Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 13d. 22:14 , Atnaujinta: 2019 sausio 14d. 09:53

Gdanske labdaros renginio metu peiliu sunkiai sužalotas meras Pawelas Adamowiczius, jo būklė sunki

Pawelas Adamowiczius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Pawelas Adamowiczius

Lenkijos mieste Gdanske – incidentas, kurio metu sunkiai sužalotas šio miesto meras Pawelas Adamowiczius. Kaip skelbia Lenkijos žiniasklaida, didžiulio labdaros renginio „Didysis šventinės pagalbos orkestras“ (WOŚP) finalo Gdanske metu į sceną išbėgo vyras ir aštriu daiktu, greičiausia peiliu, kelis kartus dūrė 53 metų merui. Teigiama, kad sužeistojo būklė sunki, naktį jis 5 valandas operuotas.

Užpuolikas išbėgo į sceną, šaukdamas miniai, kad buvo nekaltas, tačiau Lenkiją valdant „Piliečių platformai“ (šiuo metu tai opozicinė partija) sėdėjo kalėjime, ir po susistumdymo dūrė kelis kartus peiliu merui į pilvą. Jis niekur nebėgo, po kelių sekundžių buvo sulaikytas ir nuginkluotas.

Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip užpuolikas įsiveržė ant scenos ir prišoko prie P. Adamowicziaus, mojavusio šaltosiomis ugnelėmis kartu su kitais žmonėmis.

Kelis kartus smogęs peiliu Gdansko gyventojas, atsigręžė į minią ir triumfuodamas iškėlė rankas, bet greitai buvo parblokštas apsaugininkų ir suimtas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Pawelas Adamowiczius sunkiai sužeistas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Pawelas Adamowiczius sunkiai sužeistas

„Tai buvo uždaras renginys, kurį saugojo apsaugos bendrovė. Į sceną įsiveržęs vyras buvo sulaikytas apsauginių. Gavusi pranešimą apie įvykį, policija tuoj pat atvažiavo, užpuolikas buvo perduotas jai. Dar per anksti kalbėti apie motyvus“, – onet.pl sakė Gdansko policijos atstovas.

Greitosios pagalbos gydytojai gaivino P.Adamowiczių scenoje ir vėliau išvežė jį į ligoninę. Pirmadienį paryčiais buvo paskelbta, kad meras buvo operuotas, bet jo „būklė labai, labai kritinė“.

Merui buvo sužeista širdis, diafragma ir pilvo ertmės organai, sakė jį operavęs Gdansko universitetinės ligoninės chirurgas Tomaszas Stefaniakas.

„Ateinančios valandos bus lemiamos“, – pridūrė jis.

Užpuolikas – 27-erių metų Gdansko gyventojas, praeityje turėjęs reikalų su teisėsauga, teistas dėl užpuolimų ir sveikatos sutrikdymų. Manoma, kad ant scenos jam pavyko patekti su kortele „Žiniasklaida“.

Skelbiama, kad labdaros renginio metu visoje Lenkijoje iki 20.30 val. (21.30 val. Lietuvos laiku) jau buvo surinkta daugiau nei 56 mln. zlotų. Šie pinigai skiriami įsigyti medicinos įrangą ir suteikti tinkamą pagalbą vaikų ligoninėse.

Palaikymo banga

Išpuolis prieš merą yra „nepaaiškinamo barbariškumo aktas“, pareiškė VRM vadovas Joachimas Brudzinskis.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas ir buvęs Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas, vienas iš PO įkūrėjų ir kilęs iš Gdansko, per „Twitter“ rašė: „Visi melskimės už merą Adamowiczių. Pawelai, mes su tavimi.“

P.Adamowiczius yra Gdansko meras nuo 1998 metų. Jis priklausė demokratinės opozicijos judėjimui „Solidarumas“, 9-ame dešimtmetyje susikūrusiam šiame mieste vadovaujant Lechui Walęsai.

„Pilietinė platforma“ palaikė jo perrinkimą per praeitais metais įvykusius savivaldos rinkimus.

Jis laikomas progresyvių pažiūrų veikėju ir pasisako už LGBT bendruomenės teises bei mažumų toleranciją. Be to, jis demonstravo solidarumą su žydų bendruomene, kai praeitais metais buvo išdaužyti miesto sinagogos langai, ir griežtai pasmerkė šį vandalizmo atvejį.

Kiti lyderiai irgi reiškė palaikymą P.Adamowicziui.

Prezidentas Andrzejus Duda pabrėžė, kad nors jo ir mero politinės pažiūros skyrėsi, „šiandien besąlygiškai esu su juo ir jo mylimais žmonėmis, kaip, tikiuosi, ir visi mūsų tėvynainiai. Meldžiuosi, kad jis visiškai pasveiktų.“

„Yra vilties, bet jo būklė išlieka sunki“, – pridūrė šalies vadovas.

WOSP kasmet šalyje organizuoja didelę labdaros akciją, per kurią renkamos lėšos, skiriamos pirkti medicinos įrangai, kurios stinga ribotus išteklius turinčiai Lenkijos sveikatos apsaugos sistemai.

Kaip praneša lenkų žiniasklaida, įtariamasis buvo nuteistas kalėti ilgiau kaip penkerius metus už keturis ginkluotus bankų apiplėšimus Gdanske.

Pranešimuose sakoma, kad atliekant bausmę jo psichikos būklė smarkiai pablogėjo.

Policija aiškinasi, kaip užpuolikas galėjo praeiti apsaugą ir pasiekti sceną, žurnalistams sakė vietos policijos atstovė Joanna Kowalik-Kosinska.

„Žinome, kad jis naudojosi atpažinimo kortele su užrašu „Žiniasklaida“, – sakė ji. – Dabar turime nustatyti, kaip jis buvo gauta – ar akreditacija buvo suteikta jo vardu ir ar jis iš tikrųjų turėjo teisę būti ten tuo metu.“

Tarp pasmerkusių šį išpuolį ir išreiškusių palaikymą P.Adamowicziui buvo Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis, Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Fransas Timmermansas ir Londono meras Sadiqas Khanas.

Socialiniame tinkle „Facebook“ palaikymą Gdansko merui išsakė ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius: „Vakar peiliu sunkiai sužalotas geras Vilniaus draugas, Gdansko meras Pawelas Adamowiczius. Nusiunčiau žinia, kad mano palaikymas ir vilniečių maldos šią sunkią akimirką su juo ir visais Gdansko gyventojais.

Gyvename viltimi, kad meras visiškai pasveiks, o užpuolikas sulauks atpildo.“

Vilnius su Gdansku yra miestai partneriai, bendradarbiauja, ypač intensyviai kultūros srityje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:13
02:24
00:57

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min