Dabar populiaru
Publikuota: 2009 lapkričio 3d. 19:58

Gorbačiovas didžiuojasi savo vaidmeniu nugriaunant Berlyno sieną

Michailas Gorbačiovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Michailas Gorbačiovas

Buvęs Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas antradienį pareiškė, kad jis didžiuojasi savo vaidmeniu prieš 20 metų nugriaunant Berlyno sieną. Jis taip pat atmetė kai kurių rusų reiškiamus kaltinimus, kad jis sugriovė sovietinę imperiją.

„Aš didžiuojuosi, kad mes – Vakarų ir Rytų Europos šalys – sugebėjome atsižvelgti vienos į kitų interesus, ir tokiu būdu ši labai skaudi situacija buvo išspręsta“, – sakė M.Gorbačiovas. M.Gorbačiovas nurodė, kad valstybių lyderiai neturėjo kitokio pasirinkimo, kaip tik suvienyti padalintą Vokietiją.

78–erių M.Gorbačiovas gerbiamas Vakaruose, tačiau dažnai kritikuojamas Rusijoje už savo politiką, kuri atvedė šalį į ekonominį chaosą ir sugriovė Sovietų Sąjungą.  Jis didžiavosi, kad jėga nepamėgino nuslopinti devinto dešimtmečio pabaigoje Rytų Europos šalyse prasidėjusį pasipriešinimą komunistiniams režimams. Šių įvykių kulminacija buvo Berlyno sienos griuvimas 1989 metų lapkričio 9 dieną.

Rytų ir Vakarų Vokietijas dalinančios sienos nugriovimas 1990 metais baigėsi Vokietijos suvienijimu.  „Jeigu Sovietų Sąjunga būtų panorėjusi, ji galėjo sukliudyti susijungimui. Ir kas tada būtų atsitikę? Nežinau. Galbūt būtų kilęs III pasaulinis karas“, – svarstė M.Gorbačiovas, laisvai bendraudamas su grupe žurnalistų.

M.Gorbačiovas taip pat kritikavo Jungines Valstijas, kurios, pasak jo, po šaltojo karo išgyvena „nugalėtojo kompleksą“, demonstruodamos savo galią Europai ir visam pasauliui.  „Amerikiečiai turi suprasti, kad jų monopolija baigėsi“, – anksčiau antradienį kalbėjo M.Gorbačiovas, Maskvoje savo fonde pristatydamas JAV milijardieriaus ir buvusio žiniasklaidos magnato Tedo Turnerio (Tedo Ternerio) atsiminimų knygą.

„Tačiau Amerika rengiasi ilgai lyderystei ir siekia būti labai įtakinga – tai faktas, patinka jums tai ar ne“, – sakė M.Gorbačiovas.  M.Gorbačiovas gyrė JAV prezidentą Baracką Obamą, kuris nori pagerinti Jungtinių Valstijų įvaizdį pasaulyje bei sustiprinti JAV ir Rusijos santykius, kuriems pakenkė jo pirmtako George W. Busho politika.

Lygindamas B.Obamos pastangas su savo devintajame dešimtmetyje vykdyta „pertvarka“ arba „perestroika“ Sovietų Sąjungoje, M.Gorbačiovas pareiškė, kad B.Obamos laukia sunkesnis uždavinys.  „Nepavydžiu Obamai, nes manau, kad pakeisti ir “pertvarkyti„ Ameriką sunkiau nei pakeisti Sovietų Sąjungą“, – kalbėjo M.Gorbačiovas.

„Linkiu amerikiečiams sėkmės. Manau, kad šio prezidento žingsniams reikia amerikiečių palaikymo“, – pridūrė jis. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min