Dabar populiaru
Publikuota: 2010 sausio 13d. 14:50

Haičio sostinėje po smarkaus žemės drebėjimo – siaubingi vaizdai (nuotraukos, video)

Šią moterį pavyko išgelbėti iš po griuvėsių.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Šią moterį pavyko išgelbėti iš po griuvėsių.

Haičio sostinės Port o Prenso gatvės buvo nuklotos žuvusiųjų kūnais ir sužeistaisiais, o šalia jų budėjo daugybė žmonių, suspėjusių išbėgti iš griūvančių pastatų per stiprų žemės drebėjimą, kuris įvyko antradienio pavakarę.

Port o Prense dirbantys naujienų agentūros „The Associated Press“ žurnalistai sakė, jog smarkiausio toje saloje per daugiau nei 200 metų žemės drebėjimo padariniai sukrėtė Haičio gyventojus, kurie, regis, jau yra užgrūdinti šalį reguliariai ištinkančių nelaimių.

Tarptautinė Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio federacija mano, jog dėl stipraus žemės drebėjimo, kuris smarkiai nuniokojo Haičio sostinę, galėjo nukentėti iki 3 mln. žmonių.

Vėlų antradienio vakarą tūkstančiai žmonių, susirinkusių sostinės aikštėse, giedojo religines giesmes ir verkė.

Daugelis sunkiai sužeistų žmonių trečiadienį paryčiais sėdėjo gatvėse, šaukdamiesi gydytojų pagalbos. Gelbėjimo tarnybos buvo praktiškai paralyžiuotos, todėl nukentėjusieji neturėjo jokio kito pasirinkimo, tik laukti.

Trečiadienio rytą visas šios katastrofos mastas dar nebuvo žinomas – nebuvo įmanoma pateikti netgi apytikrio aukų skaičiaus. Tačiau pasivaikščiojus po nusiaubtą miestą tampa aišku, jog dešimtys tūkstančių gyventojų neteko būstų, o daugybė žmonių žuvo.

Daugelis pastatų Haityje netgi įprastomis sąlygomis buvo pavojingai netvirti.

Tarptautinė Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio federacija mano, jog dėl stipraus žemės drebėjimo, kuris smarkiai nuniokojo Haičio sostinę, galėjo nukentėti iki 3 mln. žmonių.„Ligoninės negali susidoroti su tokiu nukentėjusiųjų srautu, – sakė gydytojas ir buvęs senatorius Louis Gerardas Gillesis, padedantis išsigelbėjusiems žmonėms. – Haičiui reikia melstis. Mes visi turime melstis kartu.“

Septynių balų žemės drebėjimas sugriovė netgi daugelį tvirčiausių sostinės statinių. Praėjus kelioms valandoms dulkėmis ir nuolaužomis padengtą Port o Prensą sukrėtė dešimtys stiprių pakartotinių smūgių.

„Port o Prenso centras sunaikintas – tai katastrofa“, – aimanavo vyras, vardu Pierre'as, kuris nuėjo kelis kilometrus, kol rado savo namą. Žvalgydamasis po nuniokotą miestą, jis buvo taip smarkiai sukrėstas, jog vos įstengė kalbėti.

Antradienį 21.53 val. Grinvičo (23.53 val. Lietuvos) laiku prasidėjus neilgai trukusiems požeminiams smūgiams, daugelis pastatų buvo sulyginti su žeme, o jiems griūnant ore skraidė sulankstyto metalo ir betono nuolaužos.

Baiminamasi, kad ši katastrofa nusinešė šimtų ar netgi tūkstančių žmonių gyvybes.

Haičio policija, Jungtinių Tautų darbuotojai ir Raudonasis Kryžius mėgino automobiliais vežti sužeistuosius į ligonines, tačiau darbai vyko lėtai, nes po žemės drebėjimo išsiklaipiusias gatves užvertė nuolaužos.

Pasak liudininkų, 2 mln. gyventojų turinčiame mieste stichijos šėlsmas neaplenkė nė vieno rajono: dūmų ir dulkių stulpai kilo tiek nuo daugybės Port o Prenso lūšnynų, tiek nuo prabangių priemiesčių.

Baltumu švytinti prezidentūra, esanti centrinėje Marso laukų aikštėje, taip pat buvo sugriauta, o jos susmukęs centrinis kupolas tapo akivaizdžiu nuniokotos šalies simboliu.

Daugelis ligoninių, viešbučių, mokyklų ir ministerijų pastatų taip pat buvo sulyginti su žeme.

Tik nedaugelis gyventojų drįso įžengti į savo būstus, baimindamiesi būti užversti per vieną iš 27 stiprių pakartotinių smūgių.

JAV Katalikų šalpos tarnybos (Catholic Relief Services, CRS) darbuotoja Sara Fajardo sakė naujienų agentūrai AFP, jog baiminasi, kad pakartotiniai smūgiai, kurių stiprumas siekė iki 5,9 balo, gali sugriauti daugiau pastatų.

„Dauguma Katalikų šalpos tarnybos darbuotojų ketina nakvoti CRS administraciniame komplekse, tačiau jie miegos lauke, nes daugelis bijo miegoti pastatuose“, – sakė ji.

Dėl nutrūkusių telefono linijų ir nuniokotos infrastruktūros neįmanoma greitai nustatyti viso Haitį ištikusios nelaimės masto, tačiau daugelis baiminasi, kad ši katastrofa taps viena baisiausių.

Žuvusieji „bus skaičiuojami šimtais“, APF žurnalistams sakė vienas krauju apsitaškęs gydytojas, tvarstydamas savo sužeistą kairę ranką.

Vis daugiau pranešimų apie šią nelaimę ir nuotraukų su nuniokoto miesto vaizdais sklido elektroniniu paštu ir socialiniame tinkle „Twitter“.

„Girdžiu dainavimą ir maldas Karefūr Fėjo rajone... Meldžiuosi už tuos žmones“, – sakoma viename pranešime.

Tačiau temstant Port o Prense „darosi tyliau.. Dainavimas ir maldos, kurias girdėjau anksčiau, nutiko... Jokių sraigtasparnių... Jokių greitosios pagalbos automobilių sirenų“, – rašoma kitoje „Twitter“ žinutėje.

Kituose pranešimuose buvo užsimenama apie galimas kitas šiurpias tragedijas.

„Atleiskit, iš Vilja Kreolės – jokių žinių“, – sakoma viename iš jų.

Iš Haičio sostinės atsiųstose nuotraukose matėsi visiškai nuniokotas miestas, taip pat kaip iš po griuvėsių traukiami apkvaitę ir dulkių sluoksniu padengti, tačiau likę gyvi žmonės.

Daugelio drebėjimą atlaikiusių pastatų sienas išraižė dideli įtrūkimai.

Pasak Jungtinių Tautų (JT) pareigūno Alaino LeRoy, buvo sugriauta beveik visa Jungtinių Tautų stabilizavimo misijos Haityje būstinė.

Prie kelio į Petjonvilį stovėjęs penkiaaukštis JT pastatas „susmuko“, o jį apsupo Stabilizavimo pajėgoms Haityje (MINUSTAH) priklausantys Brazilijos kariai, kurie beviltiškai mėgino išgelbėti po griuvėsiais prispaustus žmones.

A.Le Roy padėjėjas Edmondas Mulet sakė, kad darbo dieną paprastai tame pastate būdavo 200–250 žmonių. Žemės drebėjimas smogė apie 17 val. vietos laiku, kai baigiasi darbas, todėl neaišku, kiek žmonių ten buvo likę.

Požeminiai smūgiai tai pat buvo juntami Kuboje ir Dominikos Respublikoje, tačiau apie didžiausius sugriovimus iki šiol pranešama iš Haičio sostinės ir jos apylinkių.

Už 12 kilometrų į rytus nuo Port o Prenso esantis Petjonvilis taip pat smarkiai nukentėjo.

„Pakeliui mačiau daug sugriovimų. Tačiau aš pasprukau, kai griuvo pastatas, kuriame dirbau“, – sakė Marie Claire, dirbusi vienoje Port o Prenso medicinos laboratorijoje.

Ši katastrofa dar labiau padidins skurdą ir sunkumus 8,5 mln. gyventojų turinčioje šalyje, kurioje maždaug kas antras neturi darbo, o 70 proc. žmonių kasdien pragyvenimui gali skirti mažiau nei 2 JAV dolerius (apie 5 litus).

Netrukus po šio stipraus žemės drebėjimo nuniokotą sostinę apgaubė tamsa, dar labiau sustiprindama gyventojų patiriamą siaubą.

Nebeveikė dauguma radijo ir televizijos stočių – eteryje girdėjosi tik negausūs prašymai suteikti pagalbą.

Netrukus pradėjo siautėti marodieriai, o trečiadienį gyventojai nešė prekes iš vieno apgriauto prekybos centro.

„Kai mano baterijos išsikraus, nebegalėsiu bendrauti... Ši naktis bus ilga... Meldžiamės už visus“, – sakoma vienoje „Twitter“ žinutėje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min