Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Graikija siekia atnaujinti derybas su Makedonija dėl jos pavadinimo

Makedonijos respublikos vėliava
M.Podniecės nuotr. / Makedonijos respublikos vėliava
Šaltinis: BNS
0
A A

Graikija su šiaurine kaimyne Makedonija nori sutarties, kuri padėtų atgaivinti įstrigusias derybas, kad būtų išspręsti nesutarimai dėl daugiau nei porą dešimtmečių gyvuojančios šalies pavadinimo.

Graikijos užsienio reikalų ministras Dimitris Avramopulas savo užsienio kolegai Nikolai Popovskiui išsiuntė susitarimo memorandumo projektą, siekdamas „kokybiškiau pastūmėti“ derybas, kurios vyksta prižiūrint Jungtinėms Tautoms (JT), pranešė ministerija.

Atėnai ir Skopjė nesutaria dėl teisės naudoti „Makedonijos“ vardą nuo 1991 metų, kai buvusi Jugoslavijos respublika paskelbė savo nepriklausomybę.

Atėnai tvirtina, kad kaimyninės šalies pavadinimas yra teritorinė pretenzija į Graikijos šiaurinę Makedonijos provinciją. Tuo tarpu Skopjė tvirtina, jog sutikimas pakeisti Makedonijos pavadinimą prilygtų jos nacionalinio identiteto ir kalbos išsižadėjimui.

Makedonija buvo priimta į JT 1993 metais preliminariu pavadinimu – „Buvusi Jugoslavijos Respublika Makedonija“.

Graikijos pateiktame memorandume abi šalys raginamos „patvirtinti, jog nė viena iš jų nereikš ir nepalaikys pretenzijų į viena kitos teritoriją“, ir „uždrausti priešišką veiklą arba propagandą“ viena kitos atžvilgiu.

2008 metais Graikija blokavo NATO kvietimą Makedonijai tapti Aljanso nare, o dar po metų neleido Europos Sąjungai (ES) pradėti derybų su Skopje dėl narystės Bendrijoje, nors tokiam žingsniui pritarė Europos Komisija. JT tarpininkavimas kol kas taip pat nedavė jokių vaisių.

Graikija siekia susitarimo dėl tokio pavadinimo, kuris „nesukeltų sunkumų atskiriant“ Makedoniją nuo Graikijos Makedonijos provincijos, ir kuris  būtų tinkamas naudoti šalyje ir užsienyje.

Pernai Tarptautinio Teisingumo Teismas išaiškino, kad Graikija pažeidė savo įsipareigojimus Makedonijai pagal pereinamojo laikotarpio 1995 metų susitarimą, 2008 metais užginčydama savo kaimynės siekį įstoti į NATO.

Tačiau Hagoje įsikūręs teismas nepatenkino Makedonijos prašymo priversti Graikiją ateityje susilaikyti nuo pastangų blokuoti Skopjės narystę kitose tarptautinėse organizacijose.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min