Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 31d. 20:45

Genčių demokratija: sostų karai Kenijoje baigėsi taikiai

Uhuru Kenyattos šalininkai Kenijoje Tik 15min
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Uhuru Kenyattos šalininkai Kenijoje

44 genčių šalis Kenija po pakartotinių rinkimų išsirinko lyderį. Antrai kadencijai juo tapo modernios demokratiškos Kenijos įkūrėjo sūnus Uhuru Kenyatta. Nevienalytė, iš skirtingų genčių sulipdyta Kenija artėjant rinkimams buvo panašti į iš pažiūros nerangų ir vandenyje pūpsantį, tačiau iš tiesų labai pavojingą ir žiaurų Afrikos gyvūną – begemotą.

Genčių demokratija – tai įdomus ir dinamiškas reiškinys, neleidžiantis Kenijos žmonėms atsipalaiduoti idealaus klimato ir žalių kalvų bei savanų krašte.

Kenijoje yra apie 45 mln. žmonių, o balso teisę turi tik 19 mln. Daugiau nei pusė šalies gyventojų – jaunesni nei 18 metų. Tai įpila papildomos druskos į šalies nacionalinius rinkimus, nes Kenija vadovaujasi vieno seno genties vado valdymo tradicija.

Vidutiniškai 20-mečiai gyventojai balsuoja už į pensiją besiruošiančius ar jau išėjusius lyderius. Prezidentas Kenijos žmonėms yra viskas arba nieko – priklausomai kokiai genčiai jis priklauso.

Žudynių baimė ir šešėlis

Kenija – buvusi britų kolonija, todėl joje susiformavusi stipri britiškos demokratijos tradicija. Vis dėlto išgyventi ir stiprėti tarp 44 skirtingai išsivysčiusių, skirtingose aplinkose gyvenančių ir ekonomiškai atitolusių genčių nėra lengva.

O kur dar islamiška pakrantė, protestantiškos, katalikiškos ir smulkesnės afrikietiškos krikščionybės pakraipos, animalistiniai atokių genčių tikėjimai, didelė indų bendruomenė?

Šis kultūrinis mišinys su trenksmu sprogo, kai 2008 metais vienos didžiausių ir įtakingiausių Kenijos genčių kadidatas Mwai Kibakis ir Viktorijos ežero pakrantės žmonių luo genties kandidatas Raila Odinga rinkimuose surinko po lygiai balsų.

„Scanpix“/AP nuotr./Raila Odinga
„Scanpix“/AP nuotr./Raila Odinga

R.Odingai užteko užginčyti rezultatus ir atskiruose regionuose įvyko protestai.

Kenija – buvusi britų kolonija, todėl joje susiformavusi stipri britiškos demokratijos tradicija.

Policija malšindama neramumus nušovė per 40 žmonių, vienos genties žmonės įsiaudrinę užmušė kitos genties narį ir taip viskas išsirutuliojo į didžiulius pilietinius neramumus, kurių metu žuvo virš 1,1 tūkst. žmonių, o kaimynas kėlė ranką prieš kaimyną iš skirtingos genties.

Vėliau daugiausiai viena prieš kitą smurtavusios gentys – aukštumų gyventojai maratonininkai kalendžinai ir įtakingieji kikujai – pasirašė taikos susitarimą ir net įkūrė bendrą Kenijos žmonių partiją „Jubilee“.

Nors jų dabartiniai lyderiai Wiliamas Ruto ir Uhuru Kenyatta buvo kviečiami į karo nusikaltimų teismus Hagoje dėl kurstyto smurto, tačiau tai nesutrukdė užmiršti nesutarimų ir demokratiškai laimėti 2013 metų rinkimus.

U.Kenyatta, Kenijos „tėvo“ sūnus, pakeitė savo partijos patriarchą M.Kibakį ir pirmą kartą tapo prezidentu.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Uhuru Kenyatta
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Uhuru Kenyatta

Viktorijos ežero pakrantės luo genties kandidatas R.Odinga ir vėl nelaimėjo Kenijos „sosto“, nors kaip visada buvo netoli. Luo gentis pradėjo kaupti vis daugiau pykčio savo šalies, tačiau skirtingų genčių atstovams.

Tik 2008 m. žudynės užsiliko kiekvieno Kenijos gyventojo sąmonėje, todėl galinčio kilti smurto prisibijoma iki šiol ir stengiamasi elgtis santūriai, daug agituojama už taiką.

Gyvenimas Kenijoje sustoja

Praėjo dar keturi metai, o prezidento rinkimų sąraše niekas nepasikeitė – 2017 m. rugpjūčio 8 d. susigrūmė U.Kenyatta ir R.Odinga. Kandidatai ir vėl surinko panašų skaičių balsų.

Tik per ketverius prezidentavimo metus U.Kenyatta padidino savo įtaką, populiarumą, žinomumą, o štai ir taip ilgai politikoje išbuvęs R.Odinga perkopė 72 metų amžių, vis dažniau skamba desperatiškai ir tarsi bandė pasinaudoti paskutine galimybe tapti Kenijos prezidentu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Demonstracija Kenijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Demonstracija Kenijoje

Viena, kas pasikeitė per pastaruosius 10 metų Kenijos gyvenime, tai konstitucija. 2010 m. buvo priimtas modernus pagrindinis šalies įstatymas, nubrėžiantis valstybės vystymąsi daugybe krypčių – nuo lyčių lygybės politikoje iki gentinių nesutarimų mažinimo.

U.Kenyatta toliau keliavo po Keniją ir susitikdamas su žmonėmis,kartojo, kad užsitęsęs rinkimų maratonas tik pakenks ekonomikai. Tai tikrų tikriausia tiesa.

Tad antraip nei 2008 m. pilietinių neramumų kontekste, šiais metais būtent Kenijos Konstitucinis teismas ėmėsi iniciatyvos ir paskelbė, kad rinkimai turėjo per daug pažeidimų – juos reikia kartoti.

R.Odinga tarsi ir laimėjo mūšį dėl valdžios, tačiau pamatęs, kad pralaimės eilinį karą pasitraukė iš pakartotinių rinkimų spalio 26 d.

Viktorijos ežero gentys pradėjo skanduoti šūkį „Nebus reformų – nebus rinkimų“. Visas nepasitenkinimas nukrypo į Kenijos vyriausią rinkimų komisiją ir jos asmenis, kurie nesugebėjo suorganizuoti teisingų pirmųjų rinkimų.

Bet U.Kenyatta toliau keliavo po Keniją ir susitikdamas su žmonėmis,kartojo, kad užsitęsęs rinkimų maratonas tik pakenks ekonomikai. Tai tikrų tikriausia tiesa.

Žmonės per du rinkimų mėnesius taupė pinigus, dėl protestų kai kur uždarė verslus, sumažėjo valstybės skiriami pinigai ir nutrūko projektai, net ligoninėse buvo mažiau žmonių, o universitetai ir mokyklos rinkimų savaitėmis išleido studentus namo į savo regionus ir kaimus.

Labiausiai nukentėjo Kenijos turizmo sektorius – daugiau nei du trečdaliai užsakytų kelionių dėl rinkimų įtampos buvo atšaukta, ištuštėjo viešbučiai ir nacionaliniai parkai.

„Scanpix“/AP nuotr./Rinkimai Kenijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Rinkimai Kenijoje

Žmonės iš Vakarų Europos ir JAV, pasižiūrėję žinias apie eilinius protestus Nairobio ar Kisumu miestų gatvėse, tiesiog nukėlė savo keliones į šią Rytų Afrikos šalį vėlesniam laikui. Tai ir buvo pagrindinis argumentas nebevilkinti rinkimų ir nekelti jų į 2018 metus.

Turtingas, įtakingas, modernus, bet...

Iš Kenijos pakartotinių rinkimų pasitraukus R.Odingai, juos užtikrintai laimėjo U.Kenyatta. Jis surinko apie 98 proc. balsų ir nušlavė visus kitus kandidatus. Tiesa, prie balsadėžių atėjo tik daugiau nei 38 proc. Kenijos balsavimo teisę turinčių gyventojų.

Vis dar laukiama Viktorijos ežero žmonių protestų ir neramumų, naujo judėjimo už teisingus rinkimus, kurį kursto nepasiduodantis R.Odinga.

Ir nors visi jau patvirtino prezidento perrinkimą naujai kadencijai, mažas balsavusiųjų skaičius vėl kelia naujus klausimus ir palieka rinkimų problemą atvirą.

Vis dar laukiama Viktorijos ežero žmonių protestų ir neramumų, naujo judėjimo už teisingus rinkimus, kurį kursto nepasiduodantis R.Odinga.

Tačiau U.Kenyatta nėra pats blogiausias prezidentas Kenijai. Aš pats į Keniją dažnai sugrįžtu nuo 2010 metų – nuo to laiko šalies ekonomika stipriai paaugo.

„Scanpix“/„Xinhua“/„Sipa USA“ nuotr./Kenijoje įsigaliojo plastikinių maišelių draudimas
„Scanpix“/„Xinhua“/„Sipa USA“ nuotr./Kenijoje įsigaliojo plastikinių maišelių draudimas

Įgyvendinti tokie dideli projektai kaip greitasis traukinys nuo Nairobio iki Mombasos. Daugelyje vietų duobėti keliai iškloti lygiu asfaltu, kalbama apie naujus uostus, aukščiausią visoje Afrikoje dangoraižį, verslo parkus ir gamtinių išteklių gavybą.

Nepamirštami ir gamtos parkai, stiprinama gyvūnų apsauga, didelis dėmesys teikiamas turizmo vystymui, bandoma spręsti plastikinių šiukšlių problemą – plastikiniai maišeliai prekybos centruose ir turguose jau uždrausti.

Be to, U.Kenyatta baigė ne tik privačią mokyklą Nairobyje, tačiau ir Amhersto koledžą JAV, jis lankosi katalikų bažnyčioje, su žmona turi tris vaikus, moka bendrauti su žmonėmis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kenijos prezidento rinkimus laimėjo Uhuru Kenyatta
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kenijos prezidento rinkimus laimėjo Uhuru Kenyatta

Jei reikia, gali sušokti scenoje pagal Afrikos popmuziką, mėgsta pasikalbėti su paprastais žmonėmis, gerai atrodo šalia pasaulio lyderių.

Nors daugelis Kenijos rinkimų kompanijų vadovaujasi vien tik šūkiais ir pažadais be realių planų, U.Kenyattos veikloje galima įžvelgti planus ir norus pakeisti šalį gera linkme.

Kita vertus, U.Kenyattos turtas siekia daugiau nei pusę milijardo JAV dolerių, jam priklauso daugybė žemės ir verslų visoje šalyje.

Jis yra politikas, tęsiantis įtakingos politikų dinastijos veiklą nuo pat modernios valstybės įkūrimo. Tai reiškia, kad kaip lyderis jis užaugo aplinkoje, kur buvo toleruojama korupcija ir protekcionizmas.

O augant šalies ekonomikai ir didėjant žmonių socialinei atskirčiai visa tai didelei daliai nusivylusių žmonių tampa atgrasu. Ypač gentims, kurios jaučiasi nuskriaustos ir mažiau atstovaujamos jaunos ir spalvotos demokratijos katile.

Kenijos ateitis

Todėl Kenija per šiuos rinkimus turėtų išlaikyti demokratijos egzaminą ir grįžti prie kasdienių darbų, kuriuos įgyvendinti lyginant su kitomis Afrikos valstybėmis šaliai sekasi visai neblogai.

Kenijos gamtą ir kultūrą dievina daugelis – nuo Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos iki atostogautojų iš visos Europos.

Iš karto sugrįš ir turistai, nes Kenijos gamtą ir kultūrą dievina daugelis – nuo Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos iki atostogautojų iš visos Europos.

Aišku, jauna ir sparčiai gausėjanti Kenijos bendruomenė vis labiau laukia stiprių pokyčių. Visi kalba apie jauno, ne sisteminio lyderio būtinybę.

Be to, gatvėse tarp dabartinių protestuotojų yra daugybė jaunų vyrų, kurie neturi kuo užsiimti, gyvena lūšnynuose ir lieja savo apmaudą niokodami turtą ar priešindamiesi policijai.

„Scanpix“/AP nuotr./Rinkimai Kenijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Rinkimai Kenijoje

U.Kenyatta net negali nuvykti į Kisumų miestą, nes mažų mažiausiai būtų apmėtytas akmenimis.

Tad Kenijai per artimiausius ketverius metus reikės dar didesnio impulso gerinant žmonių gyvenimą, ieškant naujų lyderių, suprantančių visas gentis. Reikalingos daugybė reformų – policijos, švietimo, transporto, gamtos apsaugos.

Bet tuo pačiu Kenija turi ir labai daug potencialo tapti visos Afrikos pulsuojančia širdimi, kur gyvūnai ir žmonės sugyvena vieni šalia kitų, kur būtų išbandomi nauji sprendimai ir technologijos, kur didelė šalies įvairovė sutilptu po vienu stogu.

„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr./Safaris Kenijoje
„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr./Safaris Kenijoje

Svarbiausia, kad audringame regione ir gentinėje aplinkoje Kenijos žmonės sugeba neišklysti iš demokratijos kelio.

Ir prezidentai, ir kaimo žmonės prie televizorių ekranų sukandę dantis laukia, ką vienu ar kitu klausimu pasakys Konstitucinis teismas, dirbantis pagal naują, modernų visos šalies įstatymą.

Daugiau pasakojimų ir kelionių iš Rytų Afrikos rasite Mykolo Vadišio feisbuko dienoraštyje Pakeliui / On The way.

Temos: 2 Rinkimai Kenija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? S.Skvernelis: „Vyriausybės kanceliarijos reglamente nurodyta, kad pasitarimų įrašai niekam neteikiami ir nesaugomi“

Kultūra

Artūras Tereškinas: Aukos paradoksai. Apie ką mąsto kraštutinis kairysis?

Aktualu

S.Jakeliūnas krizės tyrimui prašo konservatorių Vyriausybės pasitarimų įrašų

Vardai

Mindaugas Kuzminskas patvirtino – skiriasi su žmona Egle: „Aš norėjau šeimos ir vaikų“

Aktualu

Nenumatytame Seimo posėdyje S.Skvernelis nedalyvaus: man metami nepagrįsti kaltinimai

Aktualu

Prie radikaliųjų dešiniųjų nekenčiamo filantropo G.Soroso namo rastas sprogmuo

Įspūdingos rudens spalvos „Hitachi“ pajūrio parke

Interviu Vardai

I.Launikonytė: apie metų skirtumo nepaisančią meilę V.Kovaliovui, išvaizdos pokyčius ir muzikos terapiją

Pasaulis kišenėje

Kinija atidaro 55 km ilgio tiltą

Verslas

Seimo nariai pučia kitų metų biudžetą: ieško milijonų statyboms savo savivaldybėse

Sportas

Cristiano Ronaldo pirmąsyk viešai pasisakė apie išprievartavimo skandalą

Aktualu

Pagrindinė šalies ligoninė – vis dar be vadovo: dalininkų diskusijos bevaisės

Pasaulis kišenėje

Keliautojų išrinktos 5 geriausios Europos salos

Gyvenimas

Mokslininkai apie tris naudingiausias riešutų savybes: kaip jie saugo nuo ligų ir senatvės

Maistas

Ne visų atrastos saldžiosios bulvės: 6 puikūs jų receptai

Aktualu

Rusijos teisėjų vadas pasvarstė apie netobulą Konstituciją: ką rezga Vladimiras Putinas?

Vardai

Milžinas ir coliukė: kalnu pramintas „Sostų karų“ aktorius vedė savo mylimąją

Šių laikų šnipinėjimas

Aktualu

Pagrasinęs pasitraukti iš INF sutarties D.Trumpas žada stiprinti JAV branduolinį arsenalą

24sek

NBA – agresyvus D.Sabonio sugrįžimas ir puikiai išnaudotas J.Valančiūno laikas

Naujienos

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? S.Skvernelis: „Vyriausybės kanceliarijos reglamente nurodyta, kad pasitarimų įrašai niekam neteikiami ir nesaugomi“

Aktualu

Vaikų dėl pliaukštelėjimo netekusi Eglė: mums pažadėjo, kad vaikai bus grąžinti

Kultūra

Artūras Tereškinas: Aukos paradoksai. Apie ką mąsto kraštutinis kairysis?

Vardai

Mindaugas Kuzminskas patvirtino – skiriasi su žmona Egle: „Aš norėjau šeimos ir vaikų“

Aktualu

S.Jakeliūnas krizės tyrimui prašo konservatorių Vyriausybės pasitarimų įrašų

Aktualu

Nenumatytame Seimo posėdyje S.Skvernelis nedalyvaus: man metami nepagrįsti kaltinimai

Įspūdingos rudens spalvos „Hitachi“ pajūrio parke

Vardai

Besilaukiantis modelis Rūta Ciūnė – apie anemijos diagnozę: „Kasdien jaučiausi it mirštanti gulbė“

Aktualu

Prie radikaliųjų dešiniųjų nekenčiamo filantropo G.Soroso namo rastas sprogmuo

Aktualu

Panevėžyje vandalams užkliuvo meniškai vaikų išskaptuoti moliūgai

Pasaulis kišenėje

Kinija atidaro 55 km ilgio tiltą

Interviu Vardai

I.Launikonytė: apie metų skirtumo nepaisančią meilę V.Kovaliovui, išvaizdos pokyčius ir muzikos terapiją

Verslas

Seimo nariai pučia kitų metų biudžetą: ieško milijonų statyboms savo savivaldybėse

Sportas

Cristiano Ronaldo pirmąsyk viešai pasisakė apie išprievartavimo skandalą

Aktualu

Pagrindinė šalies ligoninė – vis dar be vadovo: dalininkų diskusijos bevaisės

Pasaulis kišenėje

Keliautojų išrinktos 5 geriausios Europos salos

Gyvenimas

Mokslininkai apie tris naudingiausias riešutų savybes: kaip jie saugo nuo ligų ir senatvės

Aktualu

Barjerai mieste: jei nerieda neįgaliojo vežimėlis, neįveiks ir vaikiškas vežimėlis

Aktualu

Rusijos teisėjų vadas pasvarstė apie netobulą Konstituciją: ką rezga Vladimiras Putinas?

Vardai

Milžinas ir coliukė: kalnu pramintas „Sostų karų“ aktorius vedė savo mylimąją

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min