Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 spalio 4d. 15:39

„Extinction Rebellion“ planuoja dvi savaites trikdyti gyvenimą pasaulio miestuose

„Extinction Rebellion“ šalininkų protestas Londone
„Scanpix“ nuotr. / „Extinction Rebellion“ šalininkų protestas Londone

Aplinkosaugos judėjimo „Extinction Rebellion“ (XR) protestuotojai planuoja nuo pirmadienio dvi savaites pilietiniu nepaklusnumu trikdyti gyvenimą 60-yje pasaulio miestų, kad atkreiptų dėmesį į gresiančią „aplinkos apokalipsę“.

„Pasaulio vyriausybėms: paskelbėme klimato ir ekologinę nepaprastąją padėtį. Jūs darėte nepakankamai. Visiems kitiems: sukilkite“, – sakoma judėjimo interneto svetainėje prieš numatomą „Tarptautinį sukilimą“.

Nesmurtiniai protestai planuojami daugiausia Europoje, Šiaurės Amerikoje ir Australijoje, bet renginiai taip pat turi vykti Indijoje, Buenos Airėse, Keiptaune ir Velingtone.

„Ši apokalipsė nėra tolima. Žmonės visame pasaulyje kenčia ir miršta jau dabar“, – pabrėžė XR.

„Paskui tai nutiks jums ir visiems, kuriuos mylite. Negalite tikėtis, kad mes ar Greta padarysime tai dėl jūsų. Pažvelkite į savo vidų ir sukilkite“, – sakoma pareiškime, paminint švedų klimato aktyvistę, paauglę Gretą Thunberg.

„Extinction Rebellion“, kurį praėjusiais metais Didžiojoje Britanijoje inicijavo mokslininkai, tapo vienu greičiausiai augančių pasaulinių aplinkosaugos judėjimų.

Jo aktyvistai nori, kad vyriausybė paskelbtų klimato ir ekologinę nepaprastąją padėtį, iki 2025 metų iki nulio sumažintų taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis, sustabdytų bioįvairovės nykimą ir vadovautųsi naujų „piliečių asamblėjų“ rekomendacijomis dėl klimato ir ekologinio teisingumo.

Londone – 20–30 tūkstančių

Londone XR tikisi gatvėse sulaukti nuo 20 tūkst. iki 30 tūkst. žmonių. Jie nuo pirmadienio dvi savaites blokuotų rajoną aplink parlamentą ir ministerijas, sakė atstovas Robinas Boardmanas.

Šis 21 metų aktyvistas sakė, kad protestai galėtų būti penkis kartus didesni nei tie, kurie vyko balandžio mėnesį, kai demonstracijos vyko 11 dienų, buvo blokuojami keliai, tiltai ir sankryžos. Policija tuo metu sulaikė daugiau kaip 1,1 tūkst. žmonių.

Nesmurtiniai protestai planuojami daugiausia Europoje, Šiaurės Amerikoje ir Australijoje, bet renginiai taip pat turi vykti Indijoje, Buenos Airėse, Keiptaune ir Velingtone.

Kitas XR atstovas Joelis Scottas-Halkesas sakė: „Blokuosime ir uždarysime kiekvieną gatvę, vedančią į centrinį Vestminsterio rajoną aplink JK vyriausybę.“

„Mes labai garsiai, labai aiškiai, labai pagarbiai sakysime, kad jei vyriausybė veda savo žmones išnykimo link, tai ji nebėra vyriausybė, kurią gerbiame“, – pridūrė jis.

Sėdimasis streikas taip pat planuojamas Londono Sičio oro uoste.

Prieš pirmadienio demonstracijas XR aktyvistai ketvirtadienį aptaškė Didžiosios Britanijos finansų ministerijos fasadą Londone netikru krauju, kurį švirkštė iš nebenaudojamo gaisrinio automobilio.

Pasak „Extinction Rebellion“, šia protesto akcija buvo siekta pademonstruoti „disonansą tarp JK vyriausybės pareiškimų, kad JK yra lyderė kovoje su klimato krize, ir didžiulių sumų, kurias ji investuoja į iškastinio kuro žvalgymą ir dideles anglies junginių emisijas lemiančius projektus“.

„Informavimas, muzika, džiaugsmas, spalvos“

Paryžiuje kampanija prasidės išankstiniu renginiu šeštadienį, kai XR demonstrantai planuoja užimti „kokią nors simbolinę sistemos vietą, kad paverstų ją žmonių namais“.

Sekmadienį jie planuoja surengti „atidarymo ceremonijos“ šventę kuriame nors Paryžiaus parke.

Iki spalio 12 dienos planuojami įvairūs renginiai vandenynų, plastiko atliekų ir migracijos temomis, susijusiomis su klimato kaita. Taip pat planuojami eismo blokavimas ir pastatų užėmimai.

Aktyvistai pabrėžia, kad protestai privalo būti nesmurtiniai, bet esama susirūpinimo dėl valdžios atsako.

Birželio mėnesį, kai aktyvistai buvo užėmę tiltą per Senos upę Paryžiuje, XR narius policija vaikė iš arti šaudydami ašarinių dujų kanistrus.

Incidento vaizdai išplito ir buvo daugelio kritikuojami socialinėje žiniasklaidoje; dėl kilusio ažiotažo buvo pradėtas tyrimas.

„Kovojame teisingą ir teisėtą kovą, kad apgintume gyvybę“, – naujienų agentūrai AFP sakė viena ketvirtą dešimtį metų einanti prancūzų aktyvistė, kuri nenorėjo skelbti savo vardo.

„Taip, bus blokadų; būdas priversti vyriausybę suprasti yra blokuoti ekonomiką, bet taip pat bus informavimo, muzikos, džiaugsmo ir spalvų“, – pridūrė ji.

Vokietijoje XR pirmadienį planuoja kelias taikias pilietinio nepaklusnumo demonstracijas Berlyne, kurių metu bus blokuojami parkai ir gatvės, teigiant, kad tai „greičiausias būdas išprovokuoti ilgalaikes socialines ir politines permainas“.

„Taikūs, kūrybingi, spalvingi ir ryžtingi! – skelbė judėjimas. – Protestuojame toliau, kol vyriausybės deramai reaguos.“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

48:28
34:49
00:43

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min