Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 13d. 08:05

Finansinius nusikaltimus demaskavęs Herve Falciani – dar vienas Edwardas Snowdenas?

Herve Falciani
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Herve Falciani

Herve Falciani, atskleidęs Šveicarijos HSBC banko finansinius nusikaltimus, į dienos šviesą iškėlė milijardų eurų vertės aferas. Tačiau vis dar neaišku, ar itin spalvingą praeitį turinčio vyro poelgis yra kova už tiesą, ar būdas pasipelnyti. Tuo tarpu H.Falciani save įvardina kaip nusivylusį idealistą Džeimsą Bondą, šokiruotą realybės, su kuria susidūrė dirbdamas demaskuotoje įstaigoje, rašo dailybeast.com.

Šiuo metu H.Falciani Šveicarijoje ne itin pageidaujamas asmuo. Čia 2014-ųjų gruodį jis buvo apkaltintas duomenų vagyste. Anot pareigūnų, buvęs darbuotojas kūrė banko klientų profilius vien tam, jog galėtų pasipelnyti. Tačiau pats H.Falciani su kaltinimais nesutinka, ir teigia norėjęs atskleisti 180 milijardų eurų nuslėptų mokesčių.

2006-aisiais H.Falciani, turintis dvigubą Prancūzijos ir Italijos pilietybę, pradėjo darbą HSBC banko padalinyje Ženevoje. „IT algoritmų genijumi“ vadinamas vyras inicijavo procedūras, leidžiančias sumažinti neapsižiūrėjimo klaidas ir užkirsti kelią sukčiavimui.

Tačiau vėliau H.Falciani Prancūzijos valdžios atstovams paaiškino, jog bankas norėjo veikti niekieno nestebimas. Vyras tikina stengęsis įspėti ir Šveicarijos valdžią, tačiau nesutikus atskleisti savo tapatybės, to padaryti nepavyko.

2008-aisiais H.Falciani kartu su kolege Georgina Mikhael, taip pat dirbančia HSBC banke, ir su kuria, kaip teigia Šveicarijos policija, palaikė romantiškus santykius, išvyko į Libaną. Vėliau moteris apkaltino H.Falciani duomenų vagyste ir atskleidė, jog kolega šios kelionės metu norėjo parduoti surinktą informaciją. H.Falciani partnerei žadėjo, jog gauti pinigai bus panaudoti skyrybų su žmona proceso metu.

G.Mikhael, turinti dvigubą Prancūzijos ir Libano tautybę bei pasiūliusi aplankyti Libaną, ėmė kaltinti H.Falciani. Moteris teigė, jog jog 2007-aisiais jis palaikė ryšius su Izraelio žvalgyba „Mossad“, tuo metu ieškojusia informacijos apie organizacijas, remiančias terorizmą.

Pats H.Falciani teigia, jog domėjosi galimais G.Mikhael ryšiais su Libano musulmonų šiitų teroristais „Hezbollah“. G. Mikhael kaltinimus atmetė teigdama, jog yra krikščionė, ir su šia organizacija neturi nieko bendro.

Bendravęs su kaltinamuoju J.P.Martini teigia: „Buvo aišku, kad pinigų jam nereikia. Jis nė nenorėjo apie tai kalbėti“.

2008-ųjų gruodžio 22d. H. Falciani buvo sulaikytas Ženevoje. Nors pažadėjo likti Šveicarijoje ir kitą dieną atvykti į apklausą, iškart su žmona ir dukra išvyko į Prancūziją, kur vogti duomenys buvo patvirtinti. Paskutinėmis 2008-ųjų dienomis jis surinktą informaciją perdavė Jeanui Patrickui Martini iš Nacionalinio Prancūzijos mokesčių sistemos tyrimo direktorato Nicoje.

Bendravęs su kaltinamuoju J.P.Martini teigia: „Buvo aišku, kad pinigų jam nereikia. Jis nė nenorėjo apie tai kalbėti“.

Šveicarija kreipėsi su prašymu H.Falciani ieškoti jo tėvo bute Nicoje. Kuomet H.Falciani Nicos policijai paaiškino bendravęs su J.P.Martini, vyresnysis prokuroras Ericas de Montgolfier atmetė Šveicarijos prašymą teigdamas, jog gauta informacija pakankamai svarbi Prancūzijai. Pareigūnas teigė: „Mes turėjome teisę atsisakyti grąžinti gautą medžiagą Šveicarijai, kadangi joje buvo tai, kas prieštarauja mūsų šalies interesams“.

Prancūzijos valdžia pasiliko šiuos duomenis, kad galėtų susekti vengiančius mokėti mokesčius, o 2010-aisiais nutarė šia informacija pasidalinti ir su kitomis valstybėmis. Vienas rezultatų – JAV Senatui paskelbus, jog HSBC išplovė šimtus milijonų Meksikos narkotikų platintojų dolerių, bankui skirta 1,9 mlrd. eurų bauda.

Nepaisant paaiškėjusios nelegalios HSBC veiklos, pavydėtina bankų reputacija garsėjanti Šveicarija teigia, jog duomenų vagystė buvo nusikaltimas, iš kurio H.Falciani norėjo pasipelnyti.

Nepaisant paaiškėjusios nelegalios HSBC veiklos, pavydėtina bankų reputacija garsėjanti Šveicarija teigia, jog duomenų vagystė buvo nusikaltimas, iš kurio H.Falciani norėjo pasipelnyti.

JAV Senatas patarė H.Falciani, kad saugiausia jam bus Ispanijoje, tačiau 2012-ųjų liepos 1-ąją H.Falciani Šveicarijos prašymu buvo sulaikytas Barselonoje ir penkis mėnesius praleido kalėjime.

Tačiau Nacionalinis Ispanijos teismas vyrą išteisino ir atmetė Šveicarijos prašymą išduoti įtariamąjį, nes Ispanijoje bankų slaptumo pažeidimas nėra nusikalstama veikla.

Po to, kai 2009-aisiais duomenys buvo perduoti Prancūzijos mokesčių sistemos pareigūnams, 2014-aisiais kopija pateko į Prancūzijos dienraštį „Le Monde“. Tiesa, redakcija atsisakė atskleisti informaciją perdavusio žmogaus tapatybę.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min