TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gore aktyviau veikia Talibano kovotojai, tačiau Lietuvos kariškiai situacijos nedramatizuoja

Afganistanas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Afganistanas
Šaltinis: BNS
0
A A

Afganistano Goro provincijos pietuose aktyviau veikia Talibano kovotojai, puolantys vietos saugumo pajėgas ir taikius gyventojus, sako pareigūnai.

Provincijos atkūrimo grupei (PAG) vadovaujančios Lietuvos kariškiai situacijos teigia nedramatizuojantys.

Afganistano naujienų portalas „Pajhwok Afghan News“ praėjusią savaitę pranešė, kad Goro provincijos Pasabando rajone nuo talibų sprogstamųjų užtaisų jau žuvo 18 žmonių, o dėl jų veiksmų veikia tik 1 iš 46 mokyklų.

Pasak cituojamo Pasabando rajono vadovo Mohammado Nasimo Kohzado, šioje vietovėje yra 110 policininkų, o priešiškų kovotojų skaičius siekia 400, todėl prašoma atsiųsti daugiau saugumo pajėgų.

Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Algis Vaičeliūnas BNS sakė abejojantis, kad Pasabande gali būti susitelkę tiek talibų kovotojų, nors pripažino, jog saugumo situacija šiame rajone ir likusioje Goro provincijoje gerokai skiriasi.

„Mūsų turima informacija neatitinka teiginių apie žuvusiuosius, kurie nurodyti straipsnyje. (...) Mūsų duomenimis, per pastaruosius dvejus metus nuo sprogstamųjų užtaisų Pasabande žuvo 4 žmonės“, – BNS sakė A.Vaičeliūnas.

„Nėra žinoma, kiek kovotojų gali nuolat būti Pasabando rajone. Pietiniuose Goro provincijos rajonuose pastebima tik atvykusių iš pietinių šalies provincijų grupių, kurių sudėtis būna apie 30, kartais iki 50 asmenų. Naujausiais duomenimis, Pasabando rajone yra 82 policijos pareigūnai, bet nežinome, kiek yra saugumo pareigūnų“, – aiškino generolas.

Pasak jo, Pasabando rajone saugumo situacija pablogėjo ne per pastaruosius mėnesius ar metus, o visąlaik buvo prastesnė nei likusioje provincijos dalyje. Talibų Goro pietuose, anot kariškio, pastebėta dar 2006 metais, tačiau 2009 metų pabaigoje jie ėmė veikti aktyviau.

Liepos pabaigoje talibai nesėkmingai bandė užimti Pasabando policijos būstinę.

„Buvo manoma, kad jie ten atvyksta persigrupuoti, peržiemoti, pailsėti, galbūt treniruoti savo kovotojų, tačiau iki šiol jie nekeldavo problemų vietos valdžiai ir vietos policijai. Pastarasis įvykis liepos pabaigoje parodė, kad jie bando būti aktyvesni ir organizuoti išpuolius prieš vietos valdžią bei policininkus“, – kalbėjo A.Vaičeliūnas.

Generolo teigimu, priešiškų pajėgų aktyvesni veiksmai Gore Lietuvos kariškių nenustebino, nes to ir buvo tikimasi koalicinėms pajėgoms vykdant dideles operacijas pietinėse Afganistano provincijose.

„Mes jau pernai manėme, kad Goro provincijoje, ypač Pasabando rajone, saugumo situacija gali pablogėti, nes talibų kovotojai eis į šiaurę – saugesnį rajoną, kur nevykdomos koalicinių pajėgų operacijos. Jiems, kaip ir anksčiau, reikia saugios vietos pailsėti. Pasabandas yra saugi vieta“, – sakė A.Vaičeliūnas.

„Tai gali būti susiję su bendra Talibano politika, kad reikia parodyti, jog stabilių ir saugių regionų Afganistane nėra. Rugsėjį bus parlamento rinkimai, tai vėl gali būti įvairių interesų tiek vietos vadų, tiek kovotojų – gąsdinti gyventojus, kad nedalyvautų rinkimuose“, – dėstė generolas.

Lietuvos kariai, anot jo, 2010 metais į Pasabandą nebuvo nuvykę nė karto, nes nesant galimybės užsitikrinti kovinio palaikymo tai daryti uždraudė gretimoje Herato provincijoje esančios Vakarų regioninės vadavietės vadas.

„Goro provincijoje mūsų PAG atlieka saugumo užtikrinimo civiliams funkciją, tai nėra koviniai vienetai, kurie vykdo kovinius veiksmus. Goro provincijoje tokių vienetų nėra. Jei mūsų civiliniam elementui, kuris vykdo paramos ar infrastruktūros plėtros projektus, reikėtų vykti į Pasabandą, tai reikėtų derinti su Vakarų regionine vadaviete“, – aiškino A.Vaičeliūnas.

Pasak jo, Lietuvos kariai gali patruliuoti ten, kur yra geresnė saugumo aplinka. Jei saugumo situacija visoje Gore pasiektų Pasabando rajono lygį, A.Vaičeliūno teigimu, vien tik Lietuvos karių nebeužtektų ir provincijoje reikėtų dislokuoti kovinius dalinius.

„Vakarų regioninėje vadavietėje turime užduočių vykdymo dalinius, kurie yra pasirengę kovoti su priešiškomis pajėgomis. Afganistano saugumo pajėgos yra išsidėsčiusios gretimoje Herato provincijoje. Galima būtų permesti juos. Taip buvo pernai prieš prezidento rinkimus, Goro provincijoje buvo dislokuota kuopa. Taip pat buvo dislokuota italų karių kuopa“, – teigė generolas.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad situacija įdėmiai stebima ir šiuo metu būtinybės Gore dislokuoti papildomų pajėgų nėra.

„Mūsų vertinimu, saugumo situacija Goro provincijoje yra pakankamai stabili. Pasabande mes matome kitokį vaizdą negu Čagčarane, bet jis visada buvo kitoks. Jeigu keliame klausimą, ar į Goro provinciją turi būti permetami koalicinių pajėgų užduočių vykdymo daliniai arba Afganistano kariniai vienetai, to poreikio šiandien nematau“, – tvirtino Jungtinio štabo viršininkas.

Nors talibai Gore tapo pastebimesni, A.Vaičeliūnas sakė, kad PAG užduotys lieka tos pačios kaip 2005 metais.

„Kadangi tai yra taikos misijos dalinys, kuris užtikrina civilių apsaugą ir remia vietos valdžios veiklą, įvairių projektų vykdymą, mes Goro provinciją turime atkurti, o ne joje kariauti. Tai yra pagrindis mūsų PAG ir užduočių vykdymo dalinių skirtumas“, – aiškino kariškis.

Goro (PAG) tarnauja ir dirba apie 150 Lietuvos karių bei civilių.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min