Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Graikijos lietuvė: žmonės nori gerai prilupti valdžią

Akmenis svaidantys protestuotojai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Akmenis svaidantys protestuotojai.
Šaltinis: 15min
0
A A

Graikams trūko kantrybė – taupyti jie nebenori ir kaltina valdžią, esą ši per lengvai pasiduoda tarptautinės bendruomenės reikalavimams. Graikijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Jurga Montvydaitė pasakojo, kad Graikijos krizė nuskriaudė ir lietuvius, todėl jie taip pat protestuoja.

„Žmonės dabar nori užimti parlamentą ir juos visus ten gerai prilupti. Jie sako, kad išsirinko valdžią dėl to, kad už juos kovotų, o ne taip lengvai pasiduotų Europos Sąjungos (ES) ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) reikalavimams. Žinoma, politikams irgi sunkus periodas“, – 15min.lt pasakojo J.Montvydaitė.

Ji teigė, kad sunku sekti įvykius šalyje – visuotiniame streike dalyvauja ir žurnalistai, todėl įvairios naujienos keliauja tik iš lūpų į lūpas, taip pat šiokia tokia informacija apie protestus pasiekia graikus  per užsienio žiniasklaidą.

Dabar, pasak Graikijos lietuvių bendruomenės pirmininkės, streikuoja daugiausia valstybinio sektoriaus darbuotojai.

„Metro veikia tam, kad palengvintų žmonių nuvykimą į centrą, į mitingą. Matot, streikuoja ne visi, nes jei streikuoji, negauni už tą dieną atlyginimo. Tikriausiai jie keičiasi, ne tie patys streikuoja. Centre yra didelis susibūrimas, ypač jis padidėja po pietų“, – pasakojo J.Montvydaitė.

Streikuoja ir lietuviai

Moteris teigia Graikijoje gyvenanti jau 8 metus. Ši vasara esą pati blogiausia per visą tą laikotarpį. Įvairios taupymo priemonės Graikijoje priimamos jau trečius metus – didinami mokesčiai, atleidžiami darbuotojai, pasigirdo kalbų apie mažėsiantį minimalų atlyginimą. J.Montvydaitės manymu, žmonės jau pavargo nuo panašių taupymo planų.

„Man toks įspūdis, kad tie mokytojai, pensininkai tylėjo, kentėjo, o dabar tikrai gali sprogti bomba. Galbūt jie neis muštis, deginti kažko, jie tiesiog nori užimti parlamentą – taip įvyksta susirėmimai su policija. Taikių žmonių kantrybė kažkada irgi baigsis“, – pasakojo Graikijos lietuvė.

Pasak jos, protestuoja ir lietuviai. Neoficialiais duomenimis, Graikijoje gyvena per 2 tūkst. lietuvių, daugumą jų – Atėnuose. Į lietuvių bendruomenės veiklą įsitraukę yra maždaug 60 žmonių. J.Montvydaitė, daug bendraujanti su kitais lietuviais, teigia, kad jie taip pat išeina į gatves reikšti nepasitenkinimo.

„Jau ketvirtą ar penktą šeštadienį iš eilės graikai renkasi taikiam protestui išreikšti savo nuomonę. Kartais net ir policijos neprireikia – žmonės tiesiog susirenka pasikalbėti, pasidalinti savo problemomis, mes irgi skatinom per socialinius tinklus prisijungti visus, kas tik gali. Jei galim, nueinam palaikyti. Nes čia yra šalis, kur mes gyvenam, jei mus priėmė, tai yra logiška išgyventi tai, ką dabar išgyvena eilinis graikas“, – pasakojo J.Montvydaitė.

Graikai esą protestuoja taikiai, tačiau esama jaunuolių grupuočių, kurios tyčia kelia riaušes.

„Tie, jau kur būna aršūs streikai, protestai ir jei matom, kad gali kažkas įvykti, tai stengiamės nekišti nosies, nes tai tikrai yra pavojinga. Nežinom, ko laukti, kas bus šiandien vakare. Vis tiek dažniausiai susiremia ir su policija ne šitie taikiai nusiteikę žmonės, kurie eina išreikšti nuomonę. Yra tam tikros organizuotos grupelės jaunuolių, kurias čia vadina anarchistais, kurie ir sukelia riaušes“, – pasakojo J.Montvydaitė.

Krizė smogė ir lietuviams

J.Montvydaitė teigia mananti, kad lietuviams Graikijoje gyventi išties yra sunku. Kai kurie tautiečiai, pavyzdžiui, advokatai, esą prarado nedaug – jiems galbūt tik teko atsisakyti premijų. Tuo metu vietos verslininkai kenčia kur kas labiau.

„Iš savo patirties galiu pasakyti, kad mes pajamų tiek negaunam, kiek reikia sumokėti mokesčių. Bet iš kitos pusės vasarą Graikijoje viskas atsigauna, tie, kas turi kokį verslą su turizmu susijusį, tai problemų nėra, nes turistų paskutiniuoju metu netgi padaugėjo. Gyvenant Atėnuose, turint savo verslą, tikrai pastebime, kad yra labai sunku“, – teigė J.Montvydaitė.

Esą ypač pastaraisiais metais didėja mokesčiai. Graikijos lietuvė pasakoja sąskaitą už elektrą gaunanti kas 4 mėnesius. Pernai už žiemą jos šeima sumokėjo 165 eurus. Tuo metu šiemet už tą patį periodą teko atseikėti dvigubai daugiau – maždaug 340 eurų.

„Taigi kainos labai kyla, o pajamos žmonių nedidėja. Nedarbas – beveik 16 proc., darbą labai sunku rasti, jei su aukštuoju išsilavinimu, tai džiaukis, kad bent padavėjos darbą turi. Paprastam žmogui gyventi tikrai sunkiau. Tie turtingieji – advokatai, gydytojai, kurie turi privačias klinikas, tai jie iš tikrųjų daugiausia prisivagia, pateikia kiekvienais metais klaidingas pajamas“, – emocijų neslėpė J.Montvydaitė.

Žmonės esą taip pat bijo galimos valstybinių įmonių privatizacijos – tuomet gresia grupiniai atleidimai iš darbo.

„Nė vienas šiais laikais nenori netekti netgi tokio darbo, už kurį gauna vos 700 eurų – minimalų atlyginimą. Tai yra tikrai sunku, gal dar mažiausiai trejus metus reikės taip gyventi“, – sakė J.Montvydaitė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min