Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 9d. 13:26

Goro provincijos pietuose – bendra stambaus masto Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų ir Lietuvos karių operacija

Stebimas mušio laukas
Lino Genio nuotr. / Stebimas mušio laukas

Pirmadienį Goro provincijos pietiniuose rajonuose baigėsi bendra Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų vadovaujama Lietuvos karių ir Afganistano nacionalinės armijos ir policijos pareigūnų operacija, kodiniu pavadinimu „Rudens vėsa“. Rugsėjo 23 d. prasidėjusioje operacijoje dalyvavo beveik 600 karių – per 400 Afganistano nacionalinės armijos, daugiau nei 100 Goro policijos pareigūnų, taip pat Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės (PAG-15) , Lietuvos karinių patarėjų ir Policijos patarėjų grupių karių ir apie 150 kovinio transporto ir technikos vienetų.

Operaciją „Rudens vėsa“ planavo ir jai vadovavo Afganistano nacionalinės saugumo pajėgos. Šia operacijos buvo siekiama plėsti centrinės vyriausybės ir saugumo pajėgų įtaką Goro provincijos pietuose, nustatyti sukilėlių buvimo vietas ir jų aktyvumą regione, įvertinti saugumo situaciją, susitikti su vietos valdžios atstovais ir aptarti rajono gyventojams rūpimus klausimus ir opiausias problemas.

Suplanuotos užduotys buvo vykdomos pietiniuose Goro provincijos Do Laineh ir Pasaband rajonuose, kurie nuo PAG stovyklos Čagčarane nutolę apie 130 kilometrų. Afganistano nacionalinės armijos kariams operacijos metu buvo pavesta kovoti su sukilėliais, tuo tarpu Policijos pajėgos turėjo atlikti pastatų apiešką  ir  sukilėlių sulaikymą.

„Tai pirmoji tokio masto ir techninių galimybių operacija Goro provincijoje. PAG tikslingai siekė, kad Goro provincijoje būtų dislokuotos dar didesnės saugumo pajėgos ir šiuo metu turime kandako (bataliono) dydžio vienetą. Šiandien matome rezultatus – vietos kariškiai ir policininkai savarankiškai planuoja ir vykdo operacijas užtikrindami saugumą provincijoje“, – sakė PAG-15 vadas pulkininkas Artūras Radvilas.

Į Goro  provinciją iš Herate esančio 207 „Pergalės“ (persų kalba „Zabar“) korpuso dislokuotą  kandaką sudaro apie 300 pėstininkų, žvalgų kuopa, išminavimo padalinys, logistikos paramos vienetas. Kartu su bataliono kovos grupe Čagčarane dislokuota „Zabar“ korpuso 1-osios brigados štabo dalis, padedanti planuoti ir valdyti operacijas. Pajėgos yra ginkluotos lengvaisiais pėstininkų ginklais, kulkosvaidžiais, rankiniais granatsvaidžiais, stambaus kalibro patrankomis, naudoja šarvuotą kovos techniką ir visureigius.

Goro provincijoje su PAG kariais veikiančios Lietuvos karinių ir policijos patarėjų grupės  konsultuoja Afganistano nacionalinėms saugumo pajėgas, padeda organizuoti kursus ir mokymus, perteikia Afganistano kariams ir policininkams savo patirtį ir žinias. Šių grupių kariai  kartu  Goro provincijos saugumo pajėgomis taip pat dalyvauja bendrose operacijose.

Lietuvos karinių patarėjų grupę sudaro įvairių sričių Lietuvos kariuomenės karinio rengimo instruktoriai, o Policijos patarėjų grupėje tarnauja Lietuvos karo policijos ir Viešojo saugumo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos pareigūnai.

Šiuo metu tarnybą Lietuvos vadovaujamoje Goro provincijos atkūrimo grupėje atlieka penkioliktoji karių pamaina, kuri suformuota daugiausia iš Didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotojo pėstininkų bataliono karių. Tai jau antroji PAG Lietuvos karių pamaina, kurios pagrindą sudaro Birutės bataliono kariai – dalinio kovinė vėliava Afganistane plevėsavo 2008 metais.

Lapkritį PAG-15 pakeis šiuo metu pasiruošimą misijai bebaigianti 16-oji Lietuvos karių pamaina, o kitų metų gegužę – pasirengimą taip pat jau pradėjusi Lietuvos karių misiją Provincijos atkūrimo grupėje užbaigsianti 17-oji Lietuvos karių pamaina.

Goro provincijos atkūrimo grupės stovykloje Čagčarane kartu su Lietuvos kariais ir civiliais tarnauja ir dirba Gruzijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos, Suomijos, Čekijos, Ukrainos, Kroatijos ir Bulgarijos atstovai. PAG civilinis elementas sudarytas iš Lietuvos, Japonijos ir JAV biurų, atstovaujančių savo valstybių vyriausybėms ir vykdančių vystomojo bendradarbiavimo programas bei projektus.

Afganistane vis labiau įsibėgėjant atsakomybės už saugumo užtikrinimą vietos pajėgoms perdavimo procesui, planuojama iki 2013 m. pabaigos išvesti Lietuvos karius iš Afganistano Goro provincijos ir užbaigti Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės veiklą.

Lietuvos vadovaujama tarptautinė provincijos atkūrimo grupė Gore savo veiklą pradėjo 2005 metais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Naujienos

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:12
01:07
01:46

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min