Dabar populiaru
Publikuota: 2014 vasario 17d. 14:41

Florencijos meras Matteo Renzi paskirtas Italijos ministru pirmininku

Matteo Renzi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Matteo Renzi

Centro kairiųjų lyderis ir Florencijos meras Matteo Renzi pirmadienį buvo paskirtas jauniausiu per visą istoriją Italijos premjeru.

Prezidentas Giorgio Napolitano pavedė 39 metų M.Renzi suformuoti naują koalicinę vyriausybę, o galutinis parlamento balsavimas dėl pasitikėjimo ja numatomas vėliau šią savaitę.

M.Renzi paveržė valdžią iš savo pirmtako ir partijos kolegos Enrico Lettos, žadėdamas atgaivinti trečią pagal dydį euro zonos ekonomiką.

Vos paskirtas premjeru M.Renzi išdėstė ambicingą reformų planą ir pažadėjo skirti visą savo „energiją, entuziazmą ir atsidavimą“.

Paskirtasis premjeras išreiškė viltį, kad galės jau artimiausiais mėnesiais imtis konstitucijos, darbo rinkos, švietimo ir mokesčių sistemos reformų.

Pasak M.Renzi, antradienį jis pradės koalicijos derybas, kurios, anot jo, turėtų užtrukti kelias dienas.

„Dirbsime tiek laiko, kiek reikės – žinodami, jog reikia veikti kiek įmanoma greičiau ir kad dabar yra nepaprastai komplikuotas ir svarbus laikas“, – pareiškė naujasis vyriausybės vadovas, gavęs prezidento įgaliojimus.

„Labiausiai neatidėliotini reikalai, keliantys susirūpinimą mano kartai ir kitiems, yra problemos dėl darbo vietų, nedarbo ir nevilties, – pažymėjo 39 metų politikas. – Skirsiu visą savo energiją ir entuziazmą šiai sudėtingai problemai.“

Paskirtasis premjeras išreiškė viltį, kad galės jau artimiausiais mėnesiais imtis konstitucijos, darbo rinkos, švietimo ir mokesčių sistemos reformų.

Politinės brandos stoka?

Kaip kairiosios pakraipos Demokratų partijos vadovas M.Renzi suorganizavo savo pirmtako E.Lettos, kuris priklauso jo paties partijai, nušalinimą – apkaltindamas jį netesėjus reformų pažadų per neramų 10 mėnesių vadovavimą vyriausybei.

M.Renzi žadėjo ištraukti Italiją „iš liūno“.

Energingas ir interneto galimybes išnaudojantis M.Renzi anksčiau nėra dirbęs nacionalinėje vyriausybėje ar parlamente ir daugelio yra laikomas žmogumi, turinčiu tinkamą žmogaus iš išorės mandatą šiam postui.

„Jam žūtbūt reikia pasižymėjusių figūrų (ministrų kabinete), jei įmanoma – naujų“, - rašė dienraščio „Corriere della Sera“ komentatorius Gianis Antonio Stella.

Ankstesnė Demokratų partijos, centristų ir Naujosios centro dešiniųjų partijos koalicija tikriausiai išliks, nors pastarosios partijos lyderis Angelino Alfano perspėjo, kad tai nėra savaime suprantama.

Naujoji centro dešiniųjų partija yra mažesnioji koalicijos partnerė, bet jos balsai bus labai reikšmingi M.Renzi, nes jis neturi daugumos parlamente.

„Greitis yra Renzi asmenybės dalis“, bet „tokios komandos sukūrimas nėra lengva užduotis“, laikraštyje „La Stampa“ rašė politikos stebėtojas Federico Geremicca.

„Corriere della Sera“ nurodė, kad būsimasis premjeras galbūt nepakankamai rimtai vertino „problemų, kurias reikia išspręsti, pobūdį ir sudėtingumą“.

Jei jam pavyks suformuoti vyriausybės, M.Renzi turės grįžti pas G.Napolitano, kad šis patvirtintų jo paskyrimą. Tada jis būtų prisaikdintas.

Analitikai sako, kad visas šis procesas gali užtrukti kelias dienas.

Energingas ir interneto galimybes išnaudojantis M.Renzi anksčiau nėra dirbęs nacionalinėje vyriausybėje ar parlamente ir daugelio yra laikomas žmogumi, turinčiu tinkamą žmogaus iš išorės mandatą šiam postui.

Tačiau kritikai perspėja, kad jam gali nepavykti suburti naujo, patikimo ministrų kabineto ar kad jis gali greit „perdegti“.

„Šiandien prasideda Matteo Renzi era. Ar ji bus ilga, ar trumpalaikė, pakeisianti Italiją ar tik galios žaidimas, negalime žinoti“, - finansiniame dienraštyje „Il Sole 24 Ore“ rašė politikos analitikas Stefano Folli.

Atrodo, kad daug žmonių, nors ir būtų teikę pirmenybę pirmalaikiams rinkimams, juo tiki, jeigu jis, žinoma, tesės savo pažadus kovoti su nedarbu ir skatinti ekonomikos augimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min