15min be reklamos
2023 02 06, 21:03

Europos strateginė autonomija mirusi – kas ir kodėl praleido progą?

Rusijos invazija į Ukrainą yra didžiausias iššūkis Europos saugumui nuo Šaltojo karo laikų, tačiau europiečiai praleido galimybę sustiprinti savo gynybos pajėgumus, mano diplomatai ir karybos ekspertai. Karas Ukrainoje kaip tik padidino Europos karinę priklausomybę nuo JAV.
Emanuelis Macronas ir Olafas Scholzas
Emanuelis Macronas ir Olafas Scholzas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pasak ekspertų, Vašingtonas kol kas vadovauja atsakui į karą: subūrė sąjungininkus, organizavo karinę pagalbą Ukrainai ir suteikė užpultajai šaliai daugiausia karinės įrangos ir žvalgybinės informacijos. Kiekviename žingsnyje JAV sprendė, kokius ginklus Kyjivas gaus, o kokių ne.

Nepakeičiamas JAV vaidmuo išryškėjo neseniai priimtame sprendime siųsti Ukrainai „Leopard“ tankus ir leisti tai padaryti kitiems – šio žingsnio Vokietijos kancleris Olafas Scholzas anksčiau nenorėjo žengti, nepaisydamas stipraus Lenkijos ir Didžiosios Britanijos spaudimo, nebent Jungtinės Valstijos taip pat sutiktų siųsti Ukrinai šiek tiek savo modernių tankų.

Amerikos lyderystė „buvo beveik per daug sėkminga savo pačios labui, todėl europiečiai nebeturi paskatų savarankiškai stiprinti savo pajėgumų“, – paaiškino Liana Fix, iš Vokietijos kilusi Vašingtono Užsienio santykių tarybos analitikė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lietuvoje įmonės tvarumą supranta kitaip nei kitose Baltijos šalyse
Reklama
Periodontitas: simptomai ir faktai, kodėl nereikia bijoti jo gydymo
Reklama
Ko reikia tikram šeimos automobiliui: esmė slypi nepastebimose smulkmenose
Reklama
Intensyvėjant „Rail Baltica“ statyboms darbams ruošiasi geležinkelio tiesėjai
Parašykite atsiliepimą apie 15min