Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 30d. 23:01

Europai dengiantis kaukėmis, Nyderlandų valdžia abejoja jų efektyvumu

Nyderlanduose atliekamas koronaviruso testas
ZUMAPRESS.com / Nyderlanduose atliekamas koronaviruso testas

Nyderlandų sveikatos apsaugos pareigūnai išreiškė abejones kaukių efektyvumu bandant apsisaugoti nuo koronaviruso, rašo „Politico“.

„Žvelgiant iš medicininio požiūrio taško, nėra jokių įrodymų, kad veido kaukių dėvėjimas turi medicininį efektą, todėl nusprendėme neįvesti nacionalinės prievolės“, – trečiadienį sakė sveikatos apsaugos ministrė Tamara van Ark, susitikusi su sveikatos apsaugos ekspertais ir merais.

Susitikimas įvyko praeitą savaitę Amsterdamo ir Roterdamo merams paraginus įvesti privaloma kaukių dėvėjimą tose miestų vietose, kuriose būna daug žmonių. Tokie raginimai nuskambėjo šiuose miestuose išaugus užsikrėtimų COVID-19 skaičiui.

Pasak T.van Ark, miestai gali eksperimentuoti su įvairiausiomis priemonėmis, įskaitant privalomą kaukių dėvėjimą, jei mano, kad tai yra reikalinga.

„Politico“ rašo, kad toks Nyderlandų valdžios pareiškimas prieštarauja Europos šalyse augančiam sutarimui, kad kaukės turėtų būti dėvimos tose vietose, kur sudėtinga laikytis socialinio atstumo. Praeitą savaitę Belgija paskelbė, kad daugiau viešų vietų bus privaloma dėvėti kaukes, Anglijoje jos privalomos parduotuvėse. Lietuvoje nuo šeštadienio kaukės privalomos uždarose viešose patalpose.

Net JAV prezidentas Donaldas Trumpas pakeitė nuomonę ir paragino amerikiečius dėvėti kaukes.

Abejoja nauda ir teisėtumu

Nyderlanduose kaukės yra privalomos tik viešajame transporte. Kai kurie ekspertai, pavydžiui, virusologė Anne Wensing iš Utrechto universiteto medicinos centro abejojo, ar kaukės „iš tiesų prisideda prie papildomos apsaugos“.

Nyderlandų vyriausybė tikina griežtai besilaikanti ekspertų iš Protrūkio valdymo grupės, kuri nepasisako už tai, kad populiacija dėvėtų kaukes, patarimų.

Pavyzdžiui, virusologas Jaapas van Disselis iš Nacionalinio visuomenės sveikayos ir aplinkos instituto (RIVM) trečiadienį sakė, kad kaukės gali suteikti klaidingą saugumo jausmą, nes žmonės tuomet ima laikytis mažesnio atstumo. Esą daug žmonių dėvi kaukes neteisingai, liečia jas nešvariomis rankomis, todėl padidina užsikrėtimo riziką.

Teisės ekspertai skeptiškai vertina privalomo kaukių dėvėjimo teisėtumą. Teisės profesorius Janas Brouweris NRC sakė, kad privalomas plataus masto kaukių dėvėjimas prieštarauja konstitucijai. Pasak J.Brouwerio ir kitų ekspertų, reikia atskiro kaukėms skirto įstatymo, kad tokios reguliacijos būtų įmanomos, rašo „Politico“.

Tačiau kritikai tikina, kad yra pakankamai įrodymų, jog kaukės turėtų būti privalomos tokiose vietose kaip kirpyklos. Premjerui Markui Ruttei ir sveikatos apsaugos ministrui Hugo de Jonge'ui laišką parašiusi ekspertų grupė ragino imtis staigių veiksmų.

Belgų virusologas Marcas Van Ranstas trečiadienį įspėjo Nyderlandų vyriausybę, kad, jei Nyderlandai nori išvengti visiško užrakinimo, turės įvesti privalomą kaukių dėvėjimą uždarose erdvėse.

„Kaip ir Belgijoje, Nyderlanduos koronaviruso kreivė kilo nuo liepos 10, dienos. Jei užsikrėtimų skaičius ir toliau augs, neišvengsite privalomo kaukių dėvėjimo“, – sakė jis vietos žiniasklaidai.

Kaip ir daugelyje kitų Europos valstybių, užsikrėtimo koronavirusu skaičius Nyderlanduose auga. Praeitą savaitę buvo nustatyta 1,4 tūkst. naujų COVID-19 atvejų. Tai yra 342 daugiau nei užpraeitą savaitę.

Iš viso Nyderlanduose nustatyta virš 53 tūkst. užsikrėtimo koronavirusu atvejų, 6 147 su COVID-19 siejamos mirtys.

Nuomonė dėl kaukių dėvėjimo mokslo bendruomenėje per pandemiją pasikeitė. Kovą Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sakė, kad sveikiems žmonėms nereikia dėvėti kaukių, nebent jie rūpinasi sergančiu asmeniu.

Balandžio pradžioje PSO paskelbė, kad plataus masto kaukių dėvėjimas gali būti naudinga prevencinė priemonė.

Netrukus Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras paskelbė naujas rekomendacijas – pasisakė už kaukių dėvėjimą. Birželį PSO teigė, kad kaukių dėvėjimas viešose vietose gali padėti sukontroliuoti infekcijos šaltinius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min