Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Garsus analitikas Vladimiras Socoras palaiko Dalios Grybauskaitės poziciją, kad Baltarusijos izoliacija nesuveikė

Aleksandras Lukašenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Aleksandras Lukašenka
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV analitikas Vladimiras Socoras teigia palaikantis Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės poziciją, kad Vakarų taikyta Baltarusijos izoliacijos politika nepasiteisino.

Neformaliame užsienio politikos strategų susitikime Trakuose dalyvavęs Džeimstauno fondo vyresnysis bendradarbis V.Socoras žurnalistams sakė, kad Vakarų šalims būtina tęsti dialogą su autoritariniu Baltarusijos prezidentu Aleksandru Lukašenka ir jo režimu, nes jis kol kas yra vienintelis Baltarusijos valstybingumo garantas.

Dėl šios priežasties, analitiko nuomone, būtina nepasiduoti jausmams, kurie kyla matant po nedemokratiškais pripažintų prezidento rinkimų Baltarusijos valdžios vykdomą susidorojimą su opozicija.

„Aš visiškai sutinku prezidentės Dalios Grybauskaitės pozicija, kad ankstesni bandymai izoliuoti nesuveikė, nedavė rezultatų ir davė priešingą efektą“, – sakė analitikas.

Jis pažymėjo, kad situacija Baltarusijoje yra ne esminis klausimas Europos Sąjungai, tačiau labai svarbus žiūrint iš jos kaimyninių šalių, taip pat ir Lietuvos, perspektyvų. Analitikas sakė palaikęs buvusį Baltarusijos ir ES santykių atšilimą.

Ekspertas aiškino, jog būtina netapti pernelyg sentimentaliais Baltarusijos atžvilgiu, nes humanitariniai rūpesčiai ir jausmai gali būti tik politinės strategijos dalis.

„Mums reikia padėti Baltarusijai rasti kelią į Vakarus, Baltarusija nėra A.Lukašenka, o besiformuojanti nacionalinė valstybė. (...) Per visus šiuos metus Baltarusija išsivystė į nacionalinę valstybę su savo valdančiąja klase. Patinka ar nepatinka, ši valdančioji klasė ir A.Lukašenka dabar yra Baltarusijos suverenumo garantas prieš Rusijos siekius absorbuoti šią šalį“, – kalbėjo ekspertas.

„Šiuo metu Baltarusijos suverenumą ir nepriklausomybę laikau svarbiausia dalimi, nes Rusija bando nori įtvirtinti Baltarusijoje savo politinį ir ekonominį dominavimą. Svarbiausias Rusijos prioritetas yra perimti Baltarusijos ekonomiką naudojanti Kremliaus kontroliuojamomis energetikos ir pramonės kompanijomis. Tai būtų pražūtinga Baltarusijos nepriklausomybei, jei tai nutiktų, Baltarusijoje niekada nebūtų demokratijos“, – dėstė V.Socoras.

Jis iliuzija pavadino įsitikinimą, kad vienu metu galima oponuoti ir Baltarusijos vadovybei, ir Rusijai. Analitikas negailėjo karčių žodžių Baltarusijos opozicijai. Pasak jo, per 15 pastarųjų metų dabartiniai opozicijos lyderiai parodė, kad nėra pakankamai kompetentingi ir vieningi.

„Neturime politinės alternatyvos Baltarusijoje. Su ta pačia opozicijos lyderių grupe dirbame jau 15 metų, tomis pačiomis asmenybėmis, kurių kiekviena turi po savo mažą partiją. Jie nesugeba susitarti tarpusavyje, visą šį laiką jie praleido ginčydamiesi ir konkuruodami tarpusavyje. Yra siauros, apgailėtinos partinės ambicijos“, – konstatavo V.Socoras.

Po gruodžio 19 dieną vykusių prezidento rinkimų, Minske panaudota jėga išvaikant mitingą, šimtai žmonių buvo suimti, tarp jų – ir buvę prezidento Aleksandro Lukašenkos varžovai per rinkimus.

Vakarai pasipiktino Baltarusijos valdžios veiksmais, o ES artimiausiu metu ketina svarstyti sankcijų, kurios apribotų vizų išdavimą aukščiausiems Minsko pareigūnams, klausimą.

Lietuva teigia neprieštaraujanti sankcijų įvedimui, tačiau ragina ES kartu imtis priemonių, palengvinančių įvažiavimą į Europą paprastiems Baltarusijos piliečiams.

Politikos ekspertai nesutaria, kokių veiksmų geriausia būtų imtis norint paskatinti demokratinius procesus šioje šalyje ir kaip paveikti nuolat tarp Rusijos ir Europos balansuojantį A.Lukašenką.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min