TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

FTB skatino musulmonus rengti teroro išpuolius, teigia tyrėjai

Filipinų musulmonai meldžiasi Auksinėje mečetėje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Musulmonai meldžiasi mečetėje.
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB) skatino musulmonus planuoti teroro išpuolius per įvairias slaptas operacijas po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų ir kai kada net jiems mokėdavo, sakoma pirmadienį paskelbtoje vienos žmogaus teisių organizacijos ataskaitoje.

„Toli gražu neapsaugodamos amerikiečių, įskaitant Amerikos musulmonus, nuo terorizmo grėsmių, šioje ataskaitoje dokumentuotos priemonės nukreipdavo teisėsaugos dėmesį nuo reagavimo į tikras grėsmes“, – sakoma organizacijos „Human Rights Watch“ (HRW) ataskaitoje.

HRW kartu su Kolumbijos universiteto teisės mokyklos Žmogaus teisių institutu išnagrinėjo 27 bylas nuo tyrimo iki nagrinėjimo teisme, apklausė 215 žmonių, įskaitant tuos, kurie buvo apkaltinti arba nuteisti terorizmo bylose, jų artimuosius, advokatus, prokurorus ir teisėjus.

„JAV vyriausybė turėtų liautis elgtis su amerikiečiais musulmonais kaip su bręstančiais teroristais“, – apibendrinama ataskaitoje.

„Kai kuriais atvejais FTB galbūt sukurdavo teroristus iš įstatymų besilaikančių asmenų, įteikdamas idėją imtis teroro veiksmų arba skatindamas taikinį veikti“, – rašoma dokumente.

Peržiūrėję minėtas bylas, tyrėjai nustatė, kad pusė asmenų jose buvo nuteisti dėl savo veiksmų per nusikalstamą veiką provokuojančias operacijas, o per 30 proc. tokių operacijų agentai, veikiantys su priedanga, atlikdavo aktyvų vaidmenį surežisuotuose sąmoksluose.

„Amerikiečiams buvo sakoma, kad vyriausybė užtikrina jų saugumą, užkardydama arba persekiodama terorizmą Jungtinėse Valstijose“, – sakė HRW padalinio Vašingtone direktoriaus pavaduotoja Andrea Prasow.

„Tačiau tereikia pažvelgti iš arčiau – ir suprasite, kad daugelis tų žmonių niekada nebūtų įvykdę nusikaltimo, jeigu ne teisėsaugos skatinimas, spaudimas, o kai kada netgi mokėjimas už teroristinių veiksmų vykdymą“, – pridūrė ji.

Tačiau JAV generalinis prokuroras Ericas Holderis tvirtai gynė slaptas FTB operacijas, kurios yra „esminės kovojant su terorizmu“.

„Tos operacijos atliekamos nepaprastai atsargiai ir tiksliai, užtikrinant, kad teisėsaugos pareigūnai būtų atskaitingi už savo veiksmus – ir kad įtariamieji nebūtų įpainiojami į spąstus bei galėtų pasinaudoti teisine apsauga“, – E.Holderis sakė liepos 8-ąją per vizitą Norvegijoje.

Tačiau HRW ataskaitoje aprašomas atvejis, kai keturi į islamą atsivertę asmenys iš Niubergo miesto Niujorko valstijoje buvo apkaltinti planavę sprogdinti sinagogas ir užpulti vieną JAV karinę bazę.

Teisėjas toje byloje „sakė, kad vyriausybė „sugalvojo nusikaltimą, suteikė priemonių (jį įvykdyti) ir pašalino visas susijusias kliūtis“, tokiu būdu sukurdama teroristą iš žmogaus, „kurio polinkis į klounadą neabejotinai šekspyriško masto“, sakoma ataskaitoje.

Tačiau HRW ataskaitoje aprašomas atvejis, kai keturi į islamą atsivertę asmenys iš Niubergo miesto Niujorko valstijoje buvo apkaltinti planavę sprogdinti sinagogas ir užpulti vieną JAV karinę bazę.

Žmogaus teisių organizacija kaltino FTB, kad jo agentų taikiniais dažnai tampa pažeidžiami žmonės – sutrikusios psichikos arba neišsilavinę.

HRW atkreipė dėmesį į bylą, kurioje 27 metų Rezwanas Ferdausas buvo nuteistas kalėti 17 metų, nes esą norėjo atakuoti Pentagoną ir Kongresą radijo bangomis valdomais lėktuvėliais, prikrautais sprogmenų.

Vienas FTB agentas sakė R.Ferdauso tėvui, kad jo sūnaus psichika „akivaizdžiai“ sutrikusi, sakoma dokumente. Tačiau tas faktas nesutrukdė slaptajam agentui inscenizuoti visą sąmokslą surengti išpuolį, pabrėžė HRW.

„JAV vyriausybė turėtų liautis elgtis su amerikiečiais musulmonais kaip su bręstančiais teroristais“, – apibendrinama ataskaitoje.

Buvęs FTB agentas Mike'as Germanas, dabar dirbantis Brennano centre, sakė, kad ekscesai FTB kovos su terorizmu veikloje kelia susirūpinimą – „susirūpinimą, kad jie ne vien pažeidžia privatumą ir pilietines laisves, bet ir nėra veiksmingi reaguojant į realias grėsmes“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min