Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gatvės mušeika Janukovyčius gavo progą susigrąžinti Oranžinės revoliucijos atimtą postą

Viktoro Janukovyčiaus rinkimų agitacijos plakatas Kijevo gatvėje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Viktoro Janukovyčiaus rinkimų agitacijos plakatas Kijevo gatvėje
Šaltinis: BNS
0
A A

Ukrainos prezidento rinkimų favoritu laikomas Viktoras Janukovyčius politikos ir gyvenimo mokyklą baigė Donecko srityje – pramoniniame rūkstančių kaminų ir terikonų regione šalies rytuose.

Sulaukęs vos dvejų V.Janukovyčius liko našlaitis ir basas bėginėdavo Jenakijevės šachtininkų gyvenvietės gatvėmis, o jo artimieji vos sudurdavo galą su galu. Tačiau baisaus skurdo ir nuolatinės kovos už būvį paženklinta vaikystė pavertė jį užgrūdinti politiniu kovotoju.

Dabar 59 metų V.Janukovyčius, kuris jau beveik dešimtmetį įsitvirtinęs nacionalinės politikos viršūnėje, turi realiausių galimybių tapti naujuoju Ukrainos prezidentu ir atkeršyti už pažeminimą, kurį patyrė per 2004 metų Oranžinę revoliuciją.

Kai Ukraina per Oranžinę revoliuciją išsivadavo nuo senojo režimo, V.Janukovyčius Vakaruose buvo vaizduojamas kaip piktadarys, klastingas Rusijos pakalikas, kurio sąjungininkai suklastojo prezidento rinkimų rezultatus.

V.Janukovyčius antrajame valstybės vadovo rinkimų ture nugalėjo provakarietiškų pažiūrų Viktorą Juščenką, tačiau neilgai džiaugėsi pergale – sukilus šalies visuomenei Aukščiausiasis Teismas anuliavo rinkimų rezultatus.

Sunki V.Janukovyčiaus paauglystė neapsiėjo be paklydimų: septintojo dešimtmečio pabaigoje jis tapo gaujos nariu, buvo du kartus nuteistas už plėšimą bei užpuolimą ir atliko bausmę kalėjime.Aukščiausiasis Teismas nustatė, kad balsai buvo masiškai klastojami, ir nurodė surengti pakartotinį balsavimą, po kurio pergalę šventė V.Juščenka.

Tačiau toks smūgis neprivertė V.Janukovyčiaus atsisakyti politinių ambicijų, o dar labiau jas pakurstė. Jis pasitelkė į pagalbą įvaizdžio specialistus iš JAV, tarp jų garsų konsultantą Paulą Manafortą, viešumoje ėmė rodytis vilkėdamas elegantiškus kostiumus ir gerokai sušvelnino savo prorusišką retoriką.

V.Janukovyčius niekuomet nebuvo laikomas geru oratoriumi, o jo nesklandūs pasisakymai ir liapsusai, kurių jam nepavyksta išvengti kalbant tiek rusų, tiek ukrainiečių kalbomis, dažnai tampa jo kritikų pašaipų objektu.

Beje, V.Janukovyčiaus kritikai pabrėžia, kad jis iš šiol deramai nepasiaiškino dėl kaltinimų balsų klastojimu per 2004 metų prezidento rinkimus.

Tuo tarpu savo šalininkams V.Janukovyčius yra darbininkų klasės interesų gynėjas, labiausiai remiamas rytiniuose Ukrainos rajonuose, kur gajos prorusiškos nuotaikos ir kurių gyventojai pasijuto užmiršti, kai per šalį nusirito Oranžinės revoliucijos atnešta nacionalizmo banga.

Ukrainą apėmęs politinis chaosas ir ekonominė krizė pasitarnavo V.Janukovyčiaus politiniams siekiams ir praėjusį mėnesį vykusiame pirmajame valstybės vadovo rinkimų ture jis 10 proc. balsų aplenkė premjerę Juliją Tymošenko, su kuria sekmadienį susirungs antrajame rate.

V.Janukovyčius, kuris save vadina karvelių entuziastu ir teniso mėgėju, ne kartą pakilo iš gyvenimo duobės ir įrodė, jog sugeba po smarkaus kritimo atsistoti ant kojų.

Sunki V.Janukovyčiaus paauglystė neapsiėjo be paklydimų: septintojo dešimtmečio pabaigoje jis tapo gaujos nariu, buvo du kartus nuteistas už plėšimą bei užpuolimą ir atliko bausmę kalėjime.

Aštuntojo dešimtmečio pabaigoje teistumai V.Janukovyčiui buvo panaikinti, tačiau oponentai rinkimų kampanijos metu jam ne kartą juos priminė.

Pradėjęs darbo karjerą V.Janukovyčius gana greitai ėmė kilti tarnybos laiptais ir nuo devintojo dešimtmečio pradžios užėmė vadovaujamas pareigas Donecko anglies baseine. 1996 metais jis pradėjo dirbti Donecko srities administracijoje ir 1997-aisiais tapo šio regiono vadovu.

2002 metais tuometinis Ukrainos prezidentas Leonidas Kučma netikėtai pasiūlė paskirti V.Janukovyčių šalies ministru pirmininku.

2003-aisiais V.Janukovičius ima vadovauti Regionų partijai, kurioje vyravo Donecko regiono atstovai. Paversti ją įtakinga politine jėga V.Janukovyčiui padėjo vieno turtingiausių Ukrainos oligarchų, metalų ir kasybos pramonės magnato Rinato Achmetovo, finansinė parama. Šiam verslininkui priklauso ir Donecko „Šachtar“ futbolo klubas, kuris 2009-aisiais iškovojo UEFA taurę.

Pagrindinė V.Janukovyčiaus elektorato bazė tebėra jo gimtasis Donbasas – rytinis šalies pramonės centras, kuriame dominuoja rusakalbiai gyventojai.

Tačiau jis taip pat ėmėsi žingsnių palenkti į savo pusę ir labiau nacionalistinių vakarinių šalies regionų gyventojus. Kaip pabrėžia analitikai, tai, kaip V.Janukovyčiui seksis čia per rinkimus, turės didelės reikšmės galutinei jų baigčiai.

Priminsime, kad Ukrainos prezidento rinkimų antrasis turas įvyks sekmadienį, vasario 7-ąją.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min