Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 25d. 19:34 , atnaujinta: 2015 sausio 25d. 23:49

Europos baimės virto realybe: kairieji radikalai ima valdžią Graikijoje

Graikija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Graikija

Graikija taps pirmąja euro zonos valstybe, kur vyriausybę sudarys atvirai prieš taupymo politiką pasisakanti partija. Naujosios demokratijos partijos lyderis ir dabartinis šalies premjeras Antonis Samaras pripažino pralaimėjimą – šalies vairą jis perleis radikalios kairės atstovams – „Syrizai“. „Syriza“ surinko nuo 35 iki 39 proc. balsų – taigi tiek, kad jai tikriausiai neprireiks netgi koalicijos partnerių. Tokie rezultatai „Syrizai“ leistų tikėtis nuo 146 iki 158 mandatų 300 vietų parlamente.

Kadangi laimėjusiai partijai įstatymai skiria papildomas 50 vietų parlamente, jai tokios persvaros galbūt pakaks netgi be partnerių sudaryti vyriausybę. Ji, bent jau sprendžiant iš pažadų, turi apgręžti šešerių metų taupymo politiką – kelti minimalią algą, mažinti mokesčius, stabdyti privatizaciją ir darbuotojų atleidimus, subsidijuoti elektros kainą.

23.49 val. „Nugalėjome „Troiką“

„Syrizos“ lyderis Aleksis Cipras, sveikindamas savo rėmėjus su pergale, sakė, kad Graikija palieka praeityje neviltį ir griežtas taupymo priemones. „Šiandien – šventė, rytoj pradedame sunkiai dirbti“, – kalbėjo jis.

A.Cipro teigimu, Graikijos žmonės aiškiai parodė, kad nepritaria griežtoms taupymo priemonėms, ir kad suteikė jo partijai mandatą imtis pertvarkų.

„Šiandien buvo Graikijos elito ir oligarchų nugalėjimas. Dirbanti ir besivilianti Graikija laimėjo“, – ugningai kalbėjo būsimasis premjeras.

„Graikijos žmonių verdiktas neginčijamai atšaukia visas taupymo programas. Graikijos žmonių verdiktas troiką paverčia istorija“, – pareiškė jis. („Troika“ – Europos Komisija, Europos centrinis bankas (ECB) ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF))

23.42 val. Po „Syrizos“ pergalės Graikijoje – euro kurso krytis

Sekmadienio vakare Graikijos premjerui Antoniui Samarui pripažinus pralaimėjimą parlamento rinkimuose, euras priartėjo beveik iki rekordinių žemumų per 11 metų. Euro kursas smuko iki 1,1147 JAV dolerio.

23.08 val. Vokietija ir „Syriza“ pradės aukštų įpirkų pokerį

Tarp Vokietijos ir rinkimus laimėjusių Graikijos kairiųjų „Syriza“ prasidės aukštų įpirkų pokerio žaidimas, iš Berlyno rašo „The Guardian“ žunralistė.

Politikos analitikas Vokietijos Užsienio reikalų taryboje Julianas Rappoldas mano, kad Vokietijos valdžiai tokie stiprūs „Syrizos“ rezultatai nėra geri. Berlynui dabar teks iš naujo derėtis su Graikija, tačiau tuo pat metu ir išlaikyti Vokietijos gyventojus patenkintais.

„Dėl obligacijų vertės apkarpymo (angl. haircut) Vokietija net nesikalbės, visų pirma dėl itin neigiamos visuomenės pozicijos šiuo klausimu. Todėl nemanau, kad Vokietija nusileis, – sakė jis. – Jeigu derybų rezultatai vokiečiams bus pristatyti kaip tokie, kurie neprieštarauja vokiečių interesams, tuomet tai nebus problema. Tačiau jeigu nuolaidos pasirodys esančios per didelės, tai bus pražūtinga konservatoriams.“

J.Rappoldo teigimu, abi pusės – Vokietija ir „Syriza“ – turi greitai sukurti tarpusavio bendravimo kanalus. „Pokerio žaidimas prasideda, ir abi pusės stengsis perprasti, kas yra neginčijama teritorija ir ko gali tikėtis kiekviena pusė“, – sakė jis.

„Scanpix“/AP nuotr./Rinkimų rezultatų laukimas Graikijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Rinkimų rezultatų laukimas Graikijoje

22.54 val. Premjeras pripažino pralaimėjimą

Premjeras Antonis Samaras pripažino pralaimėjimą. Naujosios demokratijos partijos vadovas paskambino „Syrizos“ lyderiui Aleksiui Ciprui ir jį pasveikino su pergale.

Vėliau surengtoje spaudos konferencijoje sakė, kad gerbia Graikijos žmonių pasirinkimą. 

Mano sąžinė švari, – sakė pralaimėjęs premjeras.

Naujosios demokratijos partijos lyderio teigimu, jo vadovaujama vyriausybė turėjo priimti sudėtingų sprendimų ir padarė kai kurių klaidų, tačiau tvirtino, kad Graikija – kelyje iš krizės. „Mano sąžinė švari“, – sakė jis.

Jis pripažino, kad rezultatai jo partijai yra nemalonūs, tačiau atkreipė dėmesį, kad nuo praėjusių rinkimų Naujosios demokratijos partija neteko tik 2 proc. balsų.

22.12 val. Suskaičiuota beveik trečdalis balsų: 

„Syriza“ – 35,55 proc. (147 vietos)

Naujosios demokratijos partija – 28,73 proc. (79 vietos)

Atėnuose renkasi tūkstantinė minia

Aplink partijos „Syriza“ sceną Atėnų centre renkasi minios žmonių. Kaip skelbia AFP, 20 val. ten jau buvo apie 2 tūkst. radikalios kairiosios partijos rėmėjų. Garsiai skambant graikiškai muzikai dauguma jų ateina su vėliavomis ir yra pasipuošę partijos spalvomis.  

Politika keisis

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rinkimai Graikijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rinkimai Graikijoje

Jei rezultatai pasitvirtins, premjeru turėtų tapti partijos lyderis 40-metis Aleksis Cipras, kuris kritikuoja taupymo politiką ir Europos Sąjungos bei Tarptautinio valiutos fondo keliamus reikalavimus.

Finansų rinkos yra susirūpinusios, kad „Syriza“ pergalė gali sukelti naują finansų krizę Graikijoje.

Finansų rinkos yra susirūpinusios, kad „Syriza“ pergalė gali sukelti naują finansų krizę Graikijoje. Galutiniai balsavimo rezultatai turėtų paaiškėti ankstų pirmadienio rytą.

„Syriza“ lyderis Aleksis Cipras jau anksčiau yra paskelbęs, kad nori iš naujo derėtis dėl Graikijos didžiulės 318 mlrd. eurų skolos ir užbaigti atlyginimų bei valstybės išlaidų mažinimą, vykdant Europos Sąjungos (ES) ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) suteikto finansinės pagalbos paketo sąlygas.

Prieš rinkimus buvo nuogąstaujama, kad A.Cipro radikalios kairiojo sparno partijos pergalės atveju Graikija gali neapmokėti skolų ir pasitraukti iš 19 valstybių, naudojančių eurą, grupės.

A.Cipras žadėjo atkurti Graikijos „orumą“ ir stoti prieš vadinamąjį trejetą – ES, TVF ir Europos centrinį banką (ECB), kurie nustatė sąlygas dėl 240 mlrd. eurų finansinės pagalbos, pradėtos teikti 2010 metais.

„Syriza“ lyderis sako, kad Graikija buvo įstumta į „netvarią“ padėtį ir priversta mokėti didėjančias skolų padengimo išmokas ekonomikai traukiantis.

Tuo tarpu TVF perspėjo, kad Graikija, jei nesugebės grąžinti savo skolų, patirs „pasekmes“.

„Syriza“ pergalė galėtų sudaryti sąlygas Europoje prasiveržti kitoms taupymui nepritariančioms partijoms. Ispanijos radikalaus judėjimo „Podemos“ lyderis Pablo Iglesias ketvirtadienį pasirodė su A.Cipru jo baigiamajame rinkimų kampanijos mitinge Atėnuose.

Temos: 2 Rinkimai Graikija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Būk sumanus

Ar žinai?

Ar žinai?
Ar žinai?

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie 15min