Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 rugsėjo 16d. 23:00

Geopolitinis sostų žaidimas: kas valdys Raką po Islamo valstybės?

SDF kovotojai
„Scanpix“/AP nuotr. / SDF kovotojai

Jau tris mėnesius JAV remiamos Sirijos demokratinės pajėgos (SDF) kasdien kaunasi tam, kad Raka būtų išlaisvinta nuo „Islamo valstybės“ džihadistų. Skelbiama, kad jiems jau pavyko išvaduoti apie 70 proc. miesto. Neabejotina, kad džihadistų grupuotė bus galų gale išspirta iš miesto, tačiau kas bus, kai nurims visos karo dulkės, tebėra didelis klausimas, rašo „Foreign Policy“.

Pasirodė žinių, kad miestas gali būti perduotas valdyti tarybai, kuri yra draugiška Damaskui. Juos iškart aršiai paneigė SDF, teigdami, kad jų tikslas yra naujų institucijų, nesusijusių su režimo saugumo aparatu, sukūrimas.

Kova dėl Rakos verda vykstant intensyviai regioninei konkurencijai dėl įtakos šiaurės ir rytų Sirijoje. Rusijos ir Irano remiamos Sirijos režimo pajėgos stumiasi į Rytus ir priartėjo netoli SDF teritorijos į pietus nuo Rakos – jau kilo susirėmimai tarp režimo ir kurdų vadovaujamų pajėgų. Į vakarus nuo Rakos Turkijos kariai ir sukilėliai, kuriuos remia Ankara, grasina pradėti tolesnes atakas prieš SDF – tačiau panašu, kad kol kas juos sulaiko Maskva.

SDF nerodo nė menkiausio noro perduoti jų išlaisvintą Raką savo varžovams. Miestas tikriausiai ateityje taps federalinio regiono dalimi arba bent jau bus kažkaip su juo susijęs. O tai reiškia, kad geriausiai vietos institucijų likimą parodo kiti pavyzdžiai, kas vyko teritorijose, kurias SDF jau išlaisvino.

Ain Isos, Tabkos ir Manbidžo miestus jau drasko konfliktai dėl ryšių su Basharo al Assado režimu, socialiniai nesutarimai tarp skirtingų etninių grupių, o miestus bandoma atstatyti per vietos tarybos tinklą.

Rakos pilietinė taryba, kuriai vadovauja dviese – kurdas ir arabas, jau yra sukurta, ir šiuo metu veikia Ain Isoje. Kai Raka bus išlaisvinta, ji persikels ten.

Rakos pilietinės tarybos narys – kurdas Omaras Aloushas – teigia, kad po Rakos išlaisvinimo jos gyventojai patys spręs, ar prisijungti prie decentralizuotos federalinės sistemos, kurią kurdai sukūrė trijuose šiauriniuose Sirijos regionuose. Tas pats vyks ir Manbidže, kuris dar kol kas nėra dalis kurdų vadovaujamos administracijos, kuri planuoja šiemet ir 2018 m. surengti rinkimus.

„Rakos žmonės yra tie, kurie spręs, ir mes neleisime režimui kištis į jų reikalus“, – tikino O.Aloushas.

Tarybos, kurios jau yra įkurtos tokiuose miestuose kaip Tabka ir Manbidžas, yra sudarytos iš įvairių tautybių atstovų – atsižvelgiant į miesto demografiją. Jos miestus valdo pačios – per komitetus, kurie dirba su švietimu, saugumu, sutaikinimu, prižiūri tarnybas, kurios atsakingos už, pavyzdžiui, elektros ar vandens tiekimą. Dauguma jų narių yra arabai, nors kurdai vaidina didelį vaidmenį sukuriant tarybas, yra svarbūs patarėjai.

Priimti režimo pinigus, bet ne kontrolę

Režimo pajėgos čia ateina vagiliauti, griauti ir kankinti žmonių. Jie negali įžengti į išlaisvintas teritorijas.

Kai kurie savivaldos darbuotojai išlaisvintose teritorijose ir toliau gauna atlyginimus iš režimo – tokią praktiką vietos pareigūnai yra linkę leisti. Tačiau jie brėžia raudoną liniją prieš režimo saugumo pajėgas – nenori joms čia leisti įkelti nė kojos.

„Armija, žvalgyba, teismai, policija – jie yra uždrausti, – teigia O.Aloushas. – Režimo pajėgos čia ateina vagiliauti, griauti ir kankinti žmonių. Jie negali įžengti į išlaisvintas teritorijas.“

JAV pareigūnas „Foreign Policy“ sakė, kad Sirijos režimas ir toliau mokėjo atlyginimus tose vietose, kurios nuo 2012 m. išsprūdo iš jų kontrolės, – tam, kad išlaikytų įtaką ten. Tikėtina, kad taip pat bus ir SDF teritorijose.

„Aišku tai, kad daug sirų nenori, jog grįžtų iki 2011-ųjų egzistavusi Sirija. Tačiau kita vertus, gali išlikti tam tikras ryšys su Damasku, kurį toleruotų dalis sirų ir iš to gautų naudos – pavyzdžiui, algų tarnautojams, mokytojams mokėjimas ir pan.“, – sakė jis.

Civiliai ir pareigūnai išlaisvintuose miestuose taip pat vienbalsiai tikina, kad yra griežtai prieš režimo pajėgų grįžimą į jų miestus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mokykla Rakoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mokykla Rakoje

B.al Assadas tą supranta, ir pastaruoju metu ėmėsi kitos strategijos – mėgina įtikinti kai kurias arabų grupuotes bendradarbiauti su režimu. SDF tą mato ir mėgina užkirsti kelią tokiam režimo siekiui netiesiogiai grįžti į valdžią išlaisvintose teritorijose. SDF tikina, kad tokie kolaborantai bus suimti. „Jie gali vykti į Damaską ir skleisti savo propagandą ten. Išlaisvintose teritorijose draudžiama skelbti bet kokią režimo propagandą“, – tvirtino O.Aloushas.

Švietimas ir moterų teisės

Nors kurdų visuomenėje siekiama vis daugiau dėmesio skirti lyčių lygybei, konservatyvios arabų gentys regione dažnai turi kardinaliai skirtingą požiūrį į moterų teises.

Vietos valdžių problemos – žymiai platesnės nei vien saugumo klausimai. Jiems taip pat reikia spręsti sudėtingus uždavinius dėl mokymosi programų, dėl skirtingo arabų ir kurdų požiūrio į moterų teises.

Kai kuriuose miestuose mokyklose toliau bus dėstoma pagal Sirijos valdžios parengtas programas, tačiau šiek tiek apvalytas – atsisakoma rasistinių, pasenusių temų. Kai kuriems mokytojams algos tebėra mokamos iš valstybės biudžeto, tačiau dauguma jas gauna iš vietos valdžios.

Nors kurdų visuomenėje siekiama vis daugiau dėmesio skirti lyčių lygybei, konservatyvios arabų gentys regione dažnai turi kardinaliai skirtingą požiūrį į moterų teises. Pavyzdžiui, Manbidže ir Tabkoje dar neuždrausta poligamija, nes baiminamasi visuomenės pasipiktinimo. Tačiau Tal Abjade tokia praktika uždrausta.

Sunkus darbas atstatyti

Nors vietos valdžios gali susitvarkyti su rekonstrukcijos užduotimis, joms yra būtina tarptautinė pagalba, kurios taip ir nesulaukia.

Pavyzdžiui, Tabkoje visi pilietinės tarybos nariai dirba savanoriškais pagrindais – nė vienas jų negauna atlygio. Jiems jau pavyko atkurti elektros tiekimą, atstatyti dalį kepyklų, vėl sustyguoti esminių paslaugų tiekimą. Tačiau miesto atstatymas yra už jų galimybių ribos – tam reikia žymiai daugiau finansų. Be to, miesto apylinkėse vis dar gausu paslėptų minų, kurias čia paliko „Islamo valstybė“.

Miesto atstatymas bus ypatingai didelis iššūkis Rakoje. Vietos pareigūnai skaičiuoja, kad ji patyrė žymiai daugiau žalos nei kiti miestai kurdų kontroliuojamose teritorijose.

„Scanpix“/AP nuotr./Raka 2016 m. (viršuje) ir 2017 m. (apačioje)
„Scanpix“/AP nuotr./Raka 2016 m. (viršuje) ir 2017 m. (apačioje)

„Ko mes norime – kad tarptautinės organizacijos padėtų atkurti infrastruktūrą – ligonines, elektrines, geriamo vandens rezervuarus, – teigia vienos iš Tabkos genčių lyderis Ahmadas Sulaimanas. – Amerikiečiai čia atvažiuoja, surengia susitikimus, bet mes iki šiol iš jų nesulaukėme jokios pagalbos.“

Po to, kai Rakos išlaisvinimas bus baigtas, nauja taryba turės išspręsti kelis iššūkius. Ar ji sugebės išlaikyti arabų genčių lojalumą? Ar sugebės teikti paslaugas ir kurti darbo vietas naujai išlaisvintose teritorijose? Režimas gali mėginti pasinaudoti šiais klausimais tam, kad pamintų naujos vietos valdžios autoritetą.

SDF priklausomybė nuo JAV yra šių pajėgų silpnoji vieta.

Rakos likimui įtakos turės ir tai, kaip keisis regione veikiančių jėgų politika Sirijos atžvilgiu. SDF priklausomybė nuo JAV yra šių pajėgų silpnoji vieta. Jeigu Vašingtonas nuspręs pasitraukti iš Sirijos, SDF gali būti priversti tartis su Rusija arba Sirijos valdžia. Be JAV paramos SDF kontroliuojamas teritorijas gali lengvai užpulti Turkija. Kurdų pareigūnai teigia, kad Iranas taip pat čia turi savo kovotojų, kurie priešinasi bet kokiam federalizmui šiaurės Sirijoje.

Visgi kurdų pareigūnai tiki, kad JAV dar ilgus metus laikysis įsipareigojimų. „Amerikos buvimas regione nėra laikinas, nes ji čia turi interesų, – teigė vienas kurdų pareigūnas. – JAV nenori šio regiono palikti Iranui ir Rusijai.“

„Foreign Policy“ rašo, kad net jei JAV ir nenorėtų konfrontuoti su Teheranu ar Maskva, pagrindinis tikslas – neleisti vėl teritorijoje įsigalėti „Islamo valstybei“ – niekur neišnyks artimiausiu metu. Beveik užėmę faktinę grupuotės sostinę, kurdų pareigūnai tiki, jog yra ilgalaikiai Vašingtono partneriai šiame regione. Kaip sakė vienas pareigūnas, „net jeigu IS bus palaužta karine prasme, pavojus išliks, ir JAV jį mėgins sumažinti.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Diktatorius F.Marcosas kankino ir žudė, o jo žmona taškė milijonus tualetiniam popieriui

Pasaulis kišenėje

Septyni mitai apie Tibetą, arba Kaip nepaklysti vykstant į Dalai Lamos tėvynę

Gyvenimas

Lietuvių laimės indeksas: psichiatras įvardijo priežastis, kodėl lietuviai emigruoja, geria arba žudosi

24sek

Kovos laukas „7“, arba žvėris, kuris pabunda LeBrono kailyje 

Aktualu

Giuseppe Conte atsisakė vadovauti Italijos vyriausybei

Gyvenimas

Amelijos gyvenimas aukštyn kojomis apsivertė po planinio skiepo: mergaitei teko išgyventi tikrą košmarą

„Apie ką negalima kalbėti“ su rašytoju Herkumi Kunčiumi

Sportas

Egiptas verkia, pyksta ir reikalauja bausmės: „Tas kalės vaikas yra baisus pavyzdys būsimoms kartoms“

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gegužės 21 d.-27 d.)

Interviu Kultūra

J.Žilinskas: „YouTube“ gali parodyti, kaip veikia daiktai. Kaip veikia žmogus – gali parodyti tik knyga“

Verslas

„Luminor“ banko mokėjimai sutvarkyti

Kultūra

„Ąžuolas“ už geriausią 2018 m. kino operatoriaus darbą atiteko Mindaugui Survilai

Vardai

Ledo ritulininkas N.Ališauskas Italijoje vedė A.Stepanavičiūtę: „Tai buvo taip nuostabu, lyg sapnas“

Sportas

Sukčių pasaulis: kurios šalys ir sporto šakos labiausiai susitepusios dopingu?

Gazas

„Formulės 1“ Monako GP finišas: nukraujavęs D.Ricciardo privertė S.Vettelį ir L.Hamiltoną sekti iš paskos

Verslas

Šeimos būstas su egzotiškos ir mįslingos praeities ženklais

Vardai

Kylie Jenner tobulą kūną po gimdymo susigrąžino be jokių pastangų – nei sportavo, nei laikėsi dietos

Aktualu

Teismo raštinės vedėja priima ir žmonių pyktį, ir išklauso nuoskaudas

Sportas

Istorinė diena Lietuvos rankiniui: J.Truchanovičius tapo Čempionų lygos laimėtoju

Aktualu

Turkija svarsto galimybę įsigyti rusiškų Su-57 naikintuvų vietoj amerikietiškų F-35

Naujienos

Aktualu

Diktatorius F.Marcosas kankino ir žudė, o jo žmona taškė milijonus tualetiniam popieriui

Pasaulis kišenėje

Septyni mitai apie Tibetą, arba Kaip nepaklysti vykstant į Dalai Lamos tėvynę

Gyvenimas

Lietuvių laimės indeksas: psichiatras įvardijo priežastis, kodėl lietuviai emigruoja, geria arba žudosi

24sek

Kovos laukas „7“, arba žvėris, kuris pabunda LeBrono kailyje 

Aktualu

Giuseppe Conte atsisakė vadovauti Italijos vyriausybei

Gyvenimas

Amelijos gyvenimas aukštyn kojomis apsivertė po planinio skiepo: mergaitei teko išgyventi tikrą košmarą

„Apie ką negalima kalbėti“ su rašytoju Herkumi Kunčiumi

Sportas

Egiptas verkia, pyksta ir reikalauja bausmės: „Tas kalės vaikas yra baisus pavyzdys būsimoms kartoms“

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gegužės 21 d.-27 d.)

Aktualu

Teismo raštinės vedėja priima ir žmonių pyktį, ir išklauso nuoskaudas

Sportas

Istorinė diena Lietuvos rankiniui: J.Truchanovičius tapo Čempionų lygos laimėtoju

Aktualu

Turkija svarsto galimybę įsigyti rusiškų Su-57 naikintuvų vietoj amerikietiškų F-35

Kultūra

Kauniečio namuose atgijo seni daiktai: virtuvės spintelė – bibliotekos kartoteka, kilimas – buvę džinsai

„BMW Mototurizmo sprinto“ objektai: Beižionių vaikų globos namai

Aktualu

Tūkstančiai žmonių Berlyne protestavo už ir prieš alternatyvios dešinės politiką

Deuce

Stebuklas neįvyko: R.Berankis triuškinamai nusileido trečiai pasaulio raketei

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Gyvenimui be automobilio

Pasaulis kišenėje

Kelionė po Šiaurinę Australiją: 4 įspūdingos vietos, kurias aplankyti būtina

Aktualu

Eidintuose kaimynus iššaudęs ir nusišovęs vyras paleido keletą šūvių ir į pareigūnus

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min