Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Hillary Clinton: nuo astronautės iki valstybės sekretorės

Hillary Clinton
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Hillary Clinton
Šaltinis: 15min
0
A A

Ketvirtadienį Vilnius gatvėse kilusiu sąmyšiu pasitiko 67-ąją JAV valstybės sekretorę, pirmąją į šalies Senatą išrinktą moterį, buvusią Amerikos pirmąją damą, kandidatę į Jungtinių Valstijų prezidento postą – Hillary Clinton. Moterį, kurią per keletą pastarųjų dešimtmečių spauda titulavo įvairiais epitetais: geležine ledi, ledi Makbet, feministe, pačia protingiausia Amerikos pirmąja dama.

Save, prie galingiausios pasaulyje valstybės  užsienio politikos vairo stovinti Hillary, vadina „šeimos židinio sergėtoja ir veiklia moterimi“. Toks savęs apibūdinimas turi rimtą pagrindą: Hillary ne tik nuosekliai ir ryžtingai siekė karjeros, bet ir sukandusi dantis kovojo už šeimos išsaugojimą, kurios viso pasaulio akyse vos nesugriovė paslydęs vyras. „15min“ pasakoja apie H.Clinton kelią į politinio populiarumo olimpą.

Svajonė – aeronautika

Gimusi išeivių iš Anglijos ir Velso šeimoje, Hillary ir du jaunesni jos broliai, Hughas bei Anthony, buvo auklėjami puoselėjant šeimos, pamaldumo, pagarbos vyresniems, pastangų mokyklose ir sporte, vertybes. Didelę įtaką jaunajai Hillary darė jos tėvas, Hughas Ellsworthas Rodhamas, nemažai prisidėjęs prie dukters ideologijos susiformavimo. Anot biografų, tekstilės didmenine prekyba užsiėmęs vyras auklėdamas vaikus nevengė griežtų žodžių. Tai, esą, užgrūdino Hillary sudėtingam gyvenimui politikoje.

Jei tu ir toliau žiūrėsi į mane, o aš žiūrėsiu į tave, gal mums vertėtų susipažinti? Aš esu Hillary Rodham.Būdama moksleivė, Hillary svajojo tapti sportininke, tačiau šiems norams koją pakišo talento trūkumas. Jau būdama JAV politike Hillary prisipažino jaunystėje išbandžiusi daugybę sporto šakų, tačiau nesugebėjusi nei greitai bėgti, nei greitai plaukti ar šokinėti. Supratusi, kad sportininke netaps, užsispyrusi 12-metė išsikėlė sau naują tikslą – tapti astronaute. Tačiau tąsyk moksleivės svajones sudaužė iš Nacionalinės aeronautikos ir kosminės erdvės tyrimų valdybos (NASA) gautas atsakymas į jos laišką, kad NASA moterų nepriima.

Prireikė ketverių metų

Savo būsimą vyrą Hillary susitiko Jeilio universitete. Pasakojama, kad sykį, dirbdama bibliotekoje, ji staiga pakilo nuo savo stalo, priėjo prie Billo ir ištiesusi ranką tarė: „Jei tu ir toliau žiūrėsi į mane, o aš žiūrėsiu į tave, gal mums vertėtų susipažinti? Aš esu Hillary Rodham“. Tai buvo 1971-ieji. Būsimam galingiausios pasaulio valstybės lyderiui prireikė ketverių metų, kol jo išrinktoji galiausiai sutiko už jo ištekėti. Pasak knygos „Hillary pasirinkimas“ autorės Gail Sheehy, B.Clintono mama nepagarbiai atsiliepė apie Hillary išvaizdą, tačiau jos sūnus, esą, jai atsakė: „Man reikia turėti kažką, su kuo galėčiau pasikalbėti. Nejau tu to nesupranti?“ Savo ruožtu kadais paklausta, kas ją sužavėjo Bille, Hillary atsakė: „Jis manęs nebijojo“.

Anot biografų, atmesti pasiūlymą tekėti Hillary skatino baimė, kad jai tapus žmona, jos nuopelnai bus priskirti nebe jai, ar kad šiais nuopelnais teks dalintis. Dėl tos pačios priežasties po 1975 metų poros namuose, laikantis metodistų tradicijų įvykusios sutuoktuvių ceremonijos, Hillary pasiliko savo mergautinę pavardę. Ji tikėjo, kad taip sugebės atskirti savo ir savo vyro profesinius gyvenimus bei išvengs interesų konfliktų. Hillary aiškino, esą jos pavardė rodo, „kad aš vis dar esu aš“. Jai tuomet buvo 28-eri, jam – 29. 

Visgi praėjus keletui metų, Hillary pradėjo save vadinti „Hillary Clinton“. Šiuo žingsniu moteris siekė sulaukti didesnės rinkėjų paramos Arkanzaso valstijoje.

H.Clinton pasiekimai

Apie išskirtinį H.Clinton užsispyrimą ir ryžtą, liudija nuoseklūs ir išskirtiniai politikės pasiekimai:

*Jeilio teisės mokykloje H.Clinton savo laidoje buvo viena iš vos 27 merginų. Iš viso kurse mokėsi 235 studentai.

*1974 metais ji buvo viena iš trijų moterų, kartu su 40-čia kitų teisininkų tyrusių Watergate'o skandalą.

*Tais pačiais metais ji taip pat tapo viena iš vos dviejų moterų, dėsčiusių Arkanzaso valstijos universiteto teisės mokykloje.

*1988 ir 1991 metais žurnalas „The National Law Journal“ H.Clinton įvardijo viena iš 100 įtakingiausių Jungtinių Valstijų teisininkų.

*H.Clinton buvo pirmoji moteris, tapusi pilnaverte 1820 metais įkurtos, vienos iš prestižiškiausių JAV advokatų kontoros „Rose Law Firm“ partnere.

*1986–1992  metais ji vadovavo didžiausiai Jungtinių Valstijų bendrovei „Walmart“.

*Tapo pirmąją moterimi, išrinkta į JAV Senatą ir tuo pačiu – iki šiol vienintele pirmąja dama, kandidatavusia į valstybės tarnybą.

*Teigiama, kad 1990-ųjų pradžioje, kai Billo Clintono, kaip Arkanzaso valstijos gubernatoriaus, pajamos siekė 35 tūkst. JAV dolerių per metus, Hillary pajamos siekė 100 tūkst. JAV dolerių per metus.

Visą straipsnį skaitykite penktadienio, liepos 1 d. „15min“ numeryje arba naujienų tinklalapyje 15min.lt.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min