Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Fukušimos-1 atominės elektrinės antrojo reaktoriaus patalpose radiacija normą viršija „tik“ 100 tūkstančių kartų (atnaujinta 20.46 val.)

Darbininkai Fukušimos-1 atominės elektrinės antrojo reaktoriaus valdymo patalpoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Darbininkai Fukušimos-1 atominės elektrinės antrojo reaktoriaus valdymo patalpoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Dėl nepaprastai aukšto radiacijos lygio iš antrojo avarinės Fukušimos-1 atominės elektrinės bloko Japonijoje evakuoti visi darbuotojai. Kaip pranešė elektrinę valdanti kompanija „Tokyo Electric Power Company“ (TEPCO), radiacijos lygis bloke telkšančių balų vandenyje normą viršijo 10 milijonų kartų. Vėliau pati kompanija paneigė šiuos duomenis, tvirtindama, kad suklydo mėginį tyrę specialistai. Dar vėliau TEPCO patikslino, kad radiacija normą viršijo „tik“ 100 tūkstančių kartų.

TEPCO tvirtina, kad vandenyje aptikta 2,9 mln. bekerelių radioaktyvaus jodo-134, 13 mln. bekerelių jodo-131 ir po 2,3 mln. bekerelių cezio-134 ir cezio-137. Šie radioaktyvūs izotopai sukuriami reaktoriaus šerdyje per branduolinio skilimo procesą.

Šis nepaprastai radioaktyvus vanduo aptiktas antrojo bloko turbinų pastato rūsyje, pranešė Japonijos televizijos kanalas „NHK World“. Šios šalies naujienų agentūra „Kyodo News“ priduria, kad rūsyje telkšantis vanduo spinduliuoja 1 000 milisivertų (vieno siverto) radiacijos dozes per valandą.

Kas yra sivertas ir kaip tokio lygio radiacija veikia žmogų, skaitykite čia.

TEPCO pripažįsta, kad radiacija užterštas vanduo greičiausiai išbėgo iš pažeistos reaktoriaus šerdies. Mėginama nustatyti, kokie tai pažeidimai.

Antrojo reaktoriaus bloke aptiktas vanduo tūkstantį kartų radioaktyvesnis už tą, kuris jau anksčiau buvo aptiktas pirmojo ir trečiojo reaktorių turbinų patalpų rūsiuose. Per kontaktą su tokiu vandeniu anksčiau nukentėjo ir radiacinius nudegimus patyrė keli elektrinės darbuotojai.

Sparčiai auga ir radiacinė tarša vandenyno pakrantėje greta elektrinės. Penktadienį buvo skelbta, kad vandens mėginyje, pasemtame netoli elektrinės, rasto jodo-131 izotopo koncentracija leidžiamas ribas viršijo 1 250 kartų. Šeštadienį pasėmus naujus mėginius, juose radioaktyvaus jodo izotopų koncentracija leidžiamas ribas viršijo jau 1 850 kartų.

Radioaktyvaus vandens rasta ir ketvirtojo reaktoriaus turbinų patalpoje, tačiau čia radiacijos lygis nepalyginamai mažesnis nei pirmųjų trijų reaktorių blokuose.

TEPCO praneša ir toliau besistengianti atstatyti elektros tiekimą į elektrinę, tačiau radioaktyvaus vandens telkiniai reaktorių pastatuose lėtina šiuos darbus. Jeigu pavyktų įjungti elektrinius vandens siurblius, tai leistų efektyviau pumpuoti į reaktorių sistemas gėlą vandenį, kuris jau pristatytas į elektrinę, o darbuotojai mažiau nukentėtų nuo radioaktyvios spinduliuotės.

Beveik 70 proc. japonų sutinka mokėti didesnius mokesčius, kad šalis kuo greičiau atsigautų po nelaimės.Šiuo metu vanduo į reaktorių sistemas vis dar pumpuojamas dyzeliniais generatoriais, o darbuotojai yra priversti nuolat juos aptarnauti ir papildyti jų bakus degalais.

Pranešimai apie milžinišką vandens radioaktyvumą – tik „klaida“? (papildyta 17.27 val.)

Kompanijos TEPCO atstovai sekmadienio vakarą vietos laiku paskelbė, kad duomenys apie nepaprastai aukštą radiacijos lygį antrojo reaktoriaus turbinų patalpoje yra „klaidingi“.

„Tai nepatikimi skaičiai, – pareiškė TEPCO atstovas Takashis Kurita. – Mes labai dėl to apgailestaujame.“

Kaip dabar skelbia TEPCO, radiacijos lygį matavę specialistai supainiojo vandenyje esančių radioaktyvių jodo ir kobalto izotopų duomenis. Nepaisant to, neabejojama, kad radiacijos lygis antrojo reaktoriaus patalpose vis tiek yra nepaprastai aukštas.

Skelbiama, kad nauji matavimo rezultatai bus pateikti artimiausiu metu. To iš kompanijos reikalauja ir Japonijos vyriausybė.

DigitalGlobe/Scanpix nuotr./Fukuaimos-1 atominės elektrinės vaizdas ia viraaus. Reaktorių blokai numeruojami ia deainės į kairę (antrasis blokas atrodo sveikiausias, kitus apgriovė sprogimai).
„DigitalGlobe“/„Scanpix“ nuotr./Fukušimos-1 atominės elektrinės vaizdas iš viršaus. Reaktorių blokai numeruojami iš dešinės į kairę (antrasis blokas atrodo sveikiausias, kitus apgriovė sprogimai).

58,2 proc. japonų yra nepatenkinti valdžios institucijų veiksmais likviduojant avarijos Fukušimos-1 atominėje elektrinėje pasekmes, o 39,3 proc. šalies gyventojų valdžios veiksmams pritaria, parodė naujienų agentūros „Kyodo News“ atliktos apklausos duomenys.

Tuo tarpu 57,9 proc. respondentų aukštai įvertino valdžios institucijų pagalbą žemės drebėjimo ir cunamio nuniokotose šalies teritorijose.

Per keturias valandas tokioje aplinkoje žmogus gautų mirtiną dozę, o mirtis jį ištiktų maždaug per mėnesį.Gyventojų parama premjero Naoto Kano vyriausybei per šias tragiškas Japonijai dienas padidėjo nuo 8,4 proc. iki 28,3 proc. Beveik 70 proc. japonų sutinka mokėti didesnius mokesčius, kad šalis kuo greičiau atsigautų po nelaimės.

TEPCO patikslino duomenis apie radiacijos lygį (papildyta 20.46 val.)

Japonijoje jau prasidėjus pirmadieniui kompanija TEPCO patikslino duomenis apie radiacijos lygį antrojo reaktoriaus turbinų patalpoje. Pasak kompanijos atstovų, kaip praneša „Kyodo News“, pastato rūsyje telkšančio vandens tvenkinio radioaktyvumas normą viršija ne 10 mln. kartų, o „tik“ 100 tūkst. kartų.

Nepaisant mažesnių skaičių, radioaktyvaus vandens telkinys reaktoriaus pastate spinduliuoja daugiau nei 1 000 milisivertų radiacijos dozes per valandą. Per keturias valandas tokioje aplinkoje žmogus gautų mirtiną dozę, o mirtis jį ištiktų maždaug per mėnesį.

Kaip sakė Japonijos branduolinio saugumo agentūros atstovas Hidehiko Nishiyama, „skaičiai yra dideli“, tačiau kompanija TEPCO privalo rasti būdą, kaip išpumpuoti radioaktyvų vandenį iš patalpų, nesiųsdama per arti prie didžiausių radiacijos šaltinių savo darbuotojų. Aukšto radioaktyvumo vandenį iš patalpų išpumpuoti būtina, kad būtų galima tęsti elektrinės reaktorių aušinimo sistemų remontą.

Kalbėdamas apie radiacinį vandenyno vandens greta elektrinės užterštumą H.Nishiyama pareiškė, kad tai nekelia pavojaus visuomenės sveikatai. Pasak jo, šiuo metu žvejyba 20 kilometrų aplink elektrinę yra uždrausta, o į vandenyną patekę radioaktyvūs izotopai nėra ilgaamžiai ir beveik suirs, kai per maistui vartojamus jūros gyvūnus pateks į žmogaus organizmą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min