Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 1d. 09:09 , Atnaujinta: 2020 liepos 1d. 10:05

Honkongo policija pranešė apie pirmąjį areštą pagal naująjį saugumo įstatymą

Vienas vyras, turėjęs Honkongo nepriklausomybės vėliavą, tapo pirmuoju žmogumi, areštuotu remiantis naujuoju kontroversišku nacionalinio saugumo įstatymu, pusiau autonominiam miestui primestu Kinijos centrinės vyriausybės, trečiadienį pranešė policija.

„Vienas vyras buvo areštuotas už #HKnepriklausomybės vėliavą #KozvejBėjuje, pažeidžiančią #NacionalinioSaugumoĮstatymą“, – sakoma policijos oficialioje „Twitter“ paskyroje paskelbtoje žinutėje. Policija taip pat paskelbė šio vyro ir vėliavos nuotrauką.

„Šis areštas yra pirmasis, įvykdytas įsigaliojus šiam įstatymui“, – pridūrė teisėsaugininkai.

Honkongo nepriklausomybės vėliavą laikęs demonstrantas buvo areštuotas policijai keliskart perspėjus komerciniame Kozvej Bėjaus rajone susirinkusius protestuotojus, kad jie gali pažeisti nacionalinio saugumo įstatymą, įsigaliojusį antradienį 23 val. vietos (18 val. Lietuvos) laiku.

Kinijos parlamentas ir prezidentas Xi Jinpingas anksčiau antradienį patvirtino Honkongui skirtą platų nacionalinio saugumo įstatymą, o kritikai ir daugelis Vakarų vyriausybių baiminasi, kad šis istorinis žingsnis suvaržys tarptautinio finansų centro laisvę ir skaudžiai smogs jo ekonomikai.

Parlamentas, paprastai automatiškai tvirtinantis vyriausybės nutarimus, vienbalsiai priėmė naująjį teisės aktą antradienį ryte, praėjus mažiau kaip šešioms savaitėms po jo pirmojo pristatymo, paskleidusio nerimo bangas pusiau autonominiame Honkonge ir kitur.

Naujasis įstatymas numato, kad Kinija turės jurisdikciją „labai rimtoms“ byloms Honkonge, susijusioms su nacionaliniu saugumu, ir kad pažeidėjams gresia laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė, sakoma antradienį paskelbtame naujojo teisės akto tekste.

Prieštaringai vertinamas įstatymas taip pat leidžia Kinijai mieste įkurti nacionalinio saugumo agentūrą, kurioje dirbs pareigūnai, nesaistomi vietos įstatymų.

Naujasis įgaliojimų rinkinys iš esmės keičia Pekino ir Honkongo santykius, nes panaikina teisinę užkardą, egzistavusią tarp miesto nepriklausomos teismų sistemos ir Komunistų partijos kontroliuojamų teismų žemyninėje Kinijoje.

Teisės aktas numato bausmes už keturių rūšių nusikaltimus, keliančius pavojų nacionaliniam saugumui: ardomąją veiklą, raginimus atsiskirti, terorizmą ir susimokymą su užsienio jėgomis.

Visame įstatymo tekste, oficialiai paskelbtame antradienį, pateikiami tris scenarijai, kuomet Kinija gali imtis baudžiamojo persekiojimo: painiose užsienio kišimosi bylose, „labai rimtose“ bylose“, taip pat atvejais, kai nacionaliniam saugumui kyla „rimtos ir realios grėsmės“.

„Tiek nacionalinio saugumo agentūra, tiek Honkongas gali prašyti perduoti bylą žemyninei Kinijai, persekiojimą vykdys aukščiausioji prokuratūra, o teismo procesas vyks Aukščiausiajame Teisme“, – sakoma teisės akto tekste.

„Nesvarbu, ar buvo naudojamas smurtas, ar buvo grasinta panaudoti smurtą, lyderiai ar rimti nusikaltėliai bus nuteisti kalėti iki gyvos galvos ar sulauks ne mažiau kaip 10 metų laisvės atėmimo bausmės“, – rašoma jame.

„Honkongo vyriausybė neturi jurisdikcijos nacionalinio saugumo agentūros Honkonge ir jos darbuotojų atžvilgiu, jiems vykdant šiame įstatyme numatytas pareigas“, – priduriama teisės akte.

Įstatymas taip pat numato, kad tam tikros nacionalinio saugumo bylos gali būti nagrinėjamos už uždarų durų nedalyvaujant prisiekusiesiems Honkonge, jei tos bylos liestų valstybės paslaptis. Vis tik nuosprendžiai ir galutiniai sprendimai turėtų būti viešinami.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

11:55
26:29
01:19

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Šaltibarščiai
Parašykite atsiliepimą apie 15min