Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gazos ruožo jaunimas: pakaks skausmo, ašarų, kančių, teroro, kankinimų!

Gyvenimas Gazos ruože
„Scanpix“ nuotr. / Gyvenimas Gazos ruože
Šaltinis: 15min
0
A A

Egipte nerimstant protestams, greta esančiame Gazos ruože didžiulio atgarsio tarp jaunimo sulaukė internete išplatintas manifestas, kuriame pasisakoma už pokyčius šioje Palestinos Autonomijos teritorijoje, rašo BBC.

Jaunas, 20-metį peržengęs vaikinas, prieš prieidamas ir paspausdamas ranką pasisveikinti, atsargiai apžiūri kambarį. Jis atrodo nervingas ir pavargęs, išsekimą išduoda tamsūs paakiai. „Neskelbkite mano tikrojo vardo, o jei šį interviu įrašysite, turėsite pakeisti ir mano balsą“, – tai buvo bemaž pirmieji žodžiai, kuriuos palestinietis ištarė BBC žurnalistui. „Dėl viso to aš negaliu ramiai miegoti“, – tvirtai pridūrė jis.

Khaledas (tai netikras vaikino vardas) tapo savotiška interneto sensacija Gazos ruože, tačiau dabar dėl to privalo gyventi slėpdamasis. Jis yra vienas iš 450 žodžių tirados „Gazos jaunimo manifestas už pokyčius“ autorių. Manifeste išsakomas nusivylimas gyvenimu Gazos ruože.

Paviešintas praėjusių metų gruodį, manifestas šiuo metu jau turi 19 tūkst. gerbėjų socialiniame tinkle „Facebook“ įkurtame profilyje „Gazos jaunimas prasiveržia“.

Nuoširdi tirada

Manifesto įžangoje išliejamas nusivylimas „Hamas“, Izraeliu, „Fatah“, Jungtinėmis Tautomis (JT)  ir Jungtinėmis Valstijomis.

PAKAKS! Pakaks skausmo, pakaks ašarų, pakaks kančių, pakaks kontrolės, apribojimų, teroro, kankinimų, atsiprašymų, sprogdinimų, bemiegių naktų, negyvų civilių, blogų prisiminimų, neaiškios ateities, širdį skaudinančios dabarties, sutrikusios politikos, fanatiškų politikų... MES SAKOME STOP!„Mums, Gazos ruožo jaunimui, labai įgriso Izraelis, „Hamas“, okupacija, žmogaus teisių pažeidimai ir tarptautinės bendruomenės abejingumas“, – sakoma manifeste. Tai pikta, kartais – įžeidžianti, tačiau aiški ir nuoširdi tirada apie gyvenimą Gazoje.

„PAKAKS! Pakaks skausmo, pakaks ašarų, pakaks kančių, pakaks kontrolės, apribojimų, teroro, kankinimų, atsiprašymų, sprogdinimų, bemiegių naktų, negyvų civilių, blogų prisiminimų, neaiškios ateities, širdį skaudinančios dabarties, sutrikusios politikos, fanatiškų politikų... MES SAKOME STOP! Tai nėra ateitis, kurios trokštame! Norime būti laisvi. Norime gyventi normaliai. Norime taikos. Ar prašome per daug?“

Šį manifestą parašė aštuoni draugai – visi jie dvidešimtmečiai, didžioji dalis jų – studentai ar buvę studentai.

„Bandome nusiųsti žinutę, kad nesame gyvuliai ar teroristai, kaip kad mus apibūdina visame pasaulyje. Esame stiprūs. Esame išsilavinę. Palikite mus ramybėje. Norime būti laisvi“, – BBC žurnalistui sakė Khaledas. Vaikinas sakė niekada nė nesvajojęs, kad jo sukurta grupė „Facebook“ sulauks tokios didelės paramos.

„Gavome šimtus elektroninių laiškų, daug iš jų atkeliavo iš Gazos ruožo, tačiau taip pat ir iš viso pasaulio“, – sakė vaikinas.

Prie bedugnės

Visgi tokia žmonių parama manifestui nustebino ne visus. „Jauni žmonės čia pasiruošę sprogti. Jie eina į koledžią, jie baigia mokslus, tačiau galiausiai neturi jokios galimybės įsidarbinti kur nors kitur nei „Hamas“, – teigia al Azhar universiteto Gazos ruože profesorius Abu Sada.

„Gyvenimas Gazoje pasmerktas. Jei nebus imamasi jokių veiksmų, atsidursime prie humanitarinės katastrofos bedugnės“, – pabrėžė profesorius.

Gazoje veikia keturi dideli universitetai ir keli mažesni koledžai. Daugeliui jaunų žmonių studijos yra vienintelis užsiėmimas.

JT skaičiavimu, nedarbas šioje teritorijoje siekia 40 proc. Gazos ruožui vis dar taikoma Izraelio blokada, kuri buvo sustiprinta 2007 metais, kai į valdžią atėjo islamistų judėjimas „Hamas“. Šis judėjimas 2006 metais laimėjo rinkimus, tačiau Izraelis, JAV ir Europos Sąjunga šį judėjimą įvardija kaip teroristų organizaciją.

Blokada reiškia, kad palestiniečiams gauti Izraelio leidimą išvykti iš Gazos ruožo yra beprotiškai sudėtinga. Todėl vis daugiau jaunų žmonių niekada nebuvo išvykę iš šios teritorijos, kurios dydis – maždaug ketvirtadalis Londono.

Blokada yra ir vienas pagrindinių dalykų, apie kurį kalbama manifeste. „Mums įgriso gėdos siena, skirianti mus nuo likusios mūsų šalies dalies ir laikanti mus įkalintus antspaudo dydžio teritorijoje“, – teigiama manifeste.

Politinės rietynės

Manifeste labai kritiškai atsiliepiama ir apie „Hamas“. „Mums įgriso barzdoti ginkluoti vyrai, vaikščiojantys aplink ir piktnaudžiaujantys valdžia, mušantys ar įkalinantys jaunus žmones, protestuojančius dėl to, kuo jie tiki“, – teigė Khaledas.

Daugiau nei pusė Gazos ruožo gyventojų yra jaunesni nei 18 metų. Kai kuriuos iš jų įkvėpė įvykiai Egipte ir Tunise. Daug jaunų palestiniečių jaučia tokį patį nusivylimą, kaip ir protestuotojai Egipte: skurdą, didelį nedarbą, galimybių stygių ir nepasitenkinimą politiniais lyderiais. Per pastarąsias dvi savaites socialiniame tinkle „Facebook“ buvo pasirodžiusių raginimų surengti demonstracijas Gazos ruože, nukreiptas prieš „Hamas“. Tačiau iki šiol visos protestų iniciatyvos buvo sėkmingai sužlugdytos „Hamas“ policijos.

Manifeste taip pat smerkiamos „Hamas“ ir „Fatah“ rietynės. „Fatah“ yra pasaulietinių palestiniečių, kontroliuojančių Vakarų krantą, judėjimas.

Tačiau Khaledas jaučia, kad tam tikra prasme grupės žinia buvo nesuprasta. Jis gavo elektroninių laiškų iš Izraelio, giriančių manifestą už kritiką „Hamas“.

„Mums nereikia jų paramos. Mūsų svarbiausio nusivylimo šaltinis yra Izraelis ir jo okupacija, ne „Hamas“, – tvirtino Khaledas.

Dėl to, pasak vaikino, grupė netrukus ketina pakeisti manifestą ir visą dėmesį nuo „Hamas“ nukreipti į Izraelį. Nors vaikinas įsitikinęs, kad „Hamas“ atstovai ieško jo, norėdami suimti,  neigia, kad manifestą keisti planuojama, nes  bijo. Anot Khaledo, tai greičiau dėl to, kad nenori būti neteisingai suprastas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min