Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugsėjo 16d. 23:00

Geopolitinis sostų žaidimas: kas valdys Raką po Islamo valstybės?

SDF kovotojai
„Scanpix“/AP nuotr. / SDF kovotojai

Jau tris mėnesius JAV remiamos Sirijos demokratinės pajėgos (SDF) kasdien kaunasi tam, kad Raka būtų išlaisvinta nuo „Islamo valstybės“ džihadistų. Skelbiama, kad jiems jau pavyko išvaduoti apie 70 proc. miesto. Neabejotina, kad džihadistų grupuotė bus galų gale išspirta iš miesto, tačiau kas bus, kai nurims visos karo dulkės, tebėra didelis klausimas, rašo „Foreign Policy“.

Pasirodė žinių, kad miestas gali būti perduotas valdyti tarybai, kuri yra draugiška Damaskui. Juos iškart aršiai paneigė SDF, teigdami, kad jų tikslas yra naujų institucijų, nesusijusių su režimo saugumo aparatu, sukūrimas.

Kova dėl Rakos verda vykstant intensyviai regioninei konkurencijai dėl įtakos šiaurės ir rytų Sirijoje. Rusijos ir Irano remiamos Sirijos režimo pajėgos stumiasi į Rytus ir priartėjo netoli SDF teritorijos į pietus nuo Rakos – jau kilo susirėmimai tarp režimo ir kurdų vadovaujamų pajėgų. Į vakarus nuo Rakos Turkijos kariai ir sukilėliai, kuriuos remia Ankara, grasina pradėti tolesnes atakas prieš SDF – tačiau panašu, kad kol kas juos sulaiko Maskva.

SDF nerodo nė menkiausio noro perduoti jų išlaisvintą Raką savo varžovams. Miestas tikriausiai ateityje taps federalinio regiono dalimi arba bent jau bus kažkaip su juo susijęs. O tai reiškia, kad geriausiai vietos institucijų likimą parodo kiti pavyzdžiai, kas vyko teritorijose, kurias SDF jau išlaisvino.

Ain Isos, Tabkos ir Manbidžo miestus jau drasko konfliktai dėl ryšių su Basharo al Assado režimu, socialiniai nesutarimai tarp skirtingų etninių grupių, o miestus bandoma atstatyti per vietos tarybos tinklą.

Rakos pilietinė taryba, kuriai vadovauja dviese – kurdas ir arabas, jau yra sukurta, ir šiuo metu veikia Ain Isoje. Kai Raka bus išlaisvinta, ji persikels ten.

Rakos pilietinės tarybos narys – kurdas Omaras Aloushas – teigia, kad po Rakos išlaisvinimo jos gyventojai patys spręs, ar prisijungti prie decentralizuotos federalinės sistemos, kurią kurdai sukūrė trijuose šiauriniuose Sirijos regionuose. Tas pats vyks ir Manbidže, kuris dar kol kas nėra dalis kurdų vadovaujamos administracijos, kuri planuoja šiemet ir 2018 m. surengti rinkimus.

„Rakos žmonės yra tie, kurie spręs, ir mes neleisime režimui kištis į jų reikalus“, – tikino O.Aloushas.

Tarybos, kurios jau yra įkurtos tokiuose miestuose kaip Tabka ir Manbidžas, yra sudarytos iš įvairių tautybių atstovų – atsižvelgiant į miesto demografiją. Jos miestus valdo pačios – per komitetus, kurie dirba su švietimu, saugumu, sutaikinimu, prižiūri tarnybas, kurios atsakingos už, pavyzdžiui, elektros ar vandens tiekimą. Dauguma jų narių yra arabai, nors kurdai vaidina didelį vaidmenį sukuriant tarybas, yra svarbūs patarėjai.

Priimti režimo pinigus, bet ne kontrolę

Režimo pajėgos čia ateina vagiliauti, griauti ir kankinti žmonių. Jie negali įžengti į išlaisvintas teritorijas.

Kai kurie savivaldos darbuotojai išlaisvintose teritorijose ir toliau gauna atlyginimus iš režimo – tokią praktiką vietos pareigūnai yra linkę leisti. Tačiau jie brėžia raudoną liniją prieš režimo saugumo pajėgas – nenori joms čia leisti įkelti nė kojos.

„Armija, žvalgyba, teismai, policija – jie yra uždrausti, – teigia O.Aloushas. – Režimo pajėgos čia ateina vagiliauti, griauti ir kankinti žmonių. Jie negali įžengti į išlaisvintas teritorijas.“

JAV pareigūnas „Foreign Policy“ sakė, kad Sirijos režimas ir toliau mokėjo atlyginimus tose vietose, kurios nuo 2012 m. išsprūdo iš jų kontrolės, – tam, kad išlaikytų įtaką ten. Tikėtina, kad taip pat bus ir SDF teritorijose.

„Aišku tai, kad daug sirų nenori, jog grįžtų iki 2011-ųjų egzistavusi Sirija. Tačiau kita vertus, gali išlikti tam tikras ryšys su Damasku, kurį toleruotų dalis sirų ir iš to gautų naudos – pavyzdžiui, algų tarnautojams, mokytojams mokėjimas ir pan.“, – sakė jis.

Civiliai ir pareigūnai išlaisvintuose miestuose taip pat vienbalsiai tikina, kad yra griežtai prieš režimo pajėgų grįžimą į jų miestus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mokykla Rakoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mokykla Rakoje

B.al Assadas tą supranta, ir pastaruoju metu ėmėsi kitos strategijos – mėgina įtikinti kai kurias arabų grupuotes bendradarbiauti su režimu. SDF tą mato ir mėgina užkirsti kelią tokiam režimo siekiui netiesiogiai grįžti į valdžią išlaisvintose teritorijose. SDF tikina, kad tokie kolaborantai bus suimti. „Jie gali vykti į Damaską ir skleisti savo propagandą ten. Išlaisvintose teritorijose draudžiama skelbti bet kokią režimo propagandą“, – tvirtino O.Aloushas.

Švietimas ir moterų teisės

Nors kurdų visuomenėje siekiama vis daugiau dėmesio skirti lyčių lygybei, konservatyvios arabų gentys regione dažnai turi kardinaliai skirtingą požiūrį į moterų teises.

Vietos valdžių problemos – žymiai platesnės nei vien saugumo klausimai. Jiems taip pat reikia spręsti sudėtingus uždavinius dėl mokymosi programų, dėl skirtingo arabų ir kurdų požiūrio į moterų teises.

Kai kuriuose miestuose mokyklose toliau bus dėstoma pagal Sirijos valdžios parengtas programas, tačiau šiek tiek apvalytas – atsisakoma rasistinių, pasenusių temų. Kai kuriems mokytojams algos tebėra mokamos iš valstybės biudžeto, tačiau dauguma jas gauna iš vietos valdžios.

Nors kurdų visuomenėje siekiama vis daugiau dėmesio skirti lyčių lygybei, konservatyvios arabų gentys regione dažnai turi kardinaliai skirtingą požiūrį į moterų teises. Pavyzdžiui, Manbidže ir Tabkoje dar neuždrausta poligamija, nes baiminamasi visuomenės pasipiktinimo. Tačiau Tal Abjade tokia praktika uždrausta.

Sunkus darbas atstatyti

Nors vietos valdžios gali susitvarkyti su rekonstrukcijos užduotimis, joms yra būtina tarptautinė pagalba, kurios taip ir nesulaukia.

Pavyzdžiui, Tabkoje visi pilietinės tarybos nariai dirba savanoriškais pagrindais – nė vienas jų negauna atlygio. Jiems jau pavyko atkurti elektros tiekimą, atstatyti dalį kepyklų, vėl sustyguoti esminių paslaugų tiekimą. Tačiau miesto atstatymas yra už jų galimybių ribos – tam reikia žymiai daugiau finansų. Be to, miesto apylinkėse vis dar gausu paslėptų minų, kurias čia paliko „Islamo valstybė“.

Miesto atstatymas bus ypatingai didelis iššūkis Rakoje. Vietos pareigūnai skaičiuoja, kad ji patyrė žymiai daugiau žalos nei kiti miestai kurdų kontroliuojamose teritorijose.

„Scanpix“/AP nuotr./Raka 2016 m. (viršuje) ir 2017 m. (apačioje)
„Scanpix“/AP nuotr./Raka 2016 m. (viršuje) ir 2017 m. (apačioje)

„Ko mes norime – kad tarptautinės organizacijos padėtų atkurti infrastruktūrą – ligonines, elektrines, geriamo vandens rezervuarus, – teigia vienos iš Tabkos genčių lyderis Ahmadas Sulaimanas. – Amerikiečiai čia atvažiuoja, surengia susitikimus, bet mes iki šiol iš jų nesulaukėme jokios pagalbos.“

Po to, kai Rakos išlaisvinimas bus baigtas, nauja taryba turės išspręsti kelis iššūkius. Ar ji sugebės išlaikyti arabų genčių lojalumą? Ar sugebės teikti paslaugas ir kurti darbo vietas naujai išlaisvintose teritorijose? Režimas gali mėginti pasinaudoti šiais klausimais tam, kad pamintų naujos vietos valdžios autoritetą.

SDF priklausomybė nuo JAV yra šių pajėgų silpnoji vieta.

Rakos likimui įtakos turės ir tai, kaip keisis regione veikiančių jėgų politika Sirijos atžvilgiu. SDF priklausomybė nuo JAV yra šių pajėgų silpnoji vieta. Jeigu Vašingtonas nuspręs pasitraukti iš Sirijos, SDF gali būti priversti tartis su Rusija arba Sirijos valdžia. Be JAV paramos SDF kontroliuojamas teritorijas gali lengvai užpulti Turkija. Kurdų pareigūnai teigia, kad Iranas taip pat čia turi savo kovotojų, kurie priešinasi bet kokiam federalizmui šiaurės Sirijoje.

Visgi kurdų pareigūnai tiki, kad JAV dar ilgus metus laikysis įsipareigojimų. „Amerikos buvimas regione nėra laikinas, nes ji čia turi interesų, – teigė vienas kurdų pareigūnas. – JAV nenori šio regiono palikti Iranui ir Rusijai.“

„Foreign Policy“ rašo, kad net jei JAV ir nenorėtų konfrontuoti su Teheranu ar Maskva, pagrindinis tikslas – neleisti vėl teritorijoje įsigalėti „Islamo valstybei“ – niekur neišnyks artimiausiu metu. Beveik užėmę faktinę grupuotės sostinę, kurdų pareigūnai tiki, jog yra ilgalaikiai Vašingtono partneriai šiame regione. Kaip sakė vienas pareigūnas, „net jeigu IS bus palaužta karine prasme, pavojus išliks, ir JAV jį mėgins sumažinti.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Politologai įvertino pusę kadencijos dirbusį Seimą: tokios nepagarbos nebuvo niekada

Smurto randai

Aktualu

Už mįslingos organizacijos „Lietuvos liberalai“ – buvusio pareigūno šešėlis

24sek

Nauja D.Adomaičio viltis – kaip iš akies luptas „Žalgirio“ sirgalių dievukas

Aktualu

Orai.lt: lietų keis minusinė temperatūra – sulauksime iki 5 laipsnių šalčio

„Ginčas“: ar pasiteisino Luko Lekavičiaus sprendimas palikti „Žalgirį“?

Vardai

Princui Charlesui – 70 metų: ką apie jį papasakojo sūnūs ir žmona naujame dokumentiniame filme?

Aktualu

Prie streiko dėl etatinio pedagogų apmokėjimo jungiasi dar 10 mokyklų

Aktualu

Užsispyrusi Italija renkasi vargšų nacionalizmą: radikalai žino, kad juos gelbės kiti

Pasaulis kišenėje

Kūrybingose fotosesijose – bulterjerė apleistuose pastatuose

Gyvenimas

Vladas slėpė depresiją 10 metų, bet rado jėgų susiimti: „Jaučiausi kaip zombis“

Verslas

Ekspertai pataria: kokį turtą parduoti būtų lengviausia, jei staiga prireiktų pinigų?

24sek

Dainius Adomaitis – apie antibiotikus, žaidėją-klijus ir skambų D.Suttono pareiškimą

Gyvenimas

Gulintis autostradoje vairuotojas meldė pagalbos ir buvo priblokštas greitosios operatorių sprendimų

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ finalininkė Dovilė Rostovskytė: „Dėl savo išvaizdos negalėjau įsidarbinti teatre“

Sportas

Olimpinė karatė: Kodėl čia nelyja medaliais? Ir ar jų reikia?

Vardai

Pabaigos pradžia artėja: paviešintas paskutinio „Sostų karų“ sezono anonsas

Aktualu

Pentagono vadovas žada Lenkijai paramą atremiant potencialią Rusijos grėsmę

Sportas

„Sūduvos“ triumfo įrašas Kroatijoje tapo hitu

Aktualu

Tarptautinėse pratybose „Geležinis Vilkas 2018“ vienu metu sprogo 29 sprogmenys

Naujienos

Aktualu

Politologai įvertino pusę kadencijos dirbusį Seimą: tokios nepagarbos nebuvo niekada

Smurto randai

Aktualu

Už mįslingos organizacijos „Lietuvos liberalai“ – buvusio pareigūno šešėlis

24sek

Nauja D.Adomaičio viltis – kaip iš akies luptas „Žalgirio“ sirgalių dievukas

Gazas

Naujos linijos Panevėžio gatvėse: pažeidėjais tampa ir stovintys, ir važiuojantys

„Ginčas“: ar pasiteisino Luko Lekavičiaus sprendimas palikti „Žalgirį“?

Aktualu

Orai.lt: lietų keis minusinė temperatūra – sulauksime iki 5 laipsnių šalčio

Vardai

Princui Charlesui – 70 metų: ką apie jį papasakojo sūnūs ir žmona naujame dokumentiniame filme?

Aktualu

Prie streiko dėl etatinio pedagogų apmokėjimo jungiasi dar 10 mokyklų

Aktualu

Užsispyrusi Italija renkasi vargšų nacionalizmą: radikalai žino, kad juos gelbės kiti

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ finalininkė Dovilė Rostovskytė: „Dėl savo išvaizdos negalėjau įsidarbinti teatre“

Aktualu

Irenos Šiaulienės „bebrų“ etiketė nežeidžia: nesame nukvakę

Pasaulis kišenėje

Kūrybingose fotosesijose – bulterjerė apleistuose pastatuose

Gyvenimas

Vladas slėpė depresiją 10 metų, bet rado jėgų susiimti: „Jaučiausi kaip zombis“

Gyvenimas

Gulintis autostradoje vairuotojas meldė pagalbos ir buvo priblokštas greitosios operatorių sprendimų

Sportas

Olimpinė karatė: Kodėl čia nelyja medaliais? Ir ar jų reikia?

Vardai

Pabaigos pradžia artėja: paviešintas paskutinio „Sostų karų“ sezono anonsas

Verslas

Ekspertai pataria: kokį turtą parduoti būtų lengviausia, jei staiga prireiktų pinigų?

24sek

Dainius Adomaitis – apie antibiotikus, žaidėją-klijus ir skambų D.Suttono pareiškimą

Aktualu

Pentagono vadovas žada Lenkijai paramą atremiant potencialią Rusijos grėsmę

Vardai

Ypatingos

04:06
09:17

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min