Dabar populiaru
Publikuota: 2016 sausio 6d. 19:22

Farsas D.Britanijoje: „Naujasis Džihadistas Johnas“ buvo 6 kartus sulaikytas, o kad pabėgo – nepastebėta 6 savaites

Siddhartha Dharas
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr. / Siddhartha Dharas

Didžiosios Britanijos policijai sunkiai sekasi atremti kritiką dėl naujo „Islamo valstybės“ budelio – londoniečio Siddharthos Dharo. Jis, įtariama, yra vyras, slypintis už kaukės naujausiame IS propagandiniame klipe, kuriame nužudomi penki įkaitai.

„The Telegraph“ rašo, kad vyras nuo policijos sugebėjo pabėgti, kai buvo sulaikytas dėl su terorizmu susijusių nusižengimų ir paleistas už užstatą. Antradienį paaiškėjo, kad Metropolitano policija davė jam savaitę savo noru atiduoti pasą, o kai jis to nepadarė – tik po šešių savaičių apie tai pranešė. Kai jis jau seniai buvo Sirijoje. Iš šalies jis sugebėjo pabėgti nepaisant to, kad dėl įtarimų teroristine veikla jis buvo sulaikytas net šešis kartus.

Jungtinės Karalystės vidaus reikalų ministrė Theresa May buvo priversta pripažinti, kad šiuo metu nėra duomenų, kiek dar kitų įtariamų teroristų gali būti pabėgę, kai buvo paleisti už užstatą. Visgi ji tikino, kad S.Dharo atvejis – ypatingas. 

Pabėgimas – policijos fiasko

S.Dharas 2014 m. rugsėjį buvo sulaikytas dėl įtarimų, kad jis priklauso uždraustai „al Muhajiroun“ grupuotei, kuri skatina terorizmą šalyje. Pareigūnai apieškojo jo namus, tačiau nerado jo paso. Jam buvo duota savaitė savo noru jį pristatyti pareigūnams, tačiau vietoj to jis jau kitą dieną kartu su nėščia žmona ir keturiais vaikais pabėgo iš šalies.

Panašu, kad Skotland Jardas to nesuprato net šešias savaites – tik tuomet buvo išsiųstas laiškas S.Dharui, kuriame klausiama, kodėl jis nepristatė paso.

„The Telegraph“ rašo, kad Skotland Jardas 2015 m. buvo sulaikęs S.Dharą, tačiau neradęs jo paso, susidūrė su dilema. Jie tikriausiai nusprendė kaltinimus jam pateikti tik surinkę visus įrodymus, todėl paleido jį už užstatą, kad pats pristatytų pasą. Pareigūnai taip pat dėl neaiškių priežasčių nusprendė pasitikėti juo, o ne kartu pasiųsti pareigūną. 

Šalyje įtariamąjį galima laikyti suimtą daugiausiai keturias dienas – tuomet jam reikia arba pateikti klausimus, arba paleisti. Todėl dažna praktika – paleisti juos už užstatą, kol toliau vykdomas tyrimas ir renkami nauji įrodymai. Tačiau įtariamieji negali palikti šalies, todėl jie policijai turi atiduoti pasą.

„The Telegraph“ tolesnius įvykius vadina farsu. S.Dharas iki spalio 3 d. 23 val. turėjo pristatyti dokumentus – jam buvo duota lygiai savaitė po paleidimo. Tai reiškia, kad pabėgdamas kitą dieną jis jau toli buvo atsiplėšęs nuo policijos.

Pareigūnai buvo pasiųsti į jo namus, tačiau nieko neradę grįždavo. 

Lapkričio 7 d., praėjus šešioms savaitėms po S.Dharo ir jo šeimos pabėgimo, pareigūnai „ėmėsi veiksmų“ – išsiuntė jam mandagų laišką, kuriame pastebima, kad vis dar neįvykdyta paleidimo už užstatą sąlyga – paso atidavimas. „Ar yra kokių nors pokyčių, apie kuriuos policija turėtų žinoti? Ar malonėtumėte skubiai susisiekti su policija nurodytu telefonu?“, – klausiama jame.

„Channel 4“ iliustr./Britų policijos išsiųstas laiškas
„Channel 4“ iliustr./Britų policijos išsiųstas laiškas

Žinoma, pareigūnai skambučio nesulaukė, ir lapkričio 11 d. per kitų aštuonių įtariamų teroristų išklausymą pareikšta, kad S.Dharas tikriausiai pabėgo iš šalies.

Vėliau pats S.Dahras paskelbė, kur yra – „Twitter“ tinkle paviešino nuotrauką, kurioje jis Sirijoje vienoje rankoje laiko naujagimį sūnų, kitoje – „Kalašnikov“ automatą.

Siddhartha Dharas
Siddhartha Dharas

Žinomas dėl ekstremistinių pažiūrų

S.Dharo ekstremistinės pažiūros buvo gerai žinomos – dėl to kyla dar daugiau klausimų, kodėl jis nebuvo atidžiai stebimas arba kodėl buvo paleistas už užstatą. Jis taip pat nebuvo įtrauktas į Terorizmo prevencijos sąrašą, kuris skirtas apriboti įtariamų teroristų veiklą.

Pareigūnai išsiuntė jam laišką, kuriame pastebima, kad vis dar neįvykdyta paleidimo už užstatą sąlyga – paso atidavimas. „Ar yra kokių nors pokyčių, apie kuriuos policija turėtų žinoti? Ar malonėtumėte skubiai susisiekti su policija nurodytu telefonu?“, – klausiama laiške.

2013 m. gruodį  jis buvo vienas iš islamo ekstremistų, kurie surengė eitynes Rytų Londone – skundėsi alkoholį parduodančiais ir jį vartojančiais žmonėmis.

Tuomet jis sakė, kad „tas, kuris yra ne musulmonas, jau ir taip eis į pragaro ugnis. Tas, kuris geria arba parduoda alkoholį... Dievas gali atleisti, jeigu jis pasitaisys.“

2009 m. S.Dahras davė interviu, kuriame karalienės reikalavo dėvėti burką, kai ji vykdo savo pareigas viešumoje, o šalyje įvesti šariato teisę.

Jis taip pat dažnai pasirodydavo televizijoje, kurioje dėstė savo radikalias pažiūras. S.Dharas taip pat gerai pažinojo Michaelį Adebolajo, kuris 2013 m. nužudė britų karį Lee Rigby.

S.Dharas iš hinduizmo atsivertė į islamą maždaug prieš 10 metų, kai susipažino su vėliau jo žmona tapusia Aisha Tariq. Kaimynai įtaria, kad tai ji radikalizavo jį ir įtikino prisijungti prie IS. A.Tariq motina sakė savo dukros nemačiusi ilgą laiką ir apgailestavo, kad ją suviliojo ekstremizmas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min