Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Fidelis jau nėra Kubos prezidentas, bet tebesiekia užtikrinti komunistinę Laisvės salos ateitį

Fidelio Castro
REUTERS/„Scanpix“ nuotr. / F.Castro
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Fidelis Castro, ketvirtadienį švenčiantis savo 83-iąjį gimtadienį, jau neatlieka ankstesnio vaidmens Kubos visuomeniniame gyvenime, bet tebeturi didžiulį autoritetą ir stengiasi užtikrinti komunistinę Laisvės salos ateitį.

Pernai prezidento poste Fidelį pakeitė jaunesnysis brolis – 78-erių Raulis. Tačiau Fidelis ir toliau daug kur nustato užsienio politiką, skelbdamas savo straipsnius oficialiose žiniasklaidos priemonėse.

Jo įtaka vidaus politikai matoma ne taip aiškiai, bet nekelia abejonių faktas, kad Raulis Castro valdo šalį, atsižvelgdamas į vyresnio brolio nuomonę.

Nebesirodo viešai

„Manau, tai yra partnerystė, bet Raulis dabar yra vyresnysis partneris, – sako Brianas Latellis iš Kubos ir Amerikos santykių instituto prie Majamio universiteto. – Fidelis jau negali eiti kasdienių pareigų.“

Būtent F.Castro vadovavo sukilimui, per kurį 1959 metų sausio 1 dieną buvo nuversta Fulgencio Batistos diktatūra. F.Castro vadovavo valstybei 49 metus, o 2006-ųjų liepą paliko postą tik dėl būtinybės gultis į ligoninę ir daryti operaciją.

Tada jis laikinuoju pavaduotoju paskyrė jaunesnįjį brolį, o 2008 metų vasarį oficialiai atsisakė įgaliojimų.

Juo to laiko Fidelis nepasirodo viešai – pamatyti jį galima tik nuotraukose ir vaizdo siužetuose po susitikimo su kitų valstybių atstovais. Tačiau per tą laiką jis parašė apie 250 straipsnių, prisiimdamas „komunizmo sąžinės“ vardą.

Toliau priešinasi JAV

Pastarosiomis savaitėmis Fidelis rašė daugiausia apie karinį perversmą Hondūre, per kurį buvo nuverstas prezidentas Manuelis Zelaya, ir apie JAV planus naudotis karinėmis bazėmis Kolumbijoje.

Be to, F.Castro nesiėmė girti JAV prezidento Baracko Obamos, pamėginusio pagerinti santykius su Havana, ir leido aiškiai suprasti, kad Vašingtonui nėra ko laukti Kubos nuolaidų.  „Priešininkui niekada neverta turėti iliuzijų, kad Kuba nusileis“, – rašė jis balandį.

B.Obama žada išsaugoti jau 47 metus trunkantį prekybos draudimą Kubai, kad priverstų salos valstybės vadovybę pagerinti padėtį žmogaus teisių srityje ir suteikti piliečiams politinių laisvių.

F.Castro apybraižos ir Venesuelos prezidento Hugo Chavezo komentarai rodo, kad abu prisiekę socialistai toliau atkakliai mėgina priešintis JAV įtakai regione ir visokeriopai remia kairiąsias Vyriausybes.

„Linijos smėlyje“

Kuba, kaip ir visas pasaulis, išgyvena didžiausią nuo praėjusio šimtmečio ketvirtojo dešimtmečio ekonomikos krizę, o jos vadovams vis didesnį susirūpinimą kelia tai, kad žmonės, prieš penkiasdešimt metų pakeitę šalies veidą, yra jau senyvi.

Jis daro priesakus, tarsi piešdamas linijas smėlyje, kurių Raulis ir būsimoji karta neturi peržengti, – sakė B.Latellis.R.Castro padarė nedidelių Kubos planinės ekonomikos pakeitimų, siekdamas padidinti darbo našumą, bet leido aiškiai suprasti, kad svarbiausias senstančių šalies vadovų uždavinys – užtikrinti komunistinio režimo gyvybingumą po jų mirties.

„Mes turime padaryti neįmanomą dalyką – pakeisti visuomeninį politinį režimą šalyje, kuris yra vienintelė jos nepriklausomybės garantija“, – sakė R.Castro, kalbėdamas Kubos nacionalinėje asamblėjoje rugpjūčio 1 dieną.

B.Latellio nuomone, Fidelio vaidmuo – neleisti Vyriausybei pernelyg nutolti nuo tradicinio komunizmo pozicijos vykdant ekonomikos reformas.

„Jis daro priesakus, tarsi piešdamas linijas smėlyje, kurių Raulis ir būsimoji karta neturi peržengti“, – mano B.Latellis.

Visuomenė užmiršta

Nors Fidelis tebelieka didžiojoje politikoje, Kubos visuomenė jį pamažu pamiršta.  Ilgai nesirodydamas viešumoje, jis darosi nepažįstamas jaunajai kartai, kurios daugelis atstovų nepatenkinti pernelyg griežta valdžios ideologine politika.

„Fidelis – labai išmintingas žmogus, bet jis negali pripažinti, kad padarė klaidą, pasirinkdamas Kubai režimą, kuris niekada neveiks“, – mano 26 metų statybininkas Raulis Gonzalezas Gonzalezas.

Vyresnioji Kubos karta, prisimenanti Fidelio klestėjimo metus, žiūri į jį palankiau. „Fidelis mums davė stabilumą, – sako 63-ejų apsaugos darbuotojas Cicero Argentas. – Galbūt dabar kiek sunku, bet pas mus nėra narkomanijos, tokio aukšto nusikalstamumo lygio kaip kitose šalyse.“

Toks paveldas leidžia jo sekėjams išlaikyti savo rankose valdžią po jo mirties, mano Danas Eriksonas iš organizacijos „Dialogas tarp Amerikų", kurios būstinė yra Vašingtone. „Nors dėl jo mirties yra daug gandų, o Fidelio mirtis bus didelė naujiena, jis paliks Kubos Vyriausybę pakankamai parengtą išgyventi jo mirtį be didelių sukrėtimų“, – sako D.Eriksonas.  

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min