Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Europa pasiūlė Baltarusijai „specialią vietą“

Aleksandras Lukašenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Aleksandras Lukašenka
Šaltinis: BNS
0
A A

Europos Sąjunga (ES) pasiūlė Baltarusijai atkurti normalius santykius, o Baltarusijos lyderis savo ruožtu paprašė pašalinti iš dialogo negeranorius.

Ketvirtadienį į Minską atvyko pirmasis per pastaruosius dešimt metų aukštas Europos politikas – Bendrijos užsienio politikos vadovas Javieras Solana ir pažadėjo Baltarusijai Rytų partnerystės programą, numatančią sudaryti palankias sąlygas gretimoms šalims prekyboje, taip pat gaunant vizas ir finansinę pagalbą.

Minskas nepateko į šią programą dėl problemų demokratijos ir žmogaus teisių srityje ir ne kartą norėjo sugrįžti. Tačiau ES reikalavo demokratinių reformų.

„2009 metais ES pirmenybę teiks Rytų partnerystės programai... Mano nuomone, joje Baltarusija turi specialią vietą“, – sakė J.Solana spaudos konferencijoje.

Šaltiniai Europos Komisijoje agentūrai „Reuters“ pranešė, jog per susitikimą J.Solana įspėjo Aleksandrą Lukašenką nepripažinti Abchazijos ir Pietų Osetijos, nors to siekia Rusija.

Pasak šaltinio, ES pirmininkaujanti Čekija pasirengusi pakviesti A.Lukašenką į gegužę numatytą ES lyderių susitikimą, jeigu buvusių Gruzijos regionų nepriklausomybė nebus pripažinta.

J.Solana įspėjo Aleksandrą Lukašenką nepripažinti Abchazijos ir Pietų Osetijos, nors to siekia Rusija.

Pats J.Solana sakė, kad ES nekelia papildomų sąlygų.

„Aš atvykau ne kelti sąlygų. ES palaiko santykius su kitomis šalimis, nekeldama sąlygų“, – sakė J.Solana.

„Mes laikome Baltarusiją Europos šalimi. Tai normali situacijos raida, jeigu tarp Baltarusijos ir ES bus normalūs santykiai“, – sakė jis.

J.Solana susitiko su A.Lukašenka, URM vadovu ir opozicijos atstovais, kurie per Baltarusijos izoliacijos metus faktiškai vieninteliai iš šalies bendravo su Vakarais. Dabar A.Lukašenka nori kalbėtis su Europa be jų.

„Aš labai prašyčiau, kad mūsų dialoge nebebūtų jokių tarpininkų, ypač tų, kurie nėra geranoriški mūsų šaliai. Tarpininkų šalyje ir už jos ribų“, – sakė A.Lukašenka, kurio režimą JAV vadina paskutine Europos diktatūra.

Opozicija, kaip ir anksčiau, reikalauja demokratinių reformų.

„Dialogas neturi alternatyvos, bet turi būti rimtų pokyčių, turi būti, pavyzdžiui, pakeisti Baudžiamojo kodekso straipsniai, kurie mes laikome politiniais, <...> kitų pokyčių... Tokio lygio vizitas rodo, kad Baltarusija turi gerų galimybių Europos Sąjungoje“, – sakė žurnalistams opozicijos atstovas, buvęs kandidatas į prezidentus Aleksandras Milinkevičius po susitikimo su J.Solana.

Baltarusija, kuri daugiau kaip dešimt metų savo politika orientuojasi į Rusiją, suaktyvino ryšius su Vakarais, periodiškai kylant jos ginčams su Maskva.

ES ir JAV sušvelnino sankcijas Baltarusijai ir ėmė kalbėti, kad būtina gerinti santykius su Minsku, kai buvo paleisti į laisvę paskutiniai politiniai kaliniai ir sugrįžo į šalį opoziciniai laikraščiai.

Pastaruoju metu Baltarusija mėgina nepasiduoti Maskvos politikos poveikiui: nors Minskas pareiškė remiantis Rusiją kare su Gruzija, jis kol kas nepripažino nuo Gruzijos atsiskyrusių Abchazijos ir Pietų Osetijos nepriklausomybės.

Pasaulio krizė privertė Baltarusiją valdžią skubiai gerinti santykius su Vakarais, kad būtų galima gauti finansinės paramos. Gruodį TVF nusprendė skirti Baltarusijai 2,5 mlrd. dolerių paskolą jos aukso ir valiutos atsargoms papildyti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min