Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gyvybiškai svarbus teismas: kas laukia Michailo Chodorkovskio?

Michailas Chodorkovskis
„Scanpix“ nuotr. / Michailas Chodorkovskis
Šaltinis: 15min
0
A A

Svarbiausia byla šiuolaikinės Rusijos istorijoje eina į pabaigą. Plačiai tikima, kad ši byla nulems ne tik dviejų kaltinamųjų – buvusio naftos magnato Michailo Chodorkovskio ir jo partnerio Platono Lebedevo ateitį. Daugelio įsitikinimu, gruodžio pabaigoje paaiškėsiantis teismo sprendimas taps ir 2012 metais šalyje įvyksiančių prezidento rinkimų pranašu, rašo BBC.

Remiantis šia teorija, minėtų verslininkų išteisinimas reikš didelę tikimybę, kad dabartinis šalies prezidentas Dmitrijus Medvedevas šiame poste išliks ir antrąją kadenciją. Tuo tarpu griežtas teismo sprendimas leis manyti, kad dabartinis premjeras Vladimiras Putinas vis dar yra nusiteikęs sugrįžti į Kremlių.

Rusijos liberalai tikisi, kad savo antroje kadencijoje D.Medvedevas bandytų  pasprukti nuo savo galingo mentoriaus šešėlio ir nusikratyti kai kurio, su KGB siejamo, palikimo, kuris pastąrąjį dešimtmetį turėjo didelės įtakos Rusijos vidaus ir tarptautinei politikai.

Manoma, kad V.Putino sugrįžimas reikštų dar didesnį valdžios suvaržymą ir primestą „stabilumą“, kuris, anot kritikų, tėra visur persiskverbusi stagnacija ir korupcija.

„Absurdiški“ kaltinimai

M.Chodorkovskis ir jo partneris kaltinami pavogę 25 mlrd. JAV dolerių vertės naftos. Tiksliau sakant, visą naftą, kurią jų bendrovė „Jukos“ pagamino 1998–2000 metais ir visą naftą, kurią ši bendrovė eksportavo 2000–2003 metais.

Valstybės prokuroras siūlo kaltinamiesiems skirti 14 metų kalėjimo. Nepriklausomi teisininkai teigia, kad šie kaltinimai yra absurdiški. Tačiau daugybė stebėtojų taip pat manė apie daugelį kitų kaltinimų, kurie buvo pateikti 2005 metais įvykusiame teisme.

Tąkart M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas pripažinti kaltais dėl nesumokėtų milijardų dolerių mokesčių. Nurodytas skaičius buvo toks neįprastai didelis, kad per apeliaciją Maskvos miesto teismas sumažino šią sumą šešis kartus, tuo tarpu kalėjimo bausmė sumažinta vos vieneriais metais – nuo devynerių iki aštuonerių.

Kad ir kokie būtų teisiniai argumentai, vos keli žmonės tikriausiai naujojo teismo argumentus prieš M.Chodorkovskį priims kaip tikrus. Net ir didžiausi buvusio verslo magnato priešai įsitikinę, kad su šiuo žmogumi taip elgiamasi dėl kažkokių kitokių priežasčių.

Įdomu tai, kad panašu, jog su visu tuo susijęs pats V.Putinas: viename iš neseniai duotų interviu Rusijos premjeras pritarė, kad buvusiam milijardieriui turėtų būti skirti ilgi metai kalėjimo, vardindamas kai kuriuos kitus tariamus šio žmogaus nusikaltimus, kuriais iki šiol jis dar nebuvo apkaltintas.

Galingas precedentas

M.Chodorkovskis tarp paprastų rusų nėra populiarus: jie verslininkui negali atleisti už tai, kad 1990-aisiais jis tapo neapsakomai turtingas. Tačiau Rusijos teisingumo selektyvumas jau buvo ne sykį užfiksuotas: visuomenė suvokė, kad tik tie „oligarchai“, kurie išdrįsta kirsti šalies valdžios kelią, susiduria su teisinėmis problemomis.

Esu pasiruošęs kalėjime numirti, – tvirtina Michailas Chodorkovskis.Tik 13 proc. rugsėjo mėnesį „Levada centro“ apklaustų rusų teigė tikį, kad jam pateikti kaltinimai yra tikri. Šis procentas per pastaruosius kelis mėnesius – nuo vasario – sumažėjo nuo 29 proc. Tuo tarpu 24 proc. apklaustųjų teigė netikį šiais M.Chodorkovskiui mestais kaltinimais.

Į didžiosios dalies valdančiojo elito ir kitų verslininkų nemalonę M.Chodorkovskis pateko, kai šio šimtmečio pradžioje aktyviai ragino priimti vakarietiškus verslo skaidrumo standartus, kai tuo tarpu kiti ir toliau mieliau savo verslo reikalus tvarkė paslaptyje.

Anot gandų, kita lemiama buvusio verslo magnato klaida buvo atsisakymas „pasidalinti“ savo didžiulėmis pajamomis su galingais biurokratais, pripratusiais prie nuolatinių kyšių. Pastaruosius Rusijos verslininkai suvokia, kaip būtiną blogį.

Taigi kitaip tariant, M.Chodorkovskis sukėlė grėsmę oligarchinės sistemos pamatams – galios ir turtų simbiozei, paverčiančiai Rusiją tokia, kokia ji yra dabar. Ir dar negana to, jis pasiūlė finansinę paramą visoms opozicinėms politinėms partijoms iš eilės, norėdamas, jo žodžiais, šalyje paskatinti pliuralizmą. Tai, greičiausiai, buvo paskutinis kantrybės lašas.

Ar gali teisėjas Viktoras Danilkinas nepaklūsti struktūrai? Nėra lengva pakirsti giliai įsišaknijusią stalinistinę tradiciją, kurios pagrindinis tikslas – patenkinti tautos valdančiuosius, nesvarbu, kiek tai atitinka šalies įstatymus.

Taigi tokia tikimybė yra neįtikėtina. Tačiau jei taip nutiktų, šis įvykis sukurtų galingą precedentą ir taptų džiugiu ženklu visiems, norintiems matyti besikeičiančią savo šalį. „Po to, kai į valdžią atėjo naujas prezidentas, praėjo dveji metai. Daugeliui iš mano šalininkų atgimė viltis – viltis, kad Rusija taps civilizuota šalimi, su stipria pilietine visuomene, laisva nuo korupcijos ir įstatymų chaoso bei pareigūnų neteisybės“, – lapkritį įvykusiame teisme tardamas paskutinį žodį sakė M.Chodorkovskis.

Dėl savo ateities jis buvo nusiteikęs pesimistiškiau. „Esu pasiruošęs kalėjime numirti“, – sakė jis.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min