ministras kiek anksčiau prakalbo Atėnuose, be kita ko, numatyta apkarpyti valstybės sektoriaus darbuotojų atlyginimus ir pensijas, taip pat padidinti mokesčius, kad iki 2014 metų šalies biudžeto deficitas sumažėtų iki ES nustatytos ribos – 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Šiuo metu Graikijos biudžeto deficitas siekia 13,6 proc. BVP.

„Mes šiandien raginami padaryti esminį pasirinkimą. Pasirinkti (reikia) iš žlugimo arba išsigelbėjimo“, – sakė G.Papakonstantinas prieš išskrisdamas į Briuselį.

Pasak ministro, iki 2012 metų imtinai 30 mlrd. eurų bus sutaupyta sumažinus valstybės sektoriaus darbuotojams atlyginimus ir pensijas, padidinus mokesčius ir racionalizavus Vyriausybės veiklą.

G.Papakonstantinas sakė, kad metinės šventinės premijos valstybės tarnautojams bus apribotos tūkstančiu eurų ir panaikintos tiems, kurių mėnesinis atlyginimas viršija 3 tūkst. eurų.

Pensininkų priemokos taip pat apribotos 800 eurų ir panaikintos tiems, kurie gauna daugiau kaip 2,5 tūkst. eurų.

Atlyginimų mažinimas nebus taikomas privačiam sektoriui, kaip daug kas baiminosi.

Graikai savo metinį atlygį gauna kaip 14 algų – papildomas sumos jiems išmokamos per Kalėdas, Velykas ir vasaros atostogoms.

TVF ir ES sakė, kad finansinės pagalbos paketas ir taupymo programa yra griežti ir padės Graikijai įveikti sunkumus, tačiau įspėjo, kad tam reikės ne vienų metų.

„Žingsniai, kurių imtasi, sunkūs, bet būtini siekiant atkurti pasitikėjimą Graikijos ekonomika ir užtikrinti geresnę ateitį Graikijos žmonėms“, – rašoma bendrame TVF vadovo Dominique'o Strausso-Kahno ir eurokomisaro O.Rehno pareiškime.

„Esame tikri, kad Graikija priims šį iššūkį ir susidoros su juo“, – priduriama jame.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min