Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 11d. 23:02

Greitai iš kalėjimų sugrįš daugiau nei 200 džihadistų: ar Europa pasiruošusi?

Prancūzijos kariai stotyje Paryžiuje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Prancūzijos kariai stotyje Paryžiuje

Per ateinančius dvejus metus iš Europos kalėjimų išeis daugiau nei 200 bausmę už teroristinę veiklą atlikusių asmenų. Dauguma jų priklauso pirmajai džihadistų, sugrįžusių iš Sirijos ir Irako bei svajojančių apie islamistinį kalifatą, bangai, rašo „The Associated Press News“.

Nuo 2011 m. pradžios maždaug 12 tūkst. europiečių išvyko į užsienį kovoti teroristinių grupuočių „Islamo valstybės“ (IS) ir „al Qaeda“ gretose. Manoma, kad maždaug trečdalis grįžo namo, dauguma jų gyvena laisvėje. Kai kurie laukia teismo, tačiau nemažai daliai jų dėl įrodymų trūkumo niekada nebuvo pateikti rimti kaltinimai.

Daugybei jų buvo neleista keliauti į karo zoną: jie liko kurstyti situaciją namuose, o kartais net planuoti teroristinius išpuolius.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Islamo valstybės“ vėliava
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Islamo valstybės“ vėliava

Ekstremizmą tyrėjantis mokslininkas Rikas Coolsaetas iš Belgijos Egmonto instituto teigia, kad greitai į laisvę išeisiantys džihadistai gali būti laikomi „ketvirtąją sugrįžusių kovotojų banga“.

„Stiprus asmeninis nusivylimas pastūmėjo tuos vaikus į kelionę IS link, dabar į tai turime atkreipti dėmesį, – sakė R.Coolsaetas. – Jei nekreipsime dėmesio, aplinka išliks palanki tokio tipo džihadistų smurtui.“

Per trumpos bausmės?

Buvęs įtakingas islamistas Faridas Benyettou, viešai išsižadėjęs ekstremizmo, baiminasi, kad Europa nėra pasirengusi susitvarkyti su daugybe į laisvę išeisiančių užverbuotų asmenų.

„Scanpix“/AP nuotr./Faridas Benyettou
„Scanpix“/AP nuotr./Faridas Benyettou

Po mokyklos „imamu Volteru“ pasivadinęs ir viename Paryžiaus rajonų pamokslavęs jauniems musulmonams, dabar F.Benyettou rašo knygą apie tai, kaip tapo islamistinio ekstremizmo propagandos skleidėju.

38 metų amžiaus F.Benyettou, kuriam buvo pateikti kaltinimai terorizmu, kalėjime praleido ketverius metus. Prireikė nemažai laiko, kad jis atsižadėtų ideologijos, kurią anksčiau taip efektyviai skleidė. Dabar vyras tikina, kad ekstremizmas sėja tik mirtį.

F.Benyettou vadovavo jaunų vyrų grupei, kurios nariai spėjo pagarsėti teroristiniais išpuoliais. Broliai Cherifas and Saidas Kouachiai 2015 m. nušovė 12 žmonių satyrinio laikraščio „Charlie Hebdo“ redakcijoje. Kitas jo pasekėjas susisprogdino Irake, dar vienas mirė kaudamasis už IS Sirijoje.

F.Benyettou: „Šie vyrukai, kurie šiandien yra nuteisti arba laukia teismo, vieną dieną išeis į laisvę. Tame ir bėda: kaip bus pasiruošta jų paleidimui?“

„Šie vyrukai, kurie šiandien yra nuteisti arba laukia teismo, vieną dieną išeis į laisvę, – sakė F.Benyettou. – Tame ir bėda: kaip bus pasiruošta jų paleidimui?“

Europolo duomenimis, iki neseniai įgyvendintų įstatymų pokyčių, įkalinimo bausmių už terorizmą vidurkis Europoje siekė šešerius metus. JAV vidutinė trukmė siekia 13 metų.

Po atakos „Charlie Hebdo“ redakcijoje bausmės visoje Europoje išaugo, tačiau vis tiek gerokai atsilieka nuo JAV.

C.Champrenault: „Kyla recidyvizmo pavojus. Neturėtumėme taip greitai patikėti kai kuriais teroristais, kurie tikina atgailaujantys.“

„Kyla recidyvizmo pavojus. Neturėtumėme taip greitai patikėti kai kuriais teroristais, kurie tikina atgailaujantys“, – neseniai laikraščiui „Le Monde“ sakė Paryžiaus generalinė prokurorė Catherine Champrenault.

Gąsdinantys skaičiai

Prancūzijoje greitu metu į laisvę grįš 57 kaliniai – maždaug pusė visų terorizmu apkaltintų asmenų. Jungtinėje Karalystėje, kurioje beveik pusė bausmių už terorizmą yra neilgesnės nei ketveri metai, ruošiamasi paleisti 25 kalinius.

Belgijoje 80 užsienyje kovojusių asmenų jau yra laisvėje, prie jų greitu metu prisijungs dar 44 asmenys. Ispanijoje praeitų metų pabaigoje jau buvo išlaisvintas 21 iš 34 ekstremistų. Bosnijoje ir Hercegovinoje bei Kosove bus išlaisvinti visi šiuo metu įkalinti iš užsienio sugrįžę kovotojai.

Visos Europos skaičiai yra neabejotinai didesni, kadangi ne visos šalys pateikia duomenis. Pavyzdžiui, beveik tūkstantis Vokietijos gyventojų vyko kovoti į užsienį, tačiau šalis nepateikia informacijos, kiek jų buvo apkaltinti ar paleisti iš kalėjimo.

Iš užsienio sugrįžę kovotojai naujausią ataką įvykdė 2016-ųjų kovą – IS prisiekusi džihadistų kuopelė susisprogdino Briuselio oro uoste ir metro stotyje.

Džihadistų tinklas, sudarytas iš IS veteranų, jų draugų ir šeimos narių 2015 m. rugpjūtį įvykdė išpuolį greitajame traukinyje, važiuojančiame iš Paryžiaus į Briuselį. 2015-ųjų lapkritį kuopelė vykdė atakas keliose Paryžiaus vietose. Iš viso buvo pražudyti 162 žmonės.

Tiesa, kol kas didžioji dalis sugrįžusių džihadistų nebuvo sulaikyti, bet ir nevykdė išpuolių.

Gilios problemos

Dauguma Europoje gimusių ir užaugusių džihadistų – jauni vyrai iš nepasiturinčių šeimų, riboto išsilavinimo, jie jaučiasi nepritampantys prie visuomenės. Stulbinantis jų skaičius neturėjo tėvo ar su juo nepalaikė gerų santykių.

Jie pasakoja, kad nukeliavę šimtus kilometrų suprato besikaunantys dėl teritorijų kontrolės, o ne kovojantys prieš Sirijos prezidento Basharo al Assado pajėgas ar padedantys civiliams.

Jiems išėjus iš kalėjimo, nėra jokių jiems skirtų programų ar politikos.

Prancūzija iš kalėjimo paleistiems asmenims pritaikė daugybę ribojimų – nuo periodiško pasirodymo pareigūnams iki namų arešto neribotam laikui.

Vis dėlto 2017 m. pabaigoje šalyje pasibaigus nepaprastajai padėčiai, skaičius asmenų, kuriems skirtas namų areštas, gerokai sumažėjo. Per pastaruosius penkis mėnesius jis buvo skirtas 36 žmonėms. Iškart po atakų 2015-ųjų lapkritį ši prevencinė priemonė taikyta 754 asmenims.

Anot Bosnijos ir Hercegovinos Teisingumo ministerijos, visi 23 terorizmu apkaltinti asmenys jau atliko savo bausmes ar greitai bus paleisti iš kalėjimo. Esą socialiniai darbuotojai ir įdarbinimo tarnybos yra įspėtos apie paleidimus, tačiau nėra galimybių šiuo klausimu padaryti ką nors daugiau.

Jungtinė Karalystė siūlo savanorišką programą, padedančią buvusiems kaliniams iš naujo integruotis.

R.Barrettas: „Jei jie nenori to padaryti, jie to nedaro. Įkalinimo bausmė reiškia, kad esi nubaustas nustatytam laikotarpiui. Kai bausmę atlieki, vėl esi laisvas asmuo“

„Jei jie nenori to padaryti, jie to nedaro. Įkalinimo bausmė reiškia, kad esi nubaustas nustatytam laikotarpiui. Kai bausmę atlieki, vėl esi laisvas asmuo“, – teigė ekstremizmo ekspertas Richardas Barrettas.

2016 m. Ispanija teoriškai pradėjo deradikalizacijos programą, tačiau joje dalyvavo tik 10 iš 146 asmenų, susijusių su terorizmu.

Išsiuntimas iš šalies

Ekstremistų išsiuntimas iš šalies nėra realistiškas vaistas: didžioji dalis užsienyje kovojusių ekstremistų ir jiems prijaučiančių asmenų yra europiečiai. Vadinasi, įstatymai neleidžia atimti pilietybės ar jų deportuoti.

Deportacija svarstoma bent jau tų, kurie gimė ne Europoje, atveju. Prancūzija pasibaigus įkalinimo bausmei planuoja į gimtąjį Alžyrą išsiųsti brolių Kouachių mentorių Djamelą Beghalą. Tiesa, šį sprendimą ne kartą kritikavo Europos Žmogaus Teisių Teismas.

Savo ruožtu F.Benyettou, į laisvę grįžęs 2009 m., nusprendė tapti slaugytoju. Po trejų metų, jam baiginėjant studijas, ekstremistas Mohammedas Merahas nužudė septynis asmenis: užpuolė prancūzų karius ir žydų mokyklą.

Įvykis šiek tiek palietė F.Benyettou, tačiau tarp jo ir M.Meraho nebuvo jokio asmeninio ryšio. Viskas pasikeitė po žudynių „Charlie Hebdo“.

„Žmonės, kurie įvykdė šiuos nusikaltimus, yra tiesiogiai susiję su manimi. Esu atsakingas... Tose grupėse žmonės gynė mirtį, aš gyniau mirtį“, – sakė F.Benyettou.

F.Benyettou: „Žmonės, kurie įvykdė šiuos nusikaltimus, yra tiesiogiai susiję su manimi. Esu atsakingas... Tose grupėse žmonės gynė mirtį, aš gyniau mirtį.“

Vis dėlto jam greitai teko atsisakyti svajonės tapti slaugytoju – sužinoję apie ryšius su broliais Kouachiais, jo niekas nesamdo. Dabar F.Benyettou ruošiasi dirbti sunkvežimio vairuotoju.

Siekiančiam atitrūkti nuo ekstremizmo, F.Benyettou buvo labai svarbu turėti planą.

Būtent čia nesėkmę patirti gali ne tik Prancūzija, bet ir likusi Europa.

„Grąžinę juos į lygiai tokias pat aplinkybes, kurios privertė imtis ekstremizmo, na, deja, greičiausiai gausite tą patį rezultatą“, – sakė R.Barrettas.

Panašiai kalbėjo ir Erwanas Guillardas – į islamą atsivertęs prancūzas, kovojęs Sirijoje.

„Scanpix“/AP nuotr./Faridas Benyettou
„Scanpix“/AP nuotr./Faridas Benyettou

E.Guillardas savanoriškai išvyko iš Sirijos, pasidavė policijai ir Prancūzijos žvalgybai suteikė informacijos apie IS ir kovotojus užsienyje. Jis tikino pasitraukęs todėl, nes nusivylė tuo, ką rado Sirijoje. Vis dėlto jis neparodė jokių ideologijos atsižadėjimo ženklų.

„Vieną dieną išeisite iš kalėjimo. Ką darysite toliau?“ – paklausė teisėjas.

„Nematau jokios ateities Prancūzijoje. Neturime bendrų vertybių, – atsakė E.Guillardas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

15 svarbiausių faktų apie Žolinę: kas tai per šventė ir kodėl per ją nereikia į darbą?

Sportas

„Sevilla“ Vilniuje – Europos futbolo žvaigždė, bet į Lietuvą jų krito ir daugiau

Aktualu

Palangiškių širdis pavergusį kleboną keičia numylėtinis iš Žarėnų

Aktualu

Orai.lt: vėjas atgins trumpus lietus, saulė išlys tik retkarčiais

Aktualu

Italijoje sugriuvo viadukas: gelbėtojai ieško likusių gyvų žmonių

Vardai

Mirė realybės šou žvaigždė: nėščia Lyric McHenry perdozavo narkotikų švęsdama 26-ąjį gimtadienį

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyviai Pašuškevičiai kuria gėlių rojų

Pasaulis kišenėje

Romantiškoji Sarema – idiliška ramybė ir akmenuoti paplūdimiai

Saulės palydas pajūryje užgožė tamsūs debesys

Mokslas.IT

Laboratorijoje pavyko sustabdyti žmogaus ląstelių senėjimą

Aktualu

Kauną nusiaubė audra: krito medžiai, paskendo gatvės, apsemta ir Kauno sporto halė

Gyvenimas

Eksperimentas: vaikinas „Tinderyje“ apsimetė mergina ir be gailesčio pamokė nemandagius gerbėjus

Pasaulis kišenėje

„Wizz Air“ skelbia 24 valandų išpardavimą: kainos prasideda nuo 9.99 Eur

Vardai

Baras prisiėmė atsakomybę už Simonos Nainės vakarėlį: policija tildyti triukšmo vyko 7 kartus

24sek

Visą sezoną skandalus kėlęs „Panathinaikos“ vadovas išplatino atsiprašymą

Vardai

Paaiškėjo, kas nutiko per Kylie Jenner gimtadienį su greitąja išvežtai merginai: „Man labai gėda“

Vardai

I.Stumbrienė vestuvių metinėms vėl puošėsi L.Salasevičiaus suknele: šiemet – išskirtinai trumpa

Verslas

Maisto sudėtį tiriančios laboratorijos vadovas: ištirti produktų sudėtį darosi sudėtingiau

Sportas

Paaiškėjo galimi „Sūduvos“ varžovai – į Marijampolę atvyktų Glazgo „Celtic“

Aktualu

Alytiškis per balkoną išmetė šunį ir lavoną laikė mašinoje

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Ūkininkė, valdanti Užpalių dvarą: „Esu pirmoji moteris, startavusi Sartų žirgų lenktynėse“

Aktualu

Moksleiviai laikys informacinių technologijų egzaminą

Gyvenimas

Viduriniojo vaiko sindromas: kaip asmenybę paveikia gimimo tvarka

Gazas

Fotopolicija: kas KET pažeidusį BMW Kaune ištepė uogiene?

Aktualu

Tomas Viluckas: Lietuva – plėšikų lindynė?

24sek

Įdomi R.Kurtinaičio ir Ž.Urbono diskusija: ar gali Jomantas pataikyti?

Aktualu

Iš Kauno į Nyderlandus skridusiame lėktuve girtą keleivį sulaikė policija

Sportas

Pasaulio čempionate – triuškinanti JAV pergalė ir šeimininkų džiaugsmas

Sportas

Dani Alvesas dėl traumos turės praleisti pasaulio čempionatą

Vardai

Paviešintas Meghan Markle buvusiųjų sąrašas: į pasimatymą ėjo ir su pornoaktoriumi

Aktualu

Masinė avarija Vilniuje: apsivertęs „Mercedes“ apgadino visą eilę automobilių

24sek

Graikijoje – geriausios Luko Lekavičiaus sezono rungtynės

Aktualu

Oklahomoje per policijos operaciją sužeisti keturi pareigūnai, įtariamasis nukautas

Aktualu

Užsikasę Šiauliai: eismas vyksta šaligatviais, archeologai vykdo miesto „skrodimą“

Aktualu

Kalifornijoje per šaudymą mokykloje sužeistas moksleivis, sulaikytas 14-metis įtariamasis

24sek

Skambi serijos pradžia – „Lietuvos rytas“ nušlavė „Juventus“ ekipą

Deuce

D.Thiemas nutraukė įspūdingą R.Nadalio seriją, R.Federeris grįžta į sostą

Aktualu

Penktadienio gaisrai Vilniuje: daug ugnies ir dar daugiau dūmų

Maistas

„Vegan Pipiro“ receptas: veganiški „Napoleoną“ primenantys pyragėliai

24sek

Vos nenusvilo – galingai spurtavęs „Neptūnas“ palaužė Pasvalio klubą

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min