Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Europos kraštutinė dešinė trauko saitus su Donaldu Trumpu

Adolfo Hitlerio, Geerto Wilderso, Marine Le Pen ir Donaldo Trumpo karikatūros karnavale Vokietijoje
„Scanpix“/AP nuotr. / Adolfo Hitlerio, Geerto Wilderso, Marine Le Pen ir Donaldo Trumpo karikatūros karnavale Vokietijoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Tarpžemyninė draugystė tarp kraštutinės dešinės politikų abiejose Atlanto vandenyno pusėse stebėtinai atvėso, rašo „Quartz“.

Kitą dieną po Donaldo Trumpo prisaikdinimo 45-uoju JAV prezidentu, Prancūzijos Nacionalinio fronto (NF) lyderė Marine Le Pen stovėjo kartu su olandų kraštutinės dešinės lyderiu Geertu Wildersu ir kartu džiaugėsi JAV prezidento rinkimais kaip jų pačių nacionalistinių, antiimigracinių platformų pergale.

M.Le Pen plojančiai miniai euroskeptikų suvažiavime sakė, kad 2016-ieji buvo metai, kai „anglosaksiškasis pasaulis pabudo. 2017-aisiais, esu tikra, pabus žemyninė Europa“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Geertas Wildersas, Marine Le Pen
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Geertas Wildersas, Marine Le Pen

M.Le Pen taip pat buvo atvykusi į D.Trumpo dangoraižį Niujorke likus kelioms dienoms iki inauguracijos. Bet kraštutinės dešinės meilė, panašu, nebuvo ilgalaikė.

„Marine Le Pen per savo kampaniją atsisakė bet kokių užuominų į D.Trumpą“, – teigia Richardas Maheris iš Europos universiteto instituto, kuris tyrinėja Europos integraciją. Kandidatė į prezidentus jo beveik nemini savo kampanijos kalbose, o per dvejus kandidatų debatus televizijoje D.Trumpas nebuvo net paminėtas.

Atrodo, kad žavėjimasis D.Trumpu tampa tabu. Po G.Wilderso pralaimėjimo Nyderlandų rinkimuose, D.Trumpo laimėjimas JAV nebeatrodo toks kraštutinės dešinės populistų pergalės pranašautojas, kaip buvo manyta. G.Wildersas žadėjo, kad 2017-ieji bus „patriotinio pavasario metai“, tačiau jo partija gerokai atsiliko nuo antros vietos parlamento rinkimuose.

„Trumpo efektas“ iš dalies kaltas dėl G.Wilderso pralaimėjimo, rašo „Quartz“. D.Trumpo pergalė pritraukė rėmėjų jam – po JAV rinkimų G.Wilderso partijos populiarumas trumpai šoktelėjo apklausose. Tačiau kai D.Trumpas perėmė Baltuosius rūmus, parama G.Wildersui gerokai smuko.

Per paskutinį mėnesį prieš Nyderlandų rinkimus 60 proc. rinkėjų, kurie rėmė G.Wildersą prieš D.Trumpo inauguraciją, tačiau vėliau apsigalvojo dėl savo paramos, sakė, kad jie dabar nesutinka arba griežtai nesutinka su D.Trumpu. Remas Kortewegas iš „Europos reformos centro“ sako, kad kai D.Trumpas tapo prezidentu, daug olandų pagalvojo – „jeigu čia yra tai, ką reiškia turėti populistą valdžioje, gal mums visgi to nereikia norėti“.

Tas pats gali nutikti ir Prancūzijoje. „D.Trumpas išties labai nepopuliarus Prancūzijoje – net ir tarp M.Le Pen rėmėjų“, – teigia R.Maheris. Praėjus dviem dienoms po D.Trumpo išrinkimo, apklausa Prancūzijoje parodė, kad net 75 proc. prancūzų neigiamai vertina naująjį JAV vadovą. Net 47 proc. Nacionalinio fronto rėmėjų pripažino nemėgstantys jo.

R.Maherio teigimu, skandalai ir problemos, kurios skandina D.Trumpo Baltuosius rūmus, rodo, kad net jei prancūzai iš pradžių ir bent jau norėjo duoti šansą D.Trumpui, dabar juos visiškai nuo jo atstūmė normaliai funkcionuoti nesugebanti jo administracija.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min