TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gazos ruože – per 1000 žuvusiųjų

Izraelio kariai netoli sugriauto pastato
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Izraelio kariai netoli sugriauto pastato
Šaltinis: 15min
0
A A

Egiptui toliau bandant įtikinti Izraelį ir palestiniečių kovotojų grupuotę „Hamas“ paskelbti paliaubas, Gazos ruože jau žuvo per 1000 žmonių, praneša vietos medikai. Teigiama, kad beveik trečdalis žuvusiųjų – vaikai. Dar beveik 5000 žmonių per tris savaites trunkantį konfliktą buvo sužeisti.

Kaip rašo BBC, Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas pareiškė norįs pasiekti ilgalaikes ir tvirtas kariaujančių pusių paliaubas. Tačiau B.Ki-moonui pradėjus vizitą Artimuosiuose Rytuose, kova tarp Izraelio ir „Hamas“ dar labiau suintensyvėjo.

Gazos ruožo sveikatos ministerijos teigimu, per prieš 19 dienų prasidėjusį konfliktą žuvo 1013 žmonių. Iš jų – 300 vaikų, 76 moterys. Dar apytiksliai 4500 žmonių buvo sužeisti. Iš jų – 1600 vaikų ir 678 moterys.

Savo ruožtu Izraelis neteko 13 piliečių: tarp jų – trijų civilių ir vieno kario, žuvusių nuo iš Gazos ruožo paleistų raketų, bei dar devynių karių, žuvusių per kovas su „Hamas“ kovotojais Gazos ruože.

Diplomatinis spaudimas

Egiptas vadovauja pastangoms, kurių tikslas – pasiekti kariaujančių pusių susitarimą dėl paliaubų. Po susitikimo Kaire su Egipto prezidentu Hosni Mubaraku JT vadovas teigė besiviliantis, kad Egipto iniciatyva kuo greičiau duos apčiuopiamų rezultatų. Aplankęs Egiptą, B.Ki-moonas vyks į Izraelį, Jordaniją, Vakarų Krantą ir Siriją.

Trečiadienį Kaire lankėsi ir „Hamas“ pareigūnai, jie kalbėjosi su Egipto derybininkais. Po pokalbių vienas iš „Hamas“ lyderių BBC korespondentui sakė, kad Egipto iniciatyva yra sveikintina, bet reikia truputį daugiau laiko jai aptarti.

Gazos ruožo sveikatos ministerijos teigimu, per prieš 19 dienų prasidėjusį konfliktą žuvo 1013 žmonių. Iš jų – 300 vaikų, 76 moterys. Dar apytiksliai 4500 žmonių buvo sužeisti. Iš jų – 1600 vaikų ir 678 moterys.

Gazos ruožą kontroliuojanti palestiniečių kovotojų grupuotė „Hamas“ pareiškė, kad bet koks susitarimas dėl paliaubų privalės apimti Izraelio išpuolių nutraukimą, visišką šios šalies pajėgų atsitraukimą iš Gazos ruožo bei Gazos ruožo ir Izraelio sienos atidarymą, taip nutraukiant ekonominę Gazos blokadą.

Pasak BBC korespondento, atotrūkis tarp Izraelio ir „Hamas“ yra didelis kaip niekada. Jeruzalė pareiškė nesiderėsianti dėl paliaubų, kol bus visiškai baigtas nelegalių ginklų į Gazos ruožą iš Egipto gabenimas, o iš Gažos ruožo liausis raketų šūviai į Izraelio teritoriją.

Egiptas ir kitos pagrindinės arabų valstybės galėtų dar stipriau paspausti „Hamas“, tačiau JAV nespaudžia Izraelio, kad šis padarytų kokių nors nuolaidų. Vyresnysis Izraelio gynybos pareigūnas Amosas Giladas ketvirtadienį vyks į Egiptą, kur susitiks su Egipto derybininkais.

„Ekstremizmo sėklos“

Izraelis karo kampaniją prieš Gazos ruožą pradėjo gruodžio 27 d., pareikšdamas, kad nori baigti palestiniečių kovotojų į Izraelio teritoriją jau aštuonerius metus be perstojo vydkomus išpuolius raketomis. Šalies Užsienio reikalų ministerija taip pat pabrėžė, kad nėra jokių garantijų, jog „Hamas“ gerbs susitarimą dėl paliaubų.

Tiek Izraelis, tiek „Hamas“ atmetė praėjusią savaitę JT Saugumo Tarybos priimtą rezoliuciją, raginančią konfliktuojančias puses nedelsiant baigti karo veiksmus ir paskelbti paliaubas.

Dėl milžiniško žuvusių civilių skaičiaus Izraelio pradėti karo veiksmai sulaukė tarptautinio pasmerkimo.

Bolivijos prezidentas Evo Morales pareiškė dėl „genocido Gazos ruože“ nutraukiantis ryšius su Izraeliu. Sirijos prezidentas Basharas al-Assadas įspėjo, jog Izraelio karo veiksmai gali paskatinti ekstremizmą ir terorizmą arabų ir musulmonų pasaulyje.

„Karo pasekmės pavojingesnės už patį karą. Jis sėja ekstremizmo sėklas regione“, – duodamas išskirtinį interviu BBC sakė B.al-Assadas.

Izraelyje – nesutarimai?

Trečiadienį Izraelio pajėgos netoli Gazos miesto kovėsi su „Hamas“ kovotojais. Jeruzalė taip pat tęsė Gazos ruožo bombardavimą – trečiadienio naktį įvykdyta 60 oro išpuolių.

Tuo tarpu Izraelis trečiadienį buvo apšaudytas raketomis iš Libano. Trys raketos pasiekė Kiriat Šmona miestą, tačiau nusileido į atvirą teritoriją, todėl didelės žalos pavyko išvengti.

Izraelio spauda pabrėžia šalies politikų pasidalijimą: teigiama, kad gynybos ministras Ehudas Barakas linkęs pritarti savaitės trukmės deryboms, tuo tarpu kiti aukšti pareigūnai atkakliai atmeta bet kokias tokių paliaubų galimybes. Rašoma, kad Izraelio ministras pirmininkas Ehudas Olmertas pareiškė norintis tęsti karo kampaniją tiek ilgai, kol bus pasiekti užsibrėžti tikslai.

Neseniai pasirodė ir naujas garso įrašas, kuriame esą teroristų tinklo „Al Qaeda“ lyderis Osama bin Ladenas kviečia paskelbti Izraeliui šventąjį karą. Tačiau keliuose islamo kovotojų tinklalapiuose paskelbto įrašo autentiškumas negali būti nepriklausomai patvirtintas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min