Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 17d. 14:07

Gibraltare „Brexit“ išvakarėse vyks visuotiniai rinkimai

Gibraltaras
123rf.com / Gibraltaras

Gibraltaro vyriausiasis ministras Fabianas Picardo pirmadienį paleido parlamentą ir sušaukė visuotinius rinkimus, kurie turi vykti kitą mėnesį, pareiškęs, kad šiai Jungtinės Karalystės valdomai teritorijai reikia „stiprios lyderystės“ prieš spalio 31-ąją planuojamą Britanijos pasitraukimą iš Europos Sąjungos.

Per spaudos konferenciją F.Picardo pranešė, jog balsavimas vyks spalio 17 dieną, siekiant užtikrinti, kad Ispanijos pietiniame pakraštyje įsikūrusi britų valdoma teritorija turės stiprią vyriausybę, sugebėsiančią susitvarkyti su „Brexit“ pasekmėmis.

„Gibraltarui reikės nusistovėjusios ir stiprios lyderystės prieš „Brexit“, ypač jei taip pat po to bus [rengiami] rinkimai JK ir Ispanijoje“, – pareiškė F. Picardo, 2015 metais išrinktas antrai kadencijai.

JK sprendimas palikti ES atgaivino polemiką dėl ilgą laiką Ispanijos reikštų pretenzijų į šią teritoriją, nors „Brexit“ nepakeis Gibraltaro, britų dar vadinamo Uola, statuso.

Britų premjeras Borisas Johnsonas bandė prastumti parlamente siūlymą rengti pirmalaikius rinkimus, siekiant rasti išeitį iš politinės aklavietės, o Ispaniją taip pat krečia politinė krizė, dėl kurios šaliai gresia jau ketvirti rinkimai per ketverius metus.

Per 2016 metų JK referendumą dėl tolesnės narystės ES Gibraltaras – 30 tūkst. gyventojų turintis nedidelis pusiasalis pietiniame Ispanijos pakraštyje – didele persvara pasisakė už tai, kad šalis liktų bloke.

Tačiau likus šešioms savaitėms iki numatytos „Brexit“ datos vis dar nesusitarta dėl „skyrybų“ sąlygų, ir JK gali palikti Bendriją be jokio susitarimo. Londonas praėjusią savaitę pripažino, kad toks scenarijus itin blogai paveiktų Gibraltarą, nes pasienyje su Ispanija turėtų būti įrengti patikros postai.

„Esame pasirengę“

Nepaisant nuolatinės nežinomybės, F. Picardo tvirtino, kad Gibraltaras yra pasirengęs „bet kokiam „Brexit“ arba [scenarijui, kad nebus] jokio „Brexit“.

„Nenorime palikti Europos Sąjungos, bet jei išstosime, kad ir kokiu keliu išstosime, esame pasirengę“, – sakė jis.

„Mūsų istorijoje nėra buvę momento, kad šios bendruomenės politinės lyderystės pasirinkimas būtų svarbesnis“, – pareiškė vyriausiasis ministras ir pabrėžė, kad gerai išrinkti lyderiai leistų teritorijai „klestėti kaip visuomet klestėdavome“.

Balsavimo Gibraltare data sutampa su dvi dienas truksiančio ES viršūnių susitikimo pradžia Briuselyje. Tai gali būti paskutinė galimybė pasiekti JK ir ES susitarimą.

Gibraltare visuotiniai rinkimai vyksta kas ketverius metus; šiemet balsavimas turėjo vykti metų pabaigoje, bet iki šiol jo data nebuvo skelbiama.

Teritorija turi 17 vietų parlamentą, kuris renkamas pagal mažoritarinę balsavimo sistemą. 10 parlamento narių priklauso vyriausybei, arba valdančiajai koalicijai, o septyni – opozicijai.

Nuo 2011 metų teritorijai vadovauja F.Picardo Gibraltaro socialistų leiboristų partijos (GSLP) ir Gibraltaro liberalų partijos aljansas.

Gibraltarą JK valdo nuo 1713 metų, tačiau Madridas jau seniai reiškė pretenzijas į šią teritoriją ir tvirtino, kad ji turi būti sugrąžinta Ispanijai. Londonas sako nedarysiantis to prieš probritiškų Gibraltaro gyventojų valią.

Gibraltaras pats priima sprendimus visose srityse, išskyrus gynybą ir užsienio politiką.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min