TIK ŽMONĖS Cinema: A. Valujavičiaus filmas „Irklais per Atlantą“
Žiūrėti

„Gazprom“ kaltina Ukrainos prezidentą vilkinant dujų tranzito stebėsenos sutarties pasirašymą (atnaujinta 11.25 val.)

Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ šeštadienį apkaltino Ukrainos provakarietišką prezidentą vilkinant dujų tranzito sutarties stebėsenos sutarties pasirašymą, kuris užtikrintų Rusijos gamtinių dujų tiekimą Europos šalims per Ukrainą, pranešė Rusijos naujienų agentūros.
„Gazprom“
„Gazprom“ generalinis direktorius A.Milleris žada palankesnes dujų kainas Europai. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Matome šiuos pareiškimus, tačiau protokolas dėl dujų tranzito per Ukrainos teritoriją stebėsenos daugiašalės komisijos įsteigimo nebuvo pasirašytas, o tai reiškia, kad mūsų dujų tiekimui tikriausiai eilinį kartą trukdo Ukrainos prezidento sprendimas (arba jos nebuvimas)“, – naujienų agentūra „Interfax“ citavo „Gazprom“ atstovą Sergejų Kuprijanovą.

Anot jo, panašu, kad ši sutartis iki šiol nebuvo pasirašyta dėl Ukrainos nenoro leisti dalyvauti stebėsenos komisijoje Rusijos atstovams.

Penktadienio vakarą įvyko Ukrainos prezidento Viktoro Juščenkos, premjerės Julijos Tymošenko ir Europos Sąjungai pirmininkaujančios Čekijos premjero Mireko Topolaneko susitikimas. Po šio susitikimo Ukrainos premjerė pareiškė, kad Ukraina pasiruošusi pasirašyti Rusijos pasiūlytą susitarimą dėl stebėsenos komisijos sudarymo.

Pasak „Interfax“, ES stebėtojai penktadienį atvyko į Kijevą ir pradėjo savo misiją.

V.Juščenka vėl neigė Rusijos kaltinimus, esą Ukraina vagia Europai skirtas dujas, ir vadino tokius kaltinimus Ukrainos „žeminimu“.

Tačiau S.Kuprijanovas pabrėžė, kad ES specialistai negali turėti stebėtojų statuso, kol protokolo dėl dujų tranzito stebėsenos nepasirašė visos šalys.

„Be to, Kijeve jiems visiškai nėra ko stebėti. Stebėsena turi būti atliekama prie Ukrainos dujų tiekimo sistemos įėjimų ir išėjimų, taip pat Ukrainos požeminėse dujų saugyklose“, – pridūrė „Gazprom“ atstovas.

Šeštadienį Europos Sąjungai pirmininkaujančios Čekijos atstovas pareiškė, jog tikimasi galutinai išspręsti dujų tiekimo Europai klausimą po čekų premjero susitikimo su Ukrainos vadovais bei derybų Maskvoje su ministru pirmininku Vladimiru Putinu.

„Tikėjimas susitarimu sustiprėjo penktadienį, kai Ukrainos prezidentas V.Juščenka ir ministrė pirmininkė J.Tymošenko abu visiškai sutarė“, – sakė Čekijos atstovas Jiri Frantisek Potuznik.

Čekijos premjeras M.Topolanekas, po vizito Ukrainoje penktadienį vakare išvykęs į Maskvą, turėtų susitikti su V.Putinu netoli Maskvos apie 11 valandą.

V.Juščenka penktadienį vėl neigė Rusijos kaltinimus, esą Ukraina vagia Europai skirtas dujas, ir vadino tokius kaltinimus Ukrainos „žeminimu“.

„Man, kaip prezidentui, kaltinimai, kad Ukraina vagia dujas, yra nepriimtini, – sakė jis žurnalistams po susitikimo su M.Topoleneku. – Ukraina nevagia dujų“.

„Jie (šie kaltinimai) žemina Ukrainą, – pažymėjo V.Juščenka. – Manau, kad tokie pareiškimai nestiprina mūsų draugystės ir abipusio pasitikėjimo. Jie kompromituoja, esu įsitikinęs, ne tik Ukrainą, bet ir Rusiją“.

J.Tymošenko taip neigė Rusijos kaltinimus vagyste. Pasak jos, nuo sausio 1 dienos, kai Rusija nutraukė dujų tiekimą Ukrainai, „nė vieno gramo“ Rusijos dujų nebuvo paimta Ukrainos vidaus reikmėms.

Rusijos per Ukrainą tiekiamos dujos patenkina maždaug penktadalį ES bendro suvartojamo kiekio. Kelioms Bendrijos šalims dėl Rusijos ir Ukrainos ginčo dujų tiekimas šią savaitę buvo visiškai nutrauktas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius