Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 18d. 13:25

Havajuose protestuotojai spaudžia stabdyti didžiulio teleskopo statybas

Havajuose protestuotojai spaudžia stabdyti didžiulio teleskopo statybas
„Scanpix“/AP nuotr. / Havajuose protestuotojai spaudžia stabdyti didžiulio teleskopo statybas

Tūkstančiai protestuotojų trečiadienį prisidėjo prie Havajuose intensyvėjančių pastangų sustabdyti teleskopo statybas ant kalno, kurį dalis havajiečių čiabuvių laiko šventu.

Protestuotojai blokavo kelią į aukščiausią Havajų kalną, o policija areštavo grupę pagyvenusių demonstrantų.

Havajų apygardos vykdomasis direktorius Wilas Okabe sakė, kad po areštų maždaug 2 tūkst. žmonių buvo susirinkę Mauna Kea papėdėje. Demonstrantų skaičius daugiau kaip tris kartus viršijo ankstesnėmis dienomis susirinkdavusių žmonių skaičių.

Riaušėms pasirengusi policija buvo išsirikiavusi prie kelio į kalną, kurį astronomai vertina dėl giedrų orų ir minimalios šviesos taršos. Ant Mauna Kea turi būti pastatytas vienas pažangiausių pasaulyje, 1,4 mlrd. dolerių (1,25 mlrd. eurų) vertės „30 metrų teleskopas“ (TMT).

Protestų lyderė Kealoha Pisciotta naujienų agentūrai AP sakė, kad policija nusivedė maždaug 30 pagyvenusių žmonių, kurie buvo pasirengę areštui ir blokavo kelią.

„Jie pasiima mūsų vyresniuosius“, – verkdama sakė K.Pisciotta. Aplink ją žmonės dainavo per įvairius renginius dažnai atliekamą havajietišką dainą „Hawaii Aloha“.

Kai kurie areštuojami vyresnio amžiaus žmonės ėjo naudodamiesi lazda ar vaikštyne. Kiti į policijos mikroautobusus buvo vežami invalido vežimėliuose. Tie, kas galėjo paeiti patys, buvo vedami surištomis rankomis.

Valstijos atstovas Danas Dennisonas sakė, kad buvo areštuoti 33 žmonės, kurie, išdavus šaukimus į teismą, buvo paleisti.

Havajų gubernatorius Davidas Ige trečiadienį paskelbė nepaprastąją padėtį, suteikdamas teisėsaugos agentūroms įgaliojimus uždaryti rajonus ir riboti patekimą ant Mauna Kea.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Havajuose protestuotojai spaudžia stabdyti didžiulio teleskopo statybas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Havajuose protestuotojai spaudžia stabdyti didžiulio teleskopo statybas

Valstija dar nenusprendė, ar pašalinti protestuotojus nuo kalno, bet tokią galimybę nepaprastosios padėties sąlygos numato, sakė D.Ige.

„Kantriai bandėme leisti protestuotojams išreikšti savo jausmus dėl šio projekto, – sakė gubernatorius. – Ėmėmės žingsnių užtikrinti projekto dalyvių teises, kad projektas pajudėtų.“

Pasak gubernatoriaus, teisėsaugos pareigūnai su protestuotojais, kurie neteisėtai užėmė kelius, elgėsi kantriai ir pagarbiai.

Havajų autochtonų protestuotojai ir kiti TMT oponentai seniai kovoja su šiuo projektu ir reiškia susirūpinimą, kad statybos išniekins kalną ir jam pakenks.

Projektas ne vienerius metus strigo dėl kovų teismuose ir demonstracijų. Pernai Havajų aukščiausiasis teismas nusprendė, kad projekto pareigūnai teisėtai gavo leidimą. Sprendimas sudarė sąlygas pradėti statybas.

Dėl blokados astronomai antradienį turėjo nutraukti darbą su 13 ant šio kalno jau veikiančių teleskopų. Dešimtys mokslininkų iš viso pasaulio negalės rinkti duomenų ir tyrinėti dangaus.

Tačiau protestuotojai tebekovoja ir prie kalno, ir teismuose. Praėjusią savaitę buvo iškelta byla, kurioje teigiama, kad projekto vykdytojai prieš statybų pradžią turi sumokėti garantinį užstatą, prilygstantį statybos kontrakto vertei.

Projekto pareigūnai sako, kad šis ieškinys yra tolesnio vilkinimo taktika.

Vienas protestų lyderių Kaho'okahi Kanuha antradienį žurnalistams sakė, kad teleskopo statybos stabdomos siekiant apginti Havajų čiabuvius.

„Kalbame apie mūsų teisę egzistuoti, – sakė jis. – Kovojame, priešinamės ir stovime arba išnykstame amžiams.“

Pirmadienį pareigūnai uždarė kelią į kalną, kad būtų galima pradėti statybas, bet tada susirinkę šimtai protestuotojų įrengė savas kelio užtvaras.

Dėl blokados astronomai antradienį turėjo nutraukti darbą su 13 ant šio kalno jau veikiančių teleskopų. Dešimtys mokslininkų iš viso pasaulio negalės rinkti duomenų ir tyrinėti dangaus.

Pasak šioje vietoje veikiančios Rytų Azijos observatorijos direktoriaus pavaduotojos Jessicos Dempsey, stebėjimai bus atnaujinti tik tada, kai darbuotojai galės netrukdomi nuolat patekti ant kalno – to esą reikia jų saugumui užtikrinti.

„Mūsų mokslo laikas brangus, bet šiuo atveju prioritetas yra tiesiog užtikrinti, kad visi mūsų darbuotojai būtų saugūs“, – pažymėjo J.Dempsey.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 2 Protestas Havajai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

16:44
03:16
03:00

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min