Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 14d. 10:38

Gorbačiovas apgailestauja, kad žlugo SSRS, ir steigia partiją

Michailas Gorbačiovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Michailas Gorbačiovas

Pirmasis SSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas apgailestauja, kad subyrėjo Sovietų Sąjunga, ir ketina grįžti į politiką.

Kaip rašo britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė, jis ketina dalyvauti steigiant nepriklausomą demokratų pakraipos politinę partiją.

Spaudos konferencijoje, skirtoje 1-ojo SSRS liaudies deputatų suvažiavimo 20-osioms metinėms, M.Gorbačiovas išsamiau nepasakojo apie naujos partijos steigimą, bet sakė, kad iniciatyvinė grupė jau sudaryta.

„Ši grupė jau išaugo ir bus iniciatyvinis komitetas, – paaiškino politikas. – Mes jau gavome daugiau kaip 10 tūkst. savo šalies piliečių laiškų.“

Kaip konstruktyvaus požiūrio į Rusiją pavyzdį M.Gorbačiovas nurodė naujo JAV prezidento Baracko Obamos poziciją.

Oficialiai apie naujos politinės partijos steigimą bus paskelbta artimiausiomis dienomis.

Pasak M.Gorbačiovo, atgaivinti Sovietų Sąjungą yra nerealu.

Vienintelė galimybė turėti buvusioje sovietinėje erdvėje jėgą, su kuria skaitysis Europa, įsitikinęs jis, tai įgyvendinti bendros ekonominės erdvės, kurioje dalyvautų keturios valstybės – Rusija, Ukraina, Baltarusija ir Kazachstanas, – idėją.

Tačiau, kaip pripažino M.Gorbačiovas, galimybės įgyvendinti šį projektą nedidelės.

„Dabar pas mus tokie lyderiai, kad su jais košės neišvirsime“, – sako buvęs SSRS lyderis.

M.Gorbačiovas pasiūlė keturių šalių visuomenės atstovams padaryti pareiškimą, kuriame visiškai būtų pripažinti visi Belovežo susitarimo rezultatai, tarp jų – teritorijos pasidalijimas, bet „su sąlyga, kad drauge bus įkurta bendra ekonominė erdvė su institucijomis jos reikalams spręsti“.

Spaudos konferencijoje M.Gorbačiovas teigė, jog nenorėjo, kad subyrėtų Sovietų Sąjunga.

„Aš manau, kad SSRS buvo galima išsaugoti ir reikėjo išsaugoti, bet pralaimėjo šalininkai“, – sakė jis.

M.Gorbačiovo nuomone, jau 1989 metais SSKP buvo nevieninga partija, o „stogas, po kuriuo buvo kelios srovės: ir komunistai, ir socialdemokratai, ir krikščionys, ir respublikonai, ir taip toliau“.

M.Gorbačiovas mano, kad tuo pasinaudojo Sąjungos išsaugojimo priešininkai su Borisu Jelcinu priešakyje ir pasiūlė Nepriklausomų Valstybių Sandraugos idėją, kuri, M.Gorbačiovo nuomone, buvo apgaulė.

Buvo skelbiama, pažymėjo jis, kad tai bus „susivienijimas, sandrauga, kurioje, be centrinės valstybės, visa kita liks – ginkluotosios pajėgos, valiuta, finansų politika, tarptautinės politikos koordinavimas“.

„Nieko iš to... tai buvo apgaulė“, – sakė buvęs SSRS prezidentas.

M.Gorbačiovas kritikavo Europos šalių požiūrį į Rusiją, sakydamas, kad Europos Sąjunga nemėgina suprasti Rusijos, jos veiksmų motyvacijos.

„Mes turime pasiekti, kad Europa suprastų Rusiją. Bet kol kas to nėra“, – sakė jis.

Kaip konstruktyvaus požiūrio į Rusiją pavyzdį M.Gorbačiovas nurodė naujo JAV prezidento Baracko Obamos poziciją.

Buvusio prezidento nuomone, B.Obama yra pasirengęs bendradarbiauti su Maskva, nors ir yra problemų abiejų šalių santykiuose.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min