Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Graikija priėmė griežto taupymo priemones, miestuose neramumai

Riaušės Atėnuose
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Riaušės Atėnuose
Šaltinis: BNS
0
A A

Graikijos parlamentas patvirtino itin nepopuliarias biudžeto taupymo priemones pirmadienio naktį, kad gautų antrąją Europos Sąjungos ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) finansinės programos dalį, kuri turi padėti šaliai išvengti nekontroliuojamo nemokumo.

Priėmus biudžeto taupymo priemones, į Atėnų ir kitų Graikijos miestų gatves išėjo dešimtys tūkstančių nepatenkintųjų. Graikijos sostinėje padegti daugelis kino teatrų, parduotuvių, bankų, kavinių, vyksta protestuotojų susirėmimai su policija.

Tokį didžiulį nepasitenkinimą sukėlė drakoniškų taupymo priemonių priėmimas – darbo užmokesčių, pensijų apkarpymas, darbo vietų sumažinimas. Būtent tokios kainos paprašė tarptautiniai kreditoriai už 130 mlrd. finansinę pagalbą, kuri būtina, kad Atėnai galėtų išvengti nekontroliuojamo nemokumo.

Remiantis policijos pranešimais, Atėnų centre maždaug 150 parduotuvių buvo nusiaubtos, o 34 pastatai – padegti. Valstybinė televizija pranešė, kad riaušės išplito į turistines Korfu ir Krito salas, taip pat šiaurinius Salonikų miesto rajonus.

Už naujų biudžeto taupymo priemonių priėmimą balsavo 199 deputatai iš 300. 43 socialistai ir konservatoriai atvirai prieštaravo įstatymo projektui, už tai buvo nedelsiant pašalinti iš savo partijų.

Parlamento patvirtintos taupymo priemonės numato 22 proc. sumažinti minimalųjį darbo užmokestį (jaunimui iki 25 metų – 32 proc.), sumažinti pensijas 7-15 proc., sumažinti išlaidas medicinai 1,1 mlrd. eurų, karines išlaidas – 300 mln. eurų, išlaidas vietos administracijai ir rinkimams – 270 mln. eurų, taip pat sumažinti valstybės investicijas 400 mln. eurų.

Už parlamento sienų per deputatų balsavimą buvo tikra sumaištis.

„Reuters“ fotografas pranešė, kad matė liepsnos apimtus pastatus Atėnų centre ir didžiulius, kylančius į padangę dūmų stulpus.

„Mes stovime sugriovimo akivaizdoje. Mūsų šalis, mūsų namas pasiruošę sudegti. Atėnų centras liepsnoja. Mes negalime leisti populizmui sudeginti mūsų šalį“, – sakė Kostis Chatzidakis, Graikijos konservatorių partijos atstovas parlamente.

Ore už parlamento ribų tvyrojo ašarinės dujos – jomis policija mėgino išvaikyti jaunuolius, kurie laužė marmurines baliustradas ir mėtė butelius su degiuoju skysčiu.

Išsigandę graikai ir turistai bėgo akmenimis grįstomis gatvėmis, slėpdamiesi viešbučių vestibiuliuose nuo dujų debesų Atėnų centre. Valstybinis televizijos kanalas NET pranešė, kad pogromai vyko naktį Heraklione, Krito sostinėje, taip pat Volo ir Arinijo miestuose centrinėje Graikijoje.

Parlamento patvirtintas įstatymo projektas numato sumažinti biudžeto išlaidas 3,3 mlrd. eurų tik šiais metais.

Graikija būtų sužlugdžiusi paskutinį terminą – gruodžio 17 dieną, kai ji turi pateikti privatiems kreditoriams siūlymą dėl obligacijų pakeitimo, jeigu parlamentas nebūtų patvirtinęs naujų taupymo priemonių.

Daugelis graikų mano, kad jų gyvenimo lygis ir taip jau smarkiai nukentėjo, o naujos taupymo priemonės tik padidins jų vargus.

„Užteks!“ – sakė 89-erių Manolis Glezas, nacionalinis didvyris, vienas žinomiausių Graikijoje „kairiųjų“ atstovų.

„Jie nežino, ką reiškia Graikijos liaudies sukilimas. O Graikijos liaudis, nepriklausomai nuo ideologijos, sukils.“

M.Glezas yra Graikijos nacionalinis didvyris, vieną 1941 metų naktį nuplėšęs nacių vėliavą virš Akropolio vokiečių okupantams prieš pat nosį ir tuo pakėlęs Atėnų gyventojų dvasią.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Graikija
Parašykite atsiliepimą apie 15min