Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2021 01 06 /16:52

EVA siūlo leisti Europos Sąjungoje platinti „Moderna“ vakciną nuo koronaviruso

Europos vaistų agentūra (EVA) trečiadienį nurodė rekomenduojanti suteikti leidimą Bendrijoje platinti JAV bendrovės „Moderna“ sukurtą vakciną nuo pandeminio koronaviruso.
„Moderna“ vakcina nuo koronaviruso
„Moderna“ vakcina nuo koronaviruso / ZUMAPRESS.com

Šie skiepai – jau antrieji, kuriuos EVA leido naudoti ES ekstremalios padėties sąlygomis. Praeitą mėnesį toks leidimas buvo suteiktas bendrovių „Pfizer“ ir „BioNTech“ sukurtai vakcinai.

„EVA rekomendavo suteikti sąlyginį leidimą platinti rinkoje „Moderna“ vakciną nuo COVID-19, turinčią žmones nuo 18 metų apsaugoti nuo 2019-ųjų koronavirusinės ligos“, – sakoma Amsterdame įsikūrusios agentūros pranešime.

ES tarnybos pastaruoju metu buvo kritikuojamos dėl lėtos vakcinavimo kampanijos pradžios, sunkiau įsibėgėjančios palyginus su tokiomis šalimis kaip JAV, Jungtinė Karalystė ar Izraelis.

VIDEO: Iš SAM – apie trečiąją vakcinų siuntą ir prioritetines grupes skiepijimui

Ši vakcina mums suteikia dar vieną priemonę įveikti dabartinę ekstremaliąją padėtį“, – sakė EVA vykdomasis direktorė Emer Cooke.

„Tai liudija visų dalyvaujančių pastangas ir įsipareigojimus, nes turime antrą teigiamą rekomendaciją dėl vakcinos, praėjus tik beveik metams nuo PSO [Pasaulio sveikatos organizacijos] pandemijos paskelbimo“, – sakoma agentūros vadovės pranešime.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen per „Twitter“ parašė, kad tai „gera žinia mūsų pastangoms parūpinti europiečiams daugiau vakcinų nuo COVID-19!“

ES narės spaudė EVA suteikti leidimą platinti „Moderna“ vakciną, Bendrijoje didėjant sergamumui COVID-19.

Per pirmadienį surengtą posėdį agentūra tokio sprendimo nesugebėjo priimti. Iš pradžių buvo planuota, kad tas posėdis įvyks sausio 12 dieną, bet jis buvo paankstintas, o vėliau ekspertai susitarė vėl susitikti trečiadienį.

VIDEO: Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje medikai pradėti skiepyti nuo COVID-19

EVA nurodė, kad per laiką tarp dviejų posėdžių „uoliai dirbo, stengdamasi išsiaiškinti su bendrovė [gamintoja] visus likusius klausimus“.

Europos Sąjungoje skiepijimo kampanija prasidėjo gruodžio 27 dieną, bet jos tempas buvo lėtas. Nyderlandai trečiadienį tapo paskutiniąja bloko nare, pagaliau pradėjusia vakcinuoti.

„Milžiniškas iššūkis“

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis vėlai antradienį pareiškė, kad ES lyderiai vėliau šį mėnesį aptars sveikatos krizę per virtualų viršūnių susitikimą.

Pasak Ch.Michelio, planai aprūpinti vakcina beveik 450 mln. bloko gyventojų yra „milžiniškas iššūkis“.

Vis tik jis patikino, jog „kartu su valstybėmis narėmis Europos Komisija dirba naktį ir dieną, siekdama užtikrinti, kad galėtume padidinti turimų vakcinų skaičių“, tuo pat metu „gerbdama vaistų agentūros nepriklausomybę“.

Per klinikinius tyrimus su 30 400 savanorių buvo nustatyta, kad „Moderna“ preparato veiksmingumas yra 94,1 proc., palyginus su grupe, gavusia tik placebo. Nustatyta, kad šis preparatas yra šiek tiek veiksmingesnis, kai suleidžiamas jauniems suaugusiems negu pagyvenusiesiems.

Jungtinėse Valstijose be „Moderna“ vakcinos platinama ir „Pfizer-BioNTech“ alternatyva. Tuo metu Didžiojoje Britanijoje naudojamas pastarasis preparatas ir JK farmacijos milžinės „AstraZeneca“ bei Oksfordo universiteto sukurta vakcina.

EVA praėjusią savaitę pranešė, kad „Astra Zeneca“ ir Oksfordo preparatas vargu ar šį mėnesį bus patvirtintas naudojimui Europos Sąjungoje.

Faktas, kad ši agentūra po „Brexito“ persikėlė iš Londono į Amsterdamą, nuspėjamai pakurstė komentarus apie tai, kaip Britanijai pavyko greičiau aprobuoti vakciną nei ES.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius