Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 kovo 3d. 18:01

Ginčas dėl Makedonijos pavadinimo: politikų optimizmą temdo makedonų protestai

Protestas Makedonijos sostinėje Skopjė
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Protestas Makedonijos sostinėje Skopjė

Šią savaitę į gatves vėl išėjo tūkstančiai makedonų, besipriešinančių vyriausybės planams pakeisti šalies pavadinimą. Tuo tarpu Europos Sąjungos (ES) pareigūnai viliasi, kad greitai bus išspręstas jau 26 metus besitęsiantis Graikijos ir Makedonijos konfliktas. Kodėl nesutaria kaimynės ir ką apie tai mano Lietuvoje gyvenantys makedonai?

Graikų kilmės amerikiečių žurnalistė Joanna Kakissis portale „National Public Radio“ rašo, kad tiek Graikija, tiek Makedonija konfliktą dėl pavadinimo mato kaip egzistencinį ir nacionalinės tapatybės klausimą.

Anot J.Kakissis, senovės istoriją garbinančiai Graikijai šis klausimas – itin jautrus.

J.Ker-Lindsay: „Graikijoje konfliktui dėl pavadinimo suteikta tiek simbolizmo, kad jis tapo totemiškas. Jis taip įsišaknijo į istoriją ir tapatybę, kad žmonėms nebėra lengva elgtis racionaliai.“

„Graikijoje konfliktui dėl pavadinimo suteikta tiek simbolizmo, kad jis tapo totemiškas, – teigė Balkanų analitikas iš Šv. Marijos universiteto Jungtinėje Karalystėje Jamesas Ker-Lindsay. – Jis taip įsišaknijo į istoriją ir tapatybę, kad žmonėms nebėra lengva elgtis racionaliai.“

Graikija teigia, kad Makedonija turėtų vadintis tik šiaurinis šalies regionas, Antikos laikais buvęs karaliaus Aleksandro Didžiojo tvirtove.

Atėnams Makedonija kultūriškai ir istoriškai visiškai nesusijusi su jokia kita šalimi, įskaitant šiaurinę kaimynę.

1991 m. iširus Jugoslavijai ir Makedonija besivadinusiai respublikai paskelbus nepriklausomybę, šalis į Jungtines Tautas (JT) buvo priimta laikinu Buvusios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos (angl. The Former Yugoslav Republic of Macedonia, FYROM) pavadinimu.

Nors Graikija ir ES palaiko pavadinimą FYROM, daugiau nei 140 šalių, įskaitant Lietuvą, pripažįsta šią Balkanų valstybę kaip „Makedonijos Respubliką“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas Makedonijos sostinėje Skopjė
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas Makedonijos sostinėje Skopjė

Tuo tarpu jau penkerius metus Lietuvoje gyvenantis makedonas Darko Jakimovskis mano, kad pavadinimas FYROM savaime yra oksimoronas. „Kaip kažkas gali būti buvusia respublika to, kas jau nebeegzistuoja?“, – retoriškai klausė D.Jakimovskis.

Nors ir norintis, kad gimtoji šalis vadintųsi Makedonijos Respublika, D.Jakimovskis tikina, jog neverta ginčytis dėl istorijos subtilybių.

„Nesvarbu, kaip jie nuspręs pavadinti šalį, aš visada būsiu makedonas. Nenoriu kalbėti apie istoriją, nes ji labai sudėtinga. Galima ilgai ginčytis dėl istorijos, tačiau manau, kad tai yra beprasmiška“, – pridūrė jis.

Erzina Graikiją

Ankstesnė vyriausybė, vadovaujama ultranacionalisto Nikolos Gruevskio, erzino Graikiją pavadindama oro uostą ir pagrindinį greitkelį Aleksandro Didžiojo vardu, o sostinę Skopję užpildydama karaliaus ir jo tėvų Pilypo II bei Olimpijos skulptūromis.

Tuo tarpu dabartinis premjeras Zoranas Zaevas pažadėjo pervadinti greitkelį ir oro uostą, penktadienį iš jo buvo pašalinta didžiulė bronzinė Aleksandro Didžiojo skulptūra. 2015-aisiais premjeras sakė, kad ankstesnės vyriausybės veiksmai tik „kuria priešus“.

„Scanpix“/AP nuotr./Aleksandro Makedoniečio statula Skopjės oro uoste
„Scanpix“/AP nuotr./Aleksandro Makedoniečio statula Skopjės oro uoste

Su juo sutinka ir makedonas D.Jakimovskis.

„Pirmiausia manau, kad diskusijos tęsiasi pernelyg ilgai – 26 metai yra per daug. Manau, kad abi šalys nepakankamai norėjo rasti sprendimą, Graikija galbūt turėjo pernelyg aukštus reikalavimus.

Tuomet Makedonija pradėjo demonstruoti priešiškumą pervadindama oro uostą ir greitkelį Aleksandro Didžiojo vardu. Apskritai, kas suteikia pavadinimą greitkeliui?“, – 15min sakė jis.

„Scanpix“/AP nuotr./Opozicijos lyderis Zoranas Zaevas
„Scanpix“/AP nuotr./Opozicijos lyderis Zoranas Zaevas

Z.Zaevas ir Graikijos premjeras Aleksis Cipras svarsto sudėtinius šalies pavadino variantus – t. y. prie „Makedonijos“ pridedant geografinę reikšmę turintį papildomą žodį.

Tarp pateiktų pasiūlymų – „Aukštutinė Makedonija“, „Šiaurės Makedonija“, „Vardaro Makedonija“ ir „Makedonija-Skopjė“.

Kol Graikijos ir Makedonijos premjerai bando ieškoti sprendimo, šalyje netyla protestai. Antradienį į sostinės Skopjė gatves išėjo tūkstančiai makedonų. Iškėlę Makedonijos valstybės vėliavos spalvomis išmargintus skėčius, jie skandavo: „Tegyvuoja Makedonija!“ ir „Makedoniečiai!“

„Scanpix“/AP nuotr./Protestas Makedonijos sostinėje Skopjė
„Scanpix“/AP nuotr./Protestas Makedonijos sostinėje Skopjė

Protestuotojai reikalavo nutraukti šiuo metu vykstančias Skopjės ir Atėnų derybas, jose dalyvaujantis Makedonijos užsienio reikalų ministras Nikos Kotzias net sulaukė grasinimų nužudyti.

Vargas dėl NATO ir ES

Atėnai, grasinę vetuoti Makedonijos prisijungimą prie NATO ir galintys blokuoti jos siekį įstoti į Europos Sąjungą, ginčija kaimynės teisę naudoti savo pavadinimą, nes tai esą gali reikšti teritorines pretenzijas į Graikijos istorinį šiaurinį regioną, irgi vadinamą Makedonija.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Didžiulė Europos Sąjungos vėliava
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Didžiulė Europos Sąjungos vėliava

Atėnai ginčija kaimynės teisę naudoti savo pavadinimą, nes tai esą gali reikšti teritorines pretenzijas į Graikijos istorinį šiaurinį regioną, irgi vadinamą Makedonija.

D.Jakimovskis: „Nemanau, kad jie tai spės padaryti iki birželio. Pirmiausia todėl, kad norint pakeisti šalies pavadinimą, reikia pakeisti konstituciją. Tam reikėtų dviejų trečdalių parlamentarų pritarimo arba referendumo.“

Paklaustas, ar ginčas galėtų būti išspręstas iki Bulgarijos pirmininkavimo ES pabaigos birželį, bendrijos plėtros komisaras Johannesas Hahnas sakė, kad jis „tuo tvirtai įsitikinęs“.

Tuo tarpu D.Jakimovskis tokiais žodžiais abejoja.

„Nemanau, kad jie tai spės padaryti iki birželio. Pirmiausia todėl, kad norint pakeisti šalies pavadinimą, reikia pakeisti konstituciją. Tam reikėtų dviejų trečdalių parlamentarų pritarimo arba referendumo“, – 15min sakė jis.

Makedonas teigia, kad žmonės nėra tinkamai informuojami – daugelis nežino, kad net ir pakeitus šalies pavadinimą, Makedonija netaptų ES nare mažiausiai iki 2025 metų. Be to, šį sprendimą turi priimti visos Bendrijai priklausančios šalys.

Makedonijai netapus NATO ir ES nare, iš to naudos gautų Rusija, siekianti išplėsti įtaką Balkanuose ir besipriešinanti Aljanso ekspansijai Europoje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikijos premjeras Aleksis Cipras
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikijos premjeras Aleksis Cipras

Graikijos interesai

„Bloomberg“ rašo, kad A.Ciprui Makedonijos vardo pakeitimas reikštų užsienio politikos pergalę siekiant užtikrinti saugumą įtampos kupinoje Europos dalyje. Be to, taip jis galėtų pagerinti įvaizdį prieš kitąmet vyksiančius rinkimus.

Anot I.Armakolo, populistai politikai graikams nepaaiškina, kad konfliktas tik silpnina Graikijos įtaką Balkanuose ir už jų ribų.

Graikija – viena didžiausių užsienio investuotojų mažojoje kaimynėje, graikų kompanijos kontroliuoja Makedonijos naftos perdirbimo gamyklą ir antrą didžiausią banką.

Tuo tarpu Makedonijos universiteto Graikijoje profesorius Ioannis Armakolas portalui NPR teigė, kad Graikijos politikai naudojasi šiuo klausimu siekdami politinės naudos ir pakurstyti nacionalizmą.

Anot I.Armakolo, jie graikams nepaaiškina, kad konfliktas tik silpnina Graikijos įtaką Balkanuose ir už jų ribų.

Atėnų politinės analizės portalo „Macropolis“ redaktorius Nickas Malkoutzis rašo, kad dauguma graikų yra tvirtai įsitikinę, jog „įmanoma kažkokia diplomatinė gudrybė, o faktas, kad daugiau nei 100 šalių jau pripažįsta „Makedonijos Respublikos“ pavadinimą, gali kažkokiu būdu būti atšauktas arba ignoruojamas“.

„Tai – atitrūkimas nuo realybės“, – mano N.Malkoutzis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Klimatologas: ar po 20 metų vis dar turėsime pajūrį ir ko tikėtis iš šios vasaros

Pasaulis kišenėje

Metų keliautojos titulą atnešusi Ievos istorija: kemperis, 9 mėnesiai ir keturi JAV kampai

Sportas

Liūdnas lenkų startas Maskvoje – įsimušė į savus vartus ir pralaimėjo

Gazas

Lietuvių viltys dalyvauti 2019 m. Dakaro ralyje gali žlugti: Peru nori trauktis

Verslas

Svarstymai Seime: jei sprogtų Astravo atominė elektrinė, medikai pabėgtų

Įspūdinga LKL žiedų valdovo kelionė: Paulius Jankūnas dabar ir prieš 14 metų

Kultūra

Knygos recenzija. Dainiaus Žičkaus „Stabmeldžio memuarai“, arba Ekspedicija į pragarą

Sportas

Intriguojanti akistata: Rusija – Egiptas

Vardai

Greta Lebedeva parduoda vestuvinę suknelę: „Ilgai svarsčiau, ar perleisti kitai nuotakai“

Aktualu

Kalinys suabejojo teisingumo ministru: „Spragos ryšio blokavime paliekamos specialiai“

Gyvenimas

Jaučiatės pavargę, be energijos? Susirūpinkite, ką valgote vakare

Aktualu

Panevėžio miesto savivaldybę krėtę STT agentai sulaikė ne tik merą, bet ir kelis verslininkus

Aktualu

Interpeliacija aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui žlugo

Vardai

Tautvydas Sabonis su žmona Paulina Olivia pirmąsias vedybų metines švenčia Madeiroje

Gazas

Už popiežiaus Jono Pauliaus II „Ford Escort“ prašo rekordinės sumos

Vardai

Anžela ir Žygimantas Gečai kūdikio laukimą įamžino prie jūros: „Nekantraujame jį apkabinti“

Aktualu

Seime aršūs debatai dėl KGB bendradarbių viešinimo: „Visi, kurie balsuosit už šitą projektą, padėsit Kremliui“

Pasaulis kišenėje

Iš itin uždaros šalies grįžęs lietuvis: žmonės puola vykdyti bet kokį prezidento leptelėjimą

24sek

Europos taurėje kitą sezoną žais tik viena Lietuvos komanda

Aktualu

Po kalinių vakarėlio Kybartuose krito pataisos namų direktoriaus ir skyriaus vadovo galvos

Naujienos

Interviu 24sek

Jonas Valančiūnas – apie Šarą NBA, pagautą ryklį ir kodėl sveikino „Žalgirį“

Sportas

Intriguojanti akistata: Rusija – Egiptas

Gyvenimas

Klimatologas: ar po 20 metų vis dar turėsime pajūrį ir ko tikėtis iš šios vasaros

Kultūra

Kaunas siekia atsirasti Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo žemėlapyje

Vardai

Po piršlybų ant žirgo, gydytojai Darius Rauba ir Donata Šukytė į vestuvių puotą vyko troleibusu

Įspūdinga LKL žiedų valdovo kelionė: Paulius Jankūnas dabar ir prieš 14 metų

Aktualu

Kas sieja škotus su Lietuva?

Pasaulis kišenėje

Metų keliautojos titulą atnešusi Ievos istorija: kemperis, 9 mėnesiai ir keturi JAV kampai

Kultūra

Knygos recenzija. Dainiaus Žičkaus „Stabmeldžio memuarai“, arba Ekspedicija į pragarą

Gazas

Lietuvių viltys dalyvauti 2019 m. Dakaro ralyje gali žlugti: Peru nori trauktis

Verslas

Svarstymai Seime: jei sprogtų Astravo atominė elektrinė, medikai pabėgtų

Vardai

Tautvydas Sabonis su žmona Paulina Olivia pirmąsias vedybų metines švenčia Madeiroje

Sportas

Liūdnas lenkų startas Maskvoje – įsimušė į savus vartus ir pralaimėjo

Aktualu

Kalinys suabejojo teisingumo ministru: „Spragos ryšio blokavime paliekamos specialiai“

Gyvenimas

Jaučiatės pavargę, be energijos? Susirūpinkite, ką valgote vakare

Aktualu

Panevėžio miesto savivaldybę krėtę STT agentai sulaikė ne tik merą, bet ir kelis verslininkus

Vardai

Anžela ir Žygimantas Gečai kūdikio laukimą įamžino prie jūros: „Nekantraujame jį apkabinti“

Vardai

Greta Lebedeva parduoda vestuvinę suknelę: „Ilgai svarsčiau, ar perleisti kitai nuotakai“

Seime antradienį svarstytas siūlymas paviešinti su KGB bendradarbiavusius asmenis jau nuo kitų metų pradžios. Šį siūlymą palaikantys Seimo nariai tikina, kad itin svarbu paviešinti KGB bendradarbius dėl visuomenėje vis kylančių spekuliacijų. Oponentai kritikuoja sprendimą, pabrėždami, jog tokiu būdu bus paviešinti tie asmenys, kurie tikėdamiesi konfidencialumo prisipažino ir suteikė daug naudingos informacijos Lietuvos saugumo tarnyboms.
Aktualu

Seime aršūs debatai dėl KGB bendradarbių viešinimo: „Visi, kurie balsuosit už šitą projektą, padėsit Kremliui“

Gazas

Už popiežiaus Jono Pauliaus II „Ford Escort“ prašo rekordinės sumos

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Parašykite atsiliepimą apie 15min