-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

HRW: Švedijos deportuotas afganų paauglys žuvo per sprogimą Kabule

Iš Švedijos deportuotas afganų paauglys, praleidęs tėvynėje mažiau nei savaitę, žuvo per sprogimą Kabule, trečiadienį pranešė žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW).
Sprogimas Kabule
Švedijos deportuotas afganų paauglys žuvo per sprogimą Kabule / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Ji paragino Europos šalis nutraukti deportacijas, nes „Kabule nėra saugu“.

Prieglobsčio negavusių asmenų deportavimas iš Europos Sąjungos šalių vertinamas itin prieštaringai, o kritikos joms dar padaugėjo paaiškėjus, kad pareigūnai siunčia žmones atgal į konfliktų draskomą Afganistaną po neseniai valstybę sukrėtusios sprogdinimų virtinės.

Minėtas paauglys buvo tarp 20 prieglobsčio prašytojų, kuriuos Švedija išsiuntė į Afganistaną gegužės 30-ąją. Jis žuvo birželio 3 dieną per sprogimą, nugriaudėjusį vieno vyro, žuvusio per antivyriausybinius protestus dėl didėjančio nesaugumo, laidotuvių procesijoje.

„Europos šalys vis dažniau atmeta afganų prieglobsčio prašymus, neatmesdamos, kad jiems reikia apsaugos“, – sakoma HRW pranešime.

„Idėja, kad Kabulas laikomas „saugiu“ afganams, turi realių pasekmių... Kabule nėra saugu“, – teigiama jame.

Situacija Kabule tapo itin įtempta po užminuoto sunkvežimio sprogimo gegužės 31 dieną. Šis incidentas pasiglemžė per 150 gyvybių, o dar šimtai žmonių buvo sužeisti. Sprogdinimas itin saugomame sostinės rajone nusinešė daugiausiai gyvybių nuo 2001 metų.

Keliomis dienomis vėliau dėl neužtikrinamo saugumo įpykę žmonės ėmė protestuoti, o per susirėmimus su policija žuvo mažiausiai keturi asmenys.

Vėliau mirtininkams sukėlus sprogimą per vieno vyro, dalyvavusio minėtoje demonstracijoje, laidotuves žuvo dar mažiausiai septyni žmonės.

Šių įvykių sukrėstos Afganistano sostinės diplomatiniame rajone, kur driokstelėjo pirmas sprogimas, protestuotojai įkūrė nuolatinę stovyklą ir reikalauja prezidento Ashrafo Ghani vyriausybės atsistatydinimo.

„Scanpix“ nuotr./Ashrafas Ghani Ahmadzai
„Scanpix“ nuotr./Ashrafas Ghani Ahmadzai

Reaguodama į šiuos smurto protrūkius Vokietijos vyriausybė laikinai nutraukė afganų deportaciją.

„Kitos Europos šalys turėtų padaryti tą patį, – teigė HRW. – Nebereikia daugiau deportuotųjų mirčių, kad būtų paneigtas mitas, jog Kabulas yra saugi vieta pabėgėliams.“

HRW: „Kitos Europos šalys turėtų padaryti tą patį. Nebereikia daugiau deportuotųjų mirčių, kad būtų paneigtas mitas, jog Kabulas yra saugi vieta pabėgėliams.“

Vasario pradžioje 23 metų Atiqullahą Akbari Kabule prie Aukščiausiojo teismo sužalojo per sprogimą atskriejusi skeveldra. Dviem savaitėmis anksčiau jis buvo deportuotas iš Vokietijos. Šis įvykis atkreipė dėmesį į pavojus, tykančius sugrąžintų į Afganistaną asmenų.

Jaunas vyras buvo deportuotas ir sugrąžintas į Kabulą sausio 24 dieną; diena anksčiau Vokietijos policininkai sulaikė jį Bavarijoje, kur jis prašėsi prieglobsčio.

Afganistane yra nesaugu; šalį krečia skurdas ir nedarbas, be to, ten atsiduria vis daugiau žmonių, deportuotų iš Pakistano, Irano bei Europos, ir dar šimtai tūkstančių asmenų, perkeltų dėl karo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius