TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Ginčas dėl bulgarų kandidatės į eurokomisarus kelia grėsmę visai Barroso komandai

Manuelis Barroso
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Manuelis Barroso
Šaltinis: BNS
0
A A

Nesutarimai dėl Bulgarijos deleguotos kandidatės į Europos Komisiją padalijo Europos Parlamentą į priešingas politines stovyklas, o šis ginčas kelia grėsmę, jog gali būti nepatvirtinta visa naujoji Jose Manuelio Barroso komanda.

Nesutarimų epicentre atsidūrė buvusi Bulgarijos diplomatijos vadovė Rumiana Jeleva, kuriai teko gintis nuo kaltinimų, kad jos finansinių interesų deklaracija nėra visa, o jos vyras esą susijęs su mafija.

Antradienį R.Jelevai teko atlaikyti smarkų puolimą per klausymus Europos Parlamente, kurių metu įstatymų leidėjai vertino Bulgarijos deleguotos kandidatės tinkamumą užimti komisaro, atsakingo už tarptautinį bendradarbiavimą, humanitarinę pagalbą ir krizių valdymą, postą.

Bene daugiausia dėmesio klausymų metu buvo skirta R.Jelevos sąsajoms su konsultacinės bendrovės „Global Consult“ padaliniu Bulgarijoje, apie kurį kandidatė neužsiminė savo finansinių interese deklaracijoje.

Europos Parlamento Socialistų frakcija paskelbė, jog negali paremti prieštaringai vertinamos kandidatės. Tuo tarpu Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) grupė, kuri yra didžiausia Europarlamente, pareiškė remianti Bulgarijos deleguotą R.Jelevą.

Supykę konservatoriai netgi pagrasino socialistams imtis atsakomųjų priemonių ir blokuoti jų kandidato paskyrimą į kitą postą Bendrijos vykdomojoje institucijoje, jeigu bus atmesta R.Jelevos kandidatūra.

Bulgarijos Vyriausybės vadovas Boiko Borisovas trečiadienį Sofijoje sakė, jog vis dar remia R.Jelevą, tačiau pripažino turintis „planą B“, jei jos kandidatūra bus atmesta.

Jei tai įvyktų, nebūtų patvirtinta visa naujoji J.M.Barroso komanda, kuri jau turėjo pradėti darbą, tačiau jos paskyrimą užvilkino užsitęsęs Lisabonos sutarties ratifikavimo procesas.

Antros pagal dydį Socialistų frakcijos europarlamentarai sakė, jog parašė J.M.Barroso laišką, kuriame reiškiamos rimtų abejonių dėl R.Jelevos kompetencijos eiti pareigas Europos Komisijoje bei jos finansinių interesų.

Socialistų politinės grupės lyderis, vokiečių europarlamentaras Martinas Schulzas „parašė J.M.Barroso, informuodamas jį apie labai rimtas frakcijos abejones dėl Bulgarijos kandidatės“, sakė jo atstovas spaudai Arminas Machmeris.

Raginimai pateikti paaiškinimus dėl R.Jelevos finansinių interesų taip pat buvo perduoti Europos Parlamento juridinei tarnybai.

Europos Parlamente šią savaitę vyksta klausymai, kurių metų vertinami valstybių narių deleguoti 26 kandidatai į naują Europos Komisiją.

Europarlamento nariai negali vetuoti vieno eurokomisaro paskyrimo, tačiau jie gali atsisakyti patvirtinti visą Bendrijos vykdomąją instituciją. Savo sprendimą jie paskelbs kitą savaitę – balsavimas dėl naujos J.M.Barroso komandos paskirtas sausio 26 dieną.Prieš R.Jelevą buvo surengta raganų medžioklė. Parlamentinis vystymosi komitetas nenustatė jokių jai nepalankių faktų.

Europarlamento nariams pasidalijus į priešingas stovyklas dėl Bulgarijos kandidatės, jos ginti stojusi konservatyvi Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) grupė pasmerkė R.Jelevai metamus „nepagrįstus kaltinimus“.

„Prieš R.Jelevą buvo surengta raganų medžioklė. Parlamentinis vystymosi komitetas nenustatė jokių jai nepalankių faktų. (Kairiųjų europarlamentarų) elgesys su ja buvo žeminantis“, – sakė Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) grupės vicepirmininkas Jozsefas Szajeras (Jožefas Sajeras).

Be to, jis užsipuolė Slovakijos deleguotą kandidatą į Europos Komisiją Marošą Šefčovičių, pretenduojantį į tarpinstitucinių santykių ir administravimo komisaro postą, dėl abejonių keliančio jo neigiamo požiūrio į romų mažumą savo šalyje, kurį jis išdėstė 2005 metais.

J.M.Barroso atstovė spaudai sakė, kad Europos Komisijos vadovas „pasitiki visais paskirtaisiais komisarais“.

„Visų paskirtų komisarų deklaracijos buvo nuodugniai patikrintos, kad atitiktų elgesio kodeksą“, – sakė atstovė spaudai Pia Ahrenkilde Hansen.

Tačiau ji pridūrė, kad Europos Komisijoje nėra institucijos, kuri kontroliuotų finansinių interesų deklaracijas.

J.M.Barroso, „žinoma, labai aiškiai leido suprasti, kad turi būti griežtai ir be jokių išlygų laikomasi elgesio kodekso, o deklaracijose privalo būti visa informacija“, įspėjo Europos Komisijos pirmininko atstovė spaudai.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Ginčas

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min