Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 25d. 13:09 , Atnaujinta: 2018 spalio 25d. 14:11

Europos Parlamento Sacharovo premija skirta ukrainiečių režisieriui O.Sencovui

Olegas Sencovas
„Scanpix“/AP nuotr. / Olegas Sencovas

Rusijoje kalinamam ukrainiečių režisieriui Olehui Sencovui ketvirtadienį buvo paskirta Europos Parlamento Andrejaus Sacharovo premija už minties laisvę.

Didžiausia EP frakcija – Europos liaudies partija (EPP) – pasveikino ketvirtadienį Prancūzijos Strasbūro mieste priimtą sprendimą.

Rusijos teismas 2015-aisiais už planus surengti teroro aktą nuteisė metais anksčiau Kryme suimtą O.Sencovą 20-iai metų kalėjimo. Režisierius ir pasaulio bendruomenė tikina, kad šie kaltinimai – politiškai motyvuoti.

Gegužę kino kūrėjas paskelbė bado streiką, reikalaudamas paleisti visus Rusijoje kalinamus politinius kalinius iš Ukrainos. Advokatų teigimu, O.Sencovas neketina prašyti Rusijos prezidento suteikti jam malonę.

Viso bado streiko metu O.Sencovo gyvybę maitinimo mišiniais palaikė kalėjimo medikai.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka jau pasveikino Europos Parlamento sprendimą paskirti Sacharovo premiją O.Sencovui.

„Esu dėkingas Europos Parlamentui už svarbų sprendimą – paskirti prestižinę Sacharovo premiją būtent ukrainiečiui Olehui Sencovui. Esu įsitikinęs, kad šis Europos Parlamento sprendimas priartins Oleho Sencovo paleidimo akimirką“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė P.Porošenka.

Sacharovo premija bus įteikta Strasbūre gruodžio 12-ąją per EP plenarinę sesiją.

O.Sencovas buvo tarp trijų galutinių pretendentų į premiją. Kiti du finalistai buvo 11 labdaros organizacijų, gelbstinčių migrantus Viduržemio jūroje, grupė ir Maroko protestų judėjimo lyderis Nasseras Zefzafi, kalinamas nuo 2017 metų gegužės.

O.Sencovui 50 tūkst. eurų premija skiriama už „išskirtinį indėlį“ į žmogaus teises visame pasaulyje, nurodė centro dešinės EPP ir liberalų ALDE frakcijos Europos Parlamente.

Kaip ir O.Sencovas, N.Zefzafi atlieka 20 metų įkalinimo bausmę drauge su kitais trimis asmenimis, nuteistais už „sąmokslą pakirsti valstybės saugumą“.

N.Zefzafi judėjimą „al Hirak al Shaabi“ Maroko šiauriniame Rifo regione, kur gyvena daugiausia berberai, išprovokavo žvejo žūtis šiukšliavežėje, į kurią jis, kaip atrodo, puolė norėdamas ištraukti pareigūnų konfiskuotą durklažuvę.

„Al Hirak al Shaabi“ reikalauja darbo, plėtros ir galo korupcijai šioje Šiaurės Afrikos valstybėje.

Minėta nevyriausybinių organizacijų, jūroje gelbstinčių migrantus ir ginančių pabėgėlių teises, grupė tokią veiklą vykdo nuo 2015 metų.

Garsiausios tarp šių organizacijų yra „Gydytojai be sienų“ (MSF), „Gelbėkit vaikus“ (Save the Children) ir „SOS Mediterranee“.

Sacharovo premiją, pavadintą žymaus rusų disidento A.Sacharovo vardu, EP kasmet teikia išskirtinėms asmenybėms ar grupėms, „svarbiai prisidėjusioms prie kovos už žmogaus teises ar demokratiją“.

Praėjusių metų premija buvo įteikta Venesuelos demokratinei opozicijai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min