Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Europa prieš Rusiją: griežtų sankcijų siekia Baltijos šalys, o Kremlių gelbsti Italija

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Italijos užsienio reikalų ministrė Federica Mogherini
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Italijos užsienio reikalų ministrė Federica Mogherini
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Itin griežtų Europos Sąjungos sankcijų Rusijai paketas jau parengtas, tačiau jį blokuoja nuo Rusijos priklausoma Italija, kuri vadinama vienu svarbiausių Kremliaus šeimininko Vladimiro Putino atramos taškų Europoje. Kuo griežtesnių sankcijų ir kuo greičiau reikalauja Baltijos šalys.

„Financial Times“ pastebi, kad per visą JAV, Europos Sąjungos ir Rusijos konfliktą dėl Ukrainos buvo manoma, kad neryžtinga ir nevieninga Vakarų reakcija į Rusijos agresiją yra kovos tarp JAV griežtos linijos ir Vokietijos bandymo išlaikyti gerus santykius padarinys.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijose prezidentas Vladimiras Putinas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel 2014 metų Pasaulio futbolo čempionato finale
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijose prezidentas Vladimiras Putinas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel 2014 metų Pasaulio futbolo čempionato finale

Nauja kliūtis – Italija

„Tuo metu, kai Vokietijos kanclerė Angela Merkel ėmė laikytis griežtesnės pozicijos Rusijos atžvilgiu, ES diplomatai prabilo, kad atsirado nauja kliūtis – Italija“, – rašo „Financial Times“.

„Nuo pat pirmos dienos buvo aišku, kad italai palaikys Maskvą“, – leidiniui sakė panoręs likti neįvardytu įtakingas diplomatas.

Tuo metu, kai Vokietijos kanclerė Angela Merkel ėmė laikytis griežtesnės pozicijos Rusijos atžvilgiu, ES diplomatai prabilo, kad atsirado nauja kliūtis – Italija.
 

Italijos, kaip ir Vokietijos, bendrovės turi glaudžius ir seniai susiformavusius ryšius su Rusija.

Diplomatai teigia, kad Italija priešinasi griežtesnių sankcijų Rusijai įvedimui dėl to, kad gautų naudos savo pramonei.

Tiesa, aukšti Italijos pareigūnai kategoriškai neigia šiuos įtarimus. Vienas jų tikino, kad Italijos premjeras Matteo Renzis liepos 11 d. bendravo su A.Merkel ir patikino ją, kad Italijos pozicija dėl sankcijų visiškai sutampa su Vokietijos ir Prancūzijos.

„Tačiau Kremlius, atrodo, Romoje užsiima itin aktyvia lobistine veikla“, – tvirtina leidinys.

Rusija viešai įspėja Italiją, kad griežtesnės sankcijos Rusijai Italijai gali atnešti apie 10 mlrd. eurų nuostolių, neskaičiuojant atsakomųjų Rusijos veiksmų.

„Italijos kompanijos nespaudžia savo Vyriausybės tiesiogiai, nes nėra reikalo tai daryti, – sakė vienos didžiausių Italijos įmonių vadovas, kuris neįvardijamas. – Žmonės gerai supranta, kad Italijos verslas yra priklausomas nuo Rusijos ir norėtų, kad būtų apsieita be griežtesnių sankcijų.“

Kitas įtakingas verslininkas pareiškė, kad Italijos bendrovės baiminasi atsakomųjų Rusijos veiksmų.

Kritikai teigia, kad Roma naudojasi savo pirmininkavimu Europos Sąjungai, kad atidėtų debatus apie sankcijas ne pavienėms kompanijos ir asmenims, o Rusijos ekonomikos sektoriams. Tuo tarpu Italijos šalininkai atkerta, kad Roma tiesiog bando išlaikyti balansą tarp, pavyzdžiui, Baltijos šalių, kurios griežtesnių sankcijų Rusijai siekia 150 km/val. greičiu, ir Vokietijos bei Prancūzijos, kurios nori judėti 50 km/val. greičiu.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Dalia Grybauskaitė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Dalia Grybauskaitė

Paketas paruoštas, sprendimų vis nėra

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį pareiškė, kad ES ekonominių sankcijų Rusijai paketas paruoštas, tačiau dėl jo taikymo sprendimų dar nėra, pranešė BNS.


Roma tiesiog bando išlaikyti balansą tarp, pavyzdžiui, Baltijos šalių, kurios griežtesnių sankcijų Rusijai siekia 150 km/val. greičiu, ir Vokietijos bei Prancūzijos, kurios nori judėti 50 km/val. greičiu.

„Kol kas, kiek žinau, diskusija bus prieš Europos vadovų tarybą, prieš trečiadienio susitikimą, bet garantuoti, kad vienas ar kitas sektorius bus įtrauktas į sąrašą, dar negaliu“, – sakė D.Grybauskaitė pirmadienį prezidentūroje surengtoje spaudos konferencijoje.

Šiuo metu ES yra paskelbusi sankcijas 83 Rusijos ir Ukrainos piliečiams bei dviem įmonėms. Šiems asmenims uždrausta atvykti į ES, įšaldytos jų sąskaitos.

Gegužės pabaigoje Europos Komisija parengė ir vadinamąjį trečiąjį sankcijų paketą, kuriuo numatoma taikyti baudžiamąsias priemones prieš Rusijos ekonomikos sektorius.

Italijos kandidatė per daug prorusiška?

„The Financial Times“ taip pat pranešė, kad Baltijos šalys ir Lenkija stengiasi užblokuoti Italijos užsienio reikalų ministrės Federicos Mogherini kandidatūrą eiti Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovės pareigas dėl pernelyg prorusiškos pozicijos.

Diplomatų teigimu, Italijos kandidatė iškilo dėl to, kad į šią poziciją ieškoma socialistų atstovės moters, nes į kitus aukštus ES postus pretenduoja dešiniųjų atstovai vyrai.

Tarp kitų galimų kandidatų minima Bulgarijos atstovė Europos Komisijoje Kristalina Georgijeva.

Šiuo metu ES užsienio politikos vadovės pareigas eina britų atstovė Catherine Ashton.

„Kampanijai prieš Italijos užsienio reikalų ministrę vadovauja Latvija, Estija, Lietuva ir Lenkija, kurios griežčiausiai pasisako už griežtas sankcijas Kremliui“, – skelbiama laikraščio interneto svetainėje, rašo BNS.

Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie 15min