Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 22d. 09:13

Gvantanamo kalėjimą uždarys per metus (atnaujinta 09.25 val.)

Gvantanamo kalėjime terorizmu įtarimi asmenys kankinti muzika.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Gvantanamo kalėjimas

Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama artimiausiu metu turėtų pasirašyti nurodymą per metus uždaryti Gvantanamo įlankoje esantį kalėjimą.

Kaip praneša BBC, trečiadienį pasirodžiusiame minėto nurodymo plane taip pat įtvirtintas reikalavimas baigti karių bausmes kalėjime, kuriame asmenys, įtariami vykdę teroristinę veiklą, ilgai laikomi uždaryti be teismo.

Tikimasi, kad atskirais nurodymais minėtame kalėjime bus uždrausti smurtiniai tardymai ir peržiūrėti įtariamųjų sulaikymai.

Pirmąją savo, kaip galingiausios pasaulio valstybės lyderio, darbo dieną B.Obama išleido nurodymus dėl valdžios etikos ir permatomumą. Tarp šiuos nurodymus įgyvendinti numatytų priemonių – lobizmo pažabojimas, draudimas savo darbuotojams imti dovanas iš lobistų ir algų įšaldymas aukštiesiems Baltųjų rūmų pareigūnams.

Pranešama, kad artimiausiu metu 44-asis JAV prezidentas ir jo patarėjai aptars pasaulio ekonomikos nuosmukį, turintį milžinišką įtaką Amerikai, taip pat karus Afganistane ir Irake.

Pasak naujienų agentūros „Reuters“, trečiadienį pasirodžiusiame B.Obamos administracijos vykdomojo nurodymo plane rašoma: „Gvantanamo kalėjimas turi būti uždarytas kaip įmanoma greičiau, tačiau ne vėliau nei po metų nuo kurie vis dar bus sulaikyti, kai kalėjimas bus uždarytas, „bus sugrąžinti į tėvynę, paleisti, perkelti į trečią šalį arba perkelti į kitą Jungtinių Valstijų kalėjimo įstaigą“.

Savo tapatybės nenorėjęs atskleisti Baltųjų rūmų pareigūnas sakė, kad šį įsaką B.Obama pasirašys ketvirtadienį. JAV prezidentas nuolat žadėjo uždaryti Gvantanamo įlankoje esantį kalėjimą, kuriame šiuo metu kali apie 250 asmenų, kaltinamų ryšiais su terorizmu.

JAV kariai minėtame kalėjime atliko kalėjimo sargo, teisėjo ir prisiekusiojo vaidmenis ir už tai buvo itin kritikuojami daugelio pasaulio valstybių. Vis dėlto, BBC korespondento įsitikinimu, uždaryti Gvantanamo kalėjimą nebus paprasta. Kils klausimas, kur teisti kaltinamuosius ir kur paleisti išleistus iš kalėjimo.

Taip pat prezidentas Barackas Obama trečiadienį sakė, jog paprašė ginkluotųjų pajėgų vadų parengti planus, kurių reikia „atsakingam pajėgų išvedimui iš Irako“.

Iš naujo davė priesaiką

Vėlų trečiadienį grupė Atstovų rūmų ekspertų išreiškė savo paramą 358 mlrd. JAV dolerių valdžios išlaidų paketui, taip paremdami pirmuosius po inauguracijos įvykusius Demokratų partijos ekonomikos planus.

B.Obama, kuris buvo prisaikdintas Jungtinių Valstijų prezidentu antradienį, sakė, kad valdžioje prasideda „nauja skaidrumo era“.

Taip pat trečiadienį B.Obama antrą kartą davė priesaiką, nes prisiekiant pirmąį kartą vienas priesaikos žodis buvo pasakytas ne eiliškumo tvarka. Baltųjų rūmų atstovas sakė, kad prezidento prisaikdinimo ceremonija buvo pakartota iš atsargumo.

Trečiadienį Jungtinių Valstijų Senatas patvirtino Hillary Clinton valstybės sekretore. Kiek anksčiau senatoriai patvirtino šešis kitus prezidento administracijos narius. Tarp jų – Janet Napolitano kaip šalies saugumo sekretorę ir Steveną Chu kaip energetikos sekretorių. Kelios kitos kandidatūros vis dar turi būti patvirtintos.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min