Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Hamas“: kas yra ši organizacija ir kokių tikslų ji siekia?

Po raketų sprogimų kyla dūmai virš Gazos miesto
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Po raketų sprogimų kyla dūmai virš Gazos miesto
Šaltinis: 15min
0
A A

Po ketverių metų sąlyginės taikos šiuo metu Izraelis ir „Hamas“ vėl atsidūrė ant karo slenksčio. Kas yra „Hamas“ ir kokių tikslų siekia ši islamistinė organizacija, rašo CNN.

„Hamas“ pavadinimas yra arabiškos frazės Harakat al-Muqawama al-Islamiyya („Islamo pasipriešinimo judėjimas“) akronimas. Akronimas taip pat arabų kalba reiškia „atsidavimą“.

Organizacija susideda iš kelių skirtingų sparnų: religinio, karinio, politinio ir gynybos. Be to, ji vykdo socialines gerovės užtikrinimo programas, valdo mokyklas, ligonines ir religines institucijas.

Taip pat organizacijoje yra apie 12,5 tūkst. saugumo kadrų.

Ko siekia „Hamas“?

„Hamas“ tikslas yra fundamentalistiniu islamu paremta Palestinos valstybė. Jos pirmasis šūkis skelbė, jog Izraelis turi būti sunaikintas.

Dabartinis „Hamas“ vadovas Khaledas Meshaalas anksčiau yra teigęs, kad „Hamas“ siekia sukurti Palestinos valstybę, remiantis 1967 m. nustatytomis jos sienomis ir sostine Rytų Jeruzale.

„Hamas“ atsisakymas pripažinti Izraelio valstybę yra viena iš priežasčių, dėl kurių ši partija nebuvo įtraukta į derybas dėl taikos. 1993 m. „Hamas“ nepritarė Oslo susitarimui ir taikos paktui, pasiektam tarp Izraelio ir Palestinos išlaisvinimo organizacijos.

Kalbėdamas apie pastaruosius smurto išpuolius,  Izraelio premjero Benjamino Netanyahu atstovas spaudai pareiškė, kad „Hamas“ yra taikos priešas“: „Jie pasišventę sugriauti Izraelio valstybę, jie sako, kad bet kurie palestiniečiai, kurie derasi dėl taikos su Izraeliu, yra išdavikai“.

Savo ruožtu „Hamas“ nariai tvirtina, kad Izraelis yra okupantas, nuo kurio jie tik bando apginti ir išlaisvinti Palestinos žemes. Kai Izraelio oro pajėgos nukovė „Hamas“ karinį lyderį Ahmedą Ja'abarį, „Hamas“ įspėjo Izraelį, kad „okupacija atvėrė pragaro vartus sau pačiai“.

Kaip atsirado „Hamas“?

Grupę 1987 m. įkūrė Šeichas Ahmedas Yassinas kaip „Musulmonų brolijos“ atšaką ir alternatyvą  Palestinos išlaisvinimo organizacijai. Organizacija pirmiausia užsiėmė labdara, sukūrė mokyklų ir medicinos įstaigų tinklą Vakarų Gazoje.

Nepaisant to, jau 1988 m. paskelbtuose „Hamas“ steigimo įstatuose, kurie tebegalioja, kviečiama džihadui – šventajam karui. Tai pranešdama „Hamas“ atsisiskyrė nuo taikos „Musulmonų brolijos“ filosofijos.

Kitais metais „Hamas“ įkūrėjas buvo pripažintas kaltu įsakęs pagrobti ir nužudyti du Izraelio karius.   Į laisvę jis išėjo 1997 m. ir žuvo 2004 m.

Netrukus „Hamas“ pradėjo savižudiškus sprogdinimus, jie siekė nužudyti kuo daugiau Izraelio civilių, sunaikinti karinių ir saugumo taikinių.

Skaičiuojama, kad „Hamas“ nuo 1993 m. iki dabar įvykdė 350 tokių sprogdinimų. Per juos žuvo daugiau nei 500 žmonių.

Koks „Hamas“ vaidmuo Gazoje?

„Hamas“ iki šiol valdo mokyklas, ligonines, maldos namus, valgyklas ir našlaičių prieglaudas Gazoje ir Vakarų Krante.  Taip pat „Hamas“ vykdo socialinės gerovės programą ir taip stiprina savo šalininkų gretas tarp palestiniečių.

„Hamas“ iki 2006 m. boikotuodavo rinkimus. 2006 m. parlamento rinkimuose „Hamas“ pasirodė kaip Permainų ir reformų partija. Rinkimus grupė laimėjo ir gavo daugiausia mandatų vietos parlamente.

Vienas iš „Hamas“ lyderių Ismailis Haniya buvo paskirtas premjeru, tačiau juo išbuvo tik metus, nes Palestinos prezidentas Mahmoudas Abbasas paleido Vyriausybę. I.Haniya ir išverstas iš premjero kėdės liko politiniu Gazos lyderiu.

Izraelio gynybos pajėgos apkaltino „Hamas“ verčiant Gazą Irano baze ir bandant Izraelio piliečius priversti gyventi nepakeliamomis sąlygomis. Taip pat Izraelis apkaltino „Hamas“ naudojantis civiliais it skydu, o mokyklomis ir ligoninėmis kaip priedanga karinei veiklai.

Kas finansuoja „Hamas“?

Skaičiuojama, kad metinis „Hamas“ biudžetas siekia 70 mln. dolerių. Daugiausia lėšų organizacija susirenka iš savo rėmėjų palestiniečių, gyvenančių užsienyje, taip pat finansinę paramą „Hamas“ teikia musulmonų labdaros organizacijos.

Pinigais ir ginklais bei kariniais mokymais „Hamas“ remia Iranas. Po dalyvavimo rinkimuose partija yra finansuojama ir valstybės.

Kaip „Hamas“ vertina tarptautinė bendruomenė?

„Hamas“ laikoma teroristine organizacija JAV, Europos Sąjungoje ir daugelyje kitų demokratinių šalių.

2008-2009 m. Gazos konflikto metu žuvo daugiau nei 1400  žmonių. Jungtinių Tautų ataskaitoje teigiama, kad „Hamas“ vykdytos raketų atakos turi būti vertinamos kaip karo nusikaltimai ir nusikaltimai prieš žmogiškumą. Panašiai ataskaitoje įvertinami ir Izraelio veiksmai.

Organizacija „Human Rights Watch“ apkaltino „Hamas“ lyderius Gazoje vykdžius karo nusikaltimus ir pažeidus kitus tarptautinius susitarimus dėl pagarbos žmogaus teisėms.

Kaip „Hamas“ bendrauja su „Fatah“?

Kaip ir „Hamas“, „Fatah“ organizacija anksčiau vykdė atakas prieš Izraelį. Tačiau 1960 m. „Fatah“ prisijungė prie Palestinos išlaisvinimo organizacijos ir nuo 1993 m. smurto atsisakė. Dar daugiau – „Fatah“ pripažino ir Izraelio valstybės teisę egzistuoti.

Dėl to „Fatah“, valdanti Vakarų Krantą, yra laikoma taikia grupe ir nuolat gauna paramą iš Vakarų, įskaitant JAV.

„Fatah“ ir „Hamas“ keletą metų veikė atskirai viena nuo kitos. Atotrūkis atsirado po to, kai „Fatah“ pralaimėjo parlamento rinkimus 2006 m. Tačiau 2011 m. abi organizacijos vėl suartėjo ir susitarė turinčios bendrą tikslą – Palestinos valstybę.

Organizacijų santarvė pasaulyje buvo sutikta įvairiai. Buvęs JAV prezidentas Jimmy Carteris pareiškė, kad organizacijų susitarimas gali užtikrinti bent trumpas paliaubas. Savo ruožtu B.Netanyahu susitarimą pavadino terorizmo pergale.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min