Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 22d. 09:09

Hillary Clinton – JAV valstybės sekretorė (atnaujinta 10.50 val.)

Hillary Clinton
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Hillary Clinton

Jungtinių Amerikos Valstijų Senatas didele balsų persvara Hillary Clinton patvirtino valstybės sekretore.

Netrukus po balsavimo Hillary Clinton buvo prisaikdinta ir pakeitė buvusią valstybės sekretorę Condoleezza Rice, praneša Lietuvos radijas.

Hillary Clinton, trečiadienį tapusi prezidento Baracko Obamos administracijos diplomatijos vadove, pažadėjo kovoti su pasaulinio klimato pokyčiais, atkakliai siekti arabų ir Izraelio susitaikymo ir laikytis kitokios taktikos santykiuose su JAV priešininkais, tokiais kaip Iranas.

Už H.Clinton, buvusios B.Obamos varžovės prezidento rinkimų kampanijoje, paskyrimą valstybės sekretore balsavo 94, o prieš – du JAV Senato nariai. Naujosios diplomatijos vadovės prisaikdinimo ceremonijoje dalyvavo jos vyras, buvęs šalies prezidentas Billas Clintonas.

Pirmasis už naująją valstybės sekretorę balsavo Senato užsienio ryšių komiteto pirmininkas Johnas Kerry, kuris pasakė jaudinančią kalbą, kurioje palankiai įvertino H.Clinton ir paskelbė, kad B.Obama pažadėjo „rimtai“ įgyvendinti savo pažadus dėl kovos su pasauliniais klimato pokyčiais.

„Mes žvelgiame į negrįžtamumo prarają“, – perspėjo J.Kerry. Senatorius pridūrė aptaręs klimato problemas su B.Obama ir sakė, kad prezidentas „ketina to imtis rimtai“.

Hillary Clinton, trečiadienį tapusi prezidento Baracko Obamos administracijos diplomatijos vadove, pažadėjo kovoti su pasaulinio klimato pokyčiais, atkakliai siekti arabų ir Izraelio susitaikymo ir laikytis kitokios taktikos santykiuose su JAV priešininkais, tokiais kaip Iranas.

J.Kerry taip pat nurodė, kad svarbiausi JAV užsienio politikos prioritetai bus nebaigti karai Irake ir Afganistane, įstrigęs Artimųjų Rytų taikos procesas, konfliktai Afrikoje ir pastangos pataisyti pašlijusį Vašingtono įvaizdį užsienyje.

Prieš H.Clinton, kuri dvi kadencijas buvo Demokratų partijos senatorė iš Niujorko valstijos, balsavo respublikonai Jimas DeMintas ir Pietų Karolinos ir Davidas Vitteris ir Luizianos.

H.Clinton buvo pasveikinta per ceremoniją, kuri ketvirtadienio rytą buvo surengta Valstybės departamente. „Sveikiname sekretorę Clinton atvykus į departamentą“, – sakoma viename plakate.

Pristatydama savo darbo programą Senato užsienio ryšių komitetui H.Clinton prieš savaitę sakė, kad B.Obama vadovaus „globaliam ir koordinuotam atsakui“ kovojant su klimato pokyčiais, kuriuos ji pavadino grėsme nacionaliniam saugumui.

„Ekstremaliausiu atveju jie kelia pavojų mūsų išlikimui, tačiau daug anksčiau tai gali išprovokuoti naujus seno sukirpimo karus dėl svarbiausių išteklių, tokių kaip maistas, vanduo ir dirbama žemė“, – sakė H.Clinton.

Pasak jos, Jungtinės Valstijos dalyvaus šiemet Kopenhagoje rengiamoje JT klimato konferencijoje ir pasauliniame energetikos forume.

Kalbėdama apie JAV siekį įtikinti Iraną atsisakyti ambicijų vystyti branduolines programas, H.Clinton sakė Užsienio ryšių komitetui, kad B.Obamos administracija „bus linkusi laikytis santykių, kurie gali būti vaisingi“.

Tačiau H.Clinton, kuriai sukako 61-eri, neužsiminė, ar Vašingtonas nustatys tokių JAV politikos permainų sąlygas po beveik 30 metų oficialios tylos santykiuose su Teheranu.

Kitaip nei jos pirmtakė Condoleezza Rice, H.Clinton neiškėlė sąlygų, kurios leistų pradėti dialogą su šiitiška respublika.

Be to, rašytiniame liudijime H.Clinton netgi atmetė būgštavimus, jog tokios dialogo atnaujinimas prieš birželį įvyksiančius Irano prezidento rinkimus gali padrąsinti griežtosios linijos šalininkus, kuriems vadovauja prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas.

H.Clinton taip pat sakė esanti pasiruošusi plėtoti dialogą su Sirija, nors C.Rice kontaktai su šia šalimi buvo griežtai ribojami.

„Manau, kad tiesioginis bendravimas su Sirija didina pažangos tikimybę keičiant Sirijos elgseną“, – sakė naujoji JAV diplomatijos vadovė.

Pasak jos, pastaroji tris savaites trukusi Izraelio karinė kampanija Gazos Ruože dar labiau sustiprino B.Obamos pasiryžimą siekti, kad būtų susitarta dėl teisingos ir ilgalaikės taikos šiame regione.

Pirmosios darbo dienos rytą naujasis JAV prezidentas telefonu kalbėjosi su Izraelio premjeru Ehudu Olmertu, palestiniečių prezidentu Mahmoudu Abassu ir dviem kitais arabų lyderiais. Tai rodo, jog jis ketina dalyvauti Artimųjų Rytų taikos procese nuo pat savo kadencijos pradžios.

Vienas B.Obamos administracijai artimas šaltinis sakė naujienų agentūrai AFP, kad prezidentas taip pat paprašė buvusio Šiaurės Airijos taikos derybininko George'o Mitchello kuriam sukako 75-eri, tapti JAV pasiuntiniu Artimuosiuose Rytuose.

H.Clinton pažadėjo tęsti „labai agresyvias pastangas“ prieš Šiaurės Korėjos įtariamą vaidmenį atominių ginklų platinime, tačiau taip pat pritarė C.Rice pastangoms siekti daugiašalių branduolinio nusiginklavimo derybų su Pchenjanu.

Prieš savaitę sakydama atsisveikinimo kalbą Senate, H.Clinton propagavo „protingos galios“ strategiją, kurioje turėtų būti derinama diplomatiniai, ekonominiai, kariniai, politiniai, teisiniai ir kultūriniai svertai.

H.Clinton buvo prisaikdinta per Senate įvykusią ceremoniją, kuriai vadovavo teisėja Kathleen Oberly. Valstybės departamento žurnalistams parodytoje nuotrauka naujoji valstybės sekretorė buvo matoma stovinti besišypsanti greta savo vyro.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

17:24
00:38
01:30

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min