Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gibraltaras piktinasi dėl Ispanijos planuojamo „neandertalietiško“ sienos kirtimo mokesčio

Eilė Gibraltare prie Didžiosios Britanijos sienos
„Reuters" nuotr. / Eilė Gibraltare prie Didžiosios Britanijos sienos
Šaltinis: BNS
0
A A

Gibraltaras griežtai kritikavo Ispanijos grasinimą įvesti 50 eurų mokestį už atvykimą arba išvykimą iš šio mažytės Didžiosios Britanijos užjūrio teritorijos, sakydamas, kad toks „neandertalietiškas požiūris“ primena taktiką, naudotą diktatoriaus Francisco Franco fašistinio režimo.

Didžiosios Britanijos administruojamas kyšulys prie Viduržemio jūros, dažnai vadinamas tiesiog Uola, pareiškė reaguojantis į Ispanijos užsienio reikalų ministro Jose Manuelio Garcios Margallo „karingus“ komentarus duodant interviu, kurį sekmadienį paskelbė konservatyvios pakraipos dienraštis ABC.

„Pareiškimai, priskiriami ABC ponui Margallo, dvelkia praeitimi ir yra grasinantys, tokių nebuvo nuo laikų, kai siena buvo uždaryta. Tai aiškiai primena politiką bei taktiką Gibraltaro atžvilgiu, taikytą Franco fašistinio režimo 6-ame ir 7-ame dešimtmečiais“, – sakoma sekmadienio vakarą paskelbtame Gibraltaro vyriausybės pranešime.

Ispanija 1969 metais uždarė savo sieną su Gibraltaru – vos 6,8 kvadratinių kilometrų ploto teritorija, kurioje gyvena apie 30 tūkst. žmonių. Ji buvo visiškai atidaryta tik 1985 metais.

Ispanijos valdančioji Liaudies partija „mėgina manipuliuoti žiniasklaida, kad išlaikytų savo neandertalietišką požiūrį“, – sakoma Gibraltaro vyriausiojo ministro Fabiano Picardo pranešime.

Kaip nurodo ABS, kalbėdamas apie santykius su Gibraltaru Ispanijos diplomatijos vadovas pareiškė: „Laikas žaidimams baigtas.“

J.M.Garcia Margallo skundėsi, kad Gibraltaras vienašališkai nusprendė pastatyti dirbtinį betoninį rifą aplinkiniuose vandenyse, kuris, pasak Gibraltaro, yra būtinas, siekiant užkirsti kelią neteisėtiems Ispanijos žvejybos laivų įsibrovimams.

Reaguodamas Ispanijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad jo šalis svarstys galimybę įvesti 50 eurų mokestį už atvykimą arba išvykimą iš Gibraltaro, o surinkti pinigai galėtų būti naudoti padėti ispanų žvejams, nukentėjusiems dėl naujojo rifo.

Madridas taip pat ketina apriboti skrydžius į Gibraltarą ir pakeisti įstatymus dėl lošimų internetu, kuris įpareigotų Gibraltarą naudotis Ispanijos serveriais, jeigu jis nori veikti šioje šalyje, suteikiant galimybę Madridui rinkti mokesčius.

Gibraltare įsikūrusios kelios didelės internetinių lošimų bendrovės.

Ispanija perdavė Gibraltarą Didžiajai Britanijai pagal 1713 metų Utrechto sutartį, tačiau jau seniai raginama šią teritoriją grąžinti Madridui. Didžioji Britanija atsisako tai padaryti, argumentuodama, kad Gibraltaro gyventojai nenori būti valdomi Ispanijos.

Naujausias ginčas įsiplieskė po to, kai Gibraltaras apkaltino Ispaniją tyčia stabdant į jos teritoriją įvažiuojančius automobilius ir priekabiai juos tikrinant, dėl ko eilėse tenka laukti iki šešių valandų.

Sekmadienį paskelbtame Didžiosios Britanijos URM pranešime sakoma, kad nebus daroma jokių nuolaidų dėl Gibraltaro suverenumo. Ši teritorija yra itin svarbi strategiškai, nes suteikia galimybę kontroliuoti vienintelį laivybos kelią tarp Viduržemio jūros ir Atlanto vandenyno.

„Mūsų nesutarimai su Ispanija dėl Gibraltaro bus sprendžiami politinėmis priemonėmis per mūsų, Europos Sąjungos partnerių, ryšius, o ne neproporcingomis priemonėmis, tokiomis kaip vilkinamas sienos kirtimas, kurį stebėjome pastarąją savaitę“, – nurodė ministerija.

Priekabus tikrinimas pasienyje buvo atšauktas liepos 29-ąją, kai Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as telefonu kalbėdamasis su J.M.Garcia Margallo išsakė „rimtą susirūpinimą“ dėl to vilkinimo, o Didžiosios Britanijos URM įteikė oficialią protesto notą Ispanijos ambasadoriui Londone.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min