Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gruzijoje prasideda NATO kariniai mokymai (atnaujinta 14.12 val.)

NATO logotipas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / NATO logotipas
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Gruzijoje trečiadienį, kitą dieną po to, kai šalies vadovybė paskelbė užkirtusi kelią kariniam perversmui, prasideda NATO kariniai mokymai.

Maištininkai, kaip teigia Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis, ketino sužlugdyti Šiaurės Atlanto aljanso karinius mokymus. Sąsajomis su maišto organizavimu jis apkaltino Rusiją.

Už pratybas atsakingas Gruzijos gynybos ministerijos atstovas pulkininkas Georgijus Kakiašvilis sakė, kad jos vyksta pagal planą.

„Viskas vyksta pagal planą. Dauguma dalyvių jau atvyko“, – kariškis sakė naujienų agentūrai AFP.

Pasak Gynybos ministerijos, kariniuose mokymuose dalyvaus 15 šalių – NATO narių ir jų partnerių. Dalyvauti juose atsisakė Moldova, Serbija, Kazachstanas ir Šveicarija.

„Gruzija negavo oficialaus Armėnijos atsisakymo dalyvauti mokymuose, bet tai praneša žiniasklaidos priemonės“, – sakė Gruzijos gynybos ministerijos atstovas.

Pasak Gynybos ministerijos, kariniuose mokymuose dalyvaus 15 šalių – NATO narių ir jų partnerių. Dalyvauti juose atsisakė Moldova, Serbija, Kazachstanas ir Šveicarija.

NATO duomenimis, mokymuose, kurie vyks iki birželio 1 dienos, ketina dalyvauti devynios NATO šalys ir keturios šalys, vykdančios Aljanso „Partnerystės taikos labui“ programą.

Kaip teigia NATO ginkluotųjų pajėgų Europoje vyriausioji vadovybė, karinių mokymų tikslas – „gerinti NATO ir šalių, kurias aprėpia šį programa, sąveiką“. Mokymai vyks Gruzijos gynybos ministerijos Vazianio bazėje, esančioje už 14 km į rytus nuo Tbilisio.

Kaip nurodė šalies Gynybos ministerija, bus du mokymų etapai - štabų vadų ir karinės pratybos. Per mokymus bus tobulinami daugianacionalinių pajėgų veiksmai taikos palaikymo bataliono lygiu.

Nepaisydama pastarųjų įvykių NATO karinių mokymų Gruzijoje neatšaukė. „NATO nepakeitė savo planų, mes esame įsitikinę, kad mokymai vyks gerai“, – antradienį sakė Aljanso atstovas.

NATO tvirtina, kad šios „atsako į krizę“ pratybose grėsmės Rusijai nekelia. Jos laikomos solidarumo su Gruzija ženklu, nors šios šalies ambicijos tapti NATO nare buvo įšaldytos dėl rugpjūtį vykusio karo su Rusija.

„NATO generalinis sekretorius mano, kad niekam nedera piktnaudžiauti šiomis pratybomis“, – antradienį sakė Aljanso vadovo Jaapo de Hoopo Schefferio atstovė spaudai Carmen Romero.

„Tai ne NATO, o NATO ir jos partnerių pratybos, – pridūrė ji. – Šios pratybos niekaip nesusijusios su Gruzija ir... su Rusija... Gruzija tėra šalis, kurioje jos rengiamos, ir niekas neturėtų šių pratybų kitaip interpretuoti bei naudotis jomis kitais tikslais“.

NATO karinius mokymus Gruzijoje Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas anksčiau pavadino provokacija.

Drauge Maskva teigiamai įvertino kai kurių šalių atsisakymą dalyvauti NATO kariniuose mokymuose Gruzijos teritorijoje.

„Mes pažymime, kad kai kurios šalys atsižvelgė į mūsų susirūpinimą dėl šių mokymų ir nusprendė nedalyvauti šioje abejotinoje akcijoje“, – antradienį sakė Rusijos URM informacijos ir spaudos departamento direktoriaus pavaduotojas Igoris Liakinas-Frolovas.

Tuo tarpu gegužės 5 dieną Gruzijos vadovybė paskelbė, kad išaiškino mėginimą įvykdyti karinį perversmą. VRM areštavo kelis aukščiausius šalies Gynybos ministerijos karininkus.

Pasak Gynybos ministerijos, kariniuose mokymuose dalyvaus 15 šalių – NATO narių ir jų partnerių. Dalyvauti juose atsisakė Moldova, Serbija, Kazachstanas ir Šveicarija.

Kaip pareiškė VRM oficialusis atstovas Šota Utiašvilis, „Gruzijos VRM išaiškino sąmokslą, kuris buvo rengiamas keliose Gynybos ministerijos karinėse dalyse“.

„Organizatoriai buvo buvę aukšti Gynybos ministerijos asmenys. Kaip matyti iš parengtinio tyrimo medžiagos, sąmokslas buvo suderintas su rusais ir jo tikslas buvo sužlugdyti gegužės 6 dieną numatytus NATO karinius mokymus Gruzijoje“, – sakė Š.Utiašvilis.

Be to, buvo paskelbta, kad nuslopintas karinis maištas bazėje Muchrovanyje. Gruzijos prezidentas M.Saakašvilis taip pat pavadino šį maištą mėginimu sužlugdyti NATO karinius mokymus.

„Mes turime informacijos, kad Rusijos Federacija nori dar labiau paaštrinti padėtį Gruzijoje. Mes kreipiamės į savo šiaurinė kaimynę, ragindami nesiimti jokių provokacijų, nes jokios provokacijos nepavyks“, – sakė M.Saakašvilis.

„Rusija trigubai padidino savo kariuomenės skaičių okupuotose teritorijose. Beveik visas Rusijos Juodosios jūros laivynas yra Gruzijos jūros akvatorijoje. Tai itin provokuojamas ir pavojingas žaidimas“, – teigė jis.

Maskva šiuos kaltinimus atmetė. Atsakydamas į „Interfax“ prašymą pakomentuoti M.Saakašvilio pareiškimą dėl "rusų pėdsako" pastaruosiuose įvykiuose Gruzijoje, Juodosios jūros laivyno buvimo Gruzijos akvatorijoje ir Rusijos ginkluotųjų pajėgų dalinių skaičiaus padidinimo Abchazijoje ir Pietų Osetijoje, Kremliaus pareigūnas trumpai pasakė: „(Kreiptis) į gydytoją!“

Kariniai mokymai, kurių kodinis pavadinimas „Cooperative Longbow 09 - Cooperative Lancer 09“ buvo planuojami dar nuo praėjusių metų pavasario ir vyks pagal "Partnerystės taikos labui", "Viduržemio jūros dialogo" ir "Stambulo bendradarbiavimo iniciatyvos" programas.

Nuo trečiadienio iki gegužės 19 dienos vyksiančio pratybos„"Cooperative Longbow 09“ – tai štabų vadų mokymai, kurių tikslas - tobulinti NATO štabų procedūras ir gerinti NATO sąveiką su partneriais per reagavimo į krizes operacijas daugianacionalinės brigados lygiu.

Nuo gegužės 21 iki birželio 3 dienos vyks platesnio masto mokymai „Cooperative Lancer“, kuriuose Aljanso taikdariai įgis pagrindinių įgūdžių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min