Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Europos Sąjungos prieglobsčio reforma

Bendra Europos prieglobsčio sistema (BEPS) nustato minimalius visų prieglobsčio prašytojų ir prieglobsčio prašymų vertinimo standartus visoje Europos Sąjungoje. Migracijos krizė pabrėžė būtinybę reformuoti ES prieglobsčio taisykles.
Europos Sąjunga
Europos Sąjunga / 123RF.com nuotr.

Vykdydama bendresnę ES migracijos ir prieglobsčio taisyklių reformą, 2020 m. rugsėjo 23 d. Europos Komisija pasiūlė naują migracijos ir prieglobsčio paktą. Pasiūlyme numatyta išsami bendra Europos migracijos ir prieglobsčio valdymo sistema, įskaitant keletą teisės aktų pasiūlymų.

Nauja prieglobsčio ir migracijos valdymo sistema

Šiuo metu taikoma Dublino sistema pirmą kartą buvo sukurta 1990 m. ir buvo toliau atnaujinta 2003 ir 2013 metais. Jos tikslas yra paskirti vieną ES valstybę narę, atsakingą už prieglobsčio prašymo nagrinėjimą.

Procedūra būtų pagrįsta keliais kriterijais, susijusius ir su pirmosios atvykimo šalies kriterijais. Praktiškai tai reiškia, kad nedaug valstybių narių buvo atsakingos už daugumos prieglobsčio prašymų nagrinėjimą. Migracijos krizė išryškino dabartinės sistemos ydas, o tai sukuria nemažą naštą valstybėms narėms.

2020 m. Teisėkūros pasiūlymu siekiama pakeisti Dublino reglamentą nauju prieglobsčio ir migracijos valdymo reglamentu, kuris turėtų:

  • sukurti visapusišką migracijos valdymą Europos Sąjungos lygmeniu, siekiant užtikrinti geresnį politikos valdymą ir įgyvendinimą;
  • veiksmingiau nustatyti vieną valstybę narę, atsakingą už prieglobsčio prašymų nagrinėjimą;
  • naudodamiesi nauju solidarumo mechanizmu, užtikrinti teisingą atsakomybės pasidalijimą tarp valstybių narių;
  • atgrasyti nuo piktnaudžiavimo ir užkirsti kelią antriniam prieglobsčio prašytojų judėjimui Europos Sąjungoje.

Nauja ES prieglobsčio agentūra

Šiuo pasiūlymu siekiama esamą Europos prieglobsčio paramos biurą (EASO) paversti visaverte ES prieglobsčio agentūra, kuri būtų atsakinga už:

  • tarptautinės apsaugos prašymų vertinimo konvergencijos užtikrinimą;
  • operatyvinės ir techninės pagalbos teikimą valstybėms narėms.

2017 m. birželio mėn. Taryba ir Parlamentas pasiekė platų politinį susitarimą ad referendum dėl visų 12 reglamento dėl Europos Sąjungos prieglobsčio agentūros skyrių.

Vykdydama savo migracijos ir prieglobsčio pakto pasiūlymus 2020 m. rugsėjo mėn., Europos Komisija išlaikė 2016 m. pasiūlymą dėl Europos Sąjungos prieglobsčio agentūros reglamento ir diskusijos buvo atnaujintos. 2021 m. birželio mėn. Europos Sąjungos šalys susitarė pratęsti Tarybos derybų įgaliojimus dėl Europos Sąjungos prieglobsčio agentūros reglamento.

Pagal naują sistemą Taryba, remdamasi Komisijos pasiūlymu, priims Europos Sąjungos perkėlimo ir humanitarinio priėmimo planą. Šiame plane bus nurodytas maksimalus bendras priimamų asmenų skaičius, valstybių narių indėlis į šį skaičių ir bendri geografiniai prioritetai. Valstybės narės savanoriškai prisidės prie Europos Sąjungos perkėlimo ir humanitarinio priėmimo plano. Valstybių narių pastangos pagal šį planą remiamos finansuojant iš Europos Sąjungos biudžeto.

„Tikras lyderis neieško konsensuso, jis jį formuoja“. Martinas Liuteris Kingas

Parengta įgyvendinant projektą „Būkim pažįstami“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius